Suomalaiset naiset eivät paenneet mihinkään vaan kutoivat villasukkia taistelijoilleen ja tekivät työt jotka jäivät sotimaan lähteneiltä tekemättä.
Miksi Ukrainan naiset pakenevat maastaan
Anonyymi
2272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ehkä pitkillä rakennekynsillä ei kutominen onnistu.
Karjalaiset lähti, kun tankit tuli.
Hämeeseen saakka ei tullut tankkeja.
Karjalaiset siirtyivät ihan oman maansa alueella .😃
tulipas ja ovat siellä edelleenkin hämeenlinnan panssariprikaatissa.
Kiovassa on 3 miljoonaa asukasta, 100 000 on päässyt pois.
Kyllä siellä metrotunneleissa oli äitejä lapsineen ja sylivauvojakin, eivät pysty kävelemään Puolan rajalle ohjusiskujen alta.
Ei toisen maailmansodan aikana kukaan "tavallinen" ihminen pystynyt lähtemään mihinkään. Melkein joka valtiossa oli sota käynnissä.
Toki lähetetiin noin 70 000 lasta Ruotsiin ja Tanskaan.
Siirrettiin jotta Suomalaiset geenit säilyisivät. Iso virhe sinällään oli lasten etottaminen kuten myöhemmin on todettu.
Mitä vähän saksalaisille jakoivat hädissään.
Tännen saisivat tulla mielellään :) vai onko väärä väri?
On. Väri ja sukupuoli eivät täsmää.
T: Viher Riitta
Suomalaiset naiset oli kaukana kotona sodan jaloista. Sota käytiin metsässä ja kaukana kerrostaloist, metsäteillä ja maastossa.
Ukrainassa raketti oli hajottanot koko kerrostalon ja nainen oli sisällä. Uskallusta vähinään saman tai enemmän. Venäjän joukot liikkuu panssareilla keskellä kyliä ja asutusta.
Ukrainan naiset on niin sitkeitä että fyysisesti raskaat marjan keruut onnistuu suomessa kuulemma parhaiten. On käyny moni kotimaan nainen kokeilemassa.
Eli faktat pöytää ei mutua teiltä ryssiltä.
Suomalaiset siviilit siirtyivät aika paljon kaupungeista maaseudulle, eivät paenneet ulkomaille.
Ehkä se on nykyään helpompaa ja kun on tiedossa venäläissotilaiden sekopäisyys, niin eivät halua jäädä raiskatuiksi.
Oma äitini oli Stalinin suurpommitusten aikana Helsingissä.
”Kun tuli ilmahälytys, juostiin pommisuojaan ja kuunneltiin räjähdysten ääniä. Kun tuli vaara ohi-merkki, tultiin taas maan päälle, katsottiin missä palaa ja mikä talo oli romahtanut ja mentiin jatkamaan töitä ompelimoon.”
No ymmärrettävää se on jos naiset ja lapset lähtee ensimmäisenä sotaa karkuun.
Toisin se on täällä Suomessa kun katsoo ketä tänne on pääsääntöisesti tullut sotaa karkuun 20-35 vuotiaita miehiä...
Ukrainassa on sentään vielä miehiä joilla on kivekset laskeutunut ja testot kohillaan.
Ukraina on pian miehitetty, ei siihen mene enää kovin kauan aikaa.
Mitäpä sinne jäisi sodan keskelle?
Suomalaisten naisten ei tarvinnut elää sodan keskellä, eikä miehitetyssä maassa. Siinä ero.
"Suomalaisten naisten ei tarvinnut elää sodan keskellä, eikä miehitetyssä maassa. Siinä ero."
Olisit jättänyt kirjoittamatta niin et olisi näyttänyt tietämättömyyttäsi. Mene nyt heti käymään isovanhempiesi luona keskustelemassa ja ole hereillä historian tunneilla siellä peruskoulussa.
Ainakin ukrainan johto ilmoittanut että vajaa 200 ukrainalaista kuollut tuon "sodan" takia. Jos eivät valehtele niin aika turvallista tuolla on olla. Ei mitään syytä pakenemisille. reilu 40 miljoonaa asukasta Lähes olematon mahdollisuus kuolla tuon "sodan" takia.
Ruotsissa matut jo tappaa enemmän suhteessa väkilukuun. Ruotsalaiset naiset ja lapset voisi paeta turvallisempaan maahan ukrainaan.
"Ruotsin poliisille ilmoitettiin vuoden 2020 aikana 385 ampumistapausta, joista vain 53 eli alle 14 prosenttia on johtanut langettavaan, lainvoimaiseen tuomioon. 47:stä kuolemaan johtaneesta ammuskelustakin vain kymmenestä on tuomittu joku."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1bfa460f-8641-47e5-9e46-702f384371b4
Tuon lisäksi siellä pommit räjähtelee ja veiset katkoo kurkkuja.
Ukraina tuhottu maan tasalle, siksi naiset ja lapset lähetetään pois, miehet jää sotimaan toisin kuin irakilaiset rintamakarkurit, joita vieläkin täällä laittomasti 3000!.Nyt niiden pitäisi poistua ja antaa tilaa todellisilli pakolaisille! Migrin Kähkönen kädetön luuseri!