Ukraina laittanut niin hyvin kampoiin että veikkaan että Venäjä kaivaa isoimmat piiput esiin mitä löytyy. En ihan vielä ydinaseita tarkoita. Lännen aseapu vain pahentaa kärsimyksiä Ukrainassa pitkittäen väistmätöntä.
Veikkaan että Vnäjä koventaa otteita Ukrainassa.
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
On aivan selvää että pieni pilinen Putler kostaa siviileille häviönsä. Mitä muuta hän voisi tehdä. venäjän kansalle näytetään mieltä nostattavia kuiva voittoparaateista joita ei ole pidetty ja samalla silvotaan Ukrainen lapsia.
Putin suunnannut piiput siviiliasumuksiin. Raukkapelle.
Venäjähän on lähettänyt sinne vain rauhanturva joukkoja. Tietysti jos rauhanturva joukkoja tulitetaan niin venäjä lähettää sinne myös sotilaita. Ja ne ei sitten ole siellä vain turvaamassa siviilejä.
Ydinaseen käyttö on vääjäämätöntä, koska NATO:n mun-muna-on-isompi-kuin-sun hyypiöt eivät osaa lopettaa Ukrainan aseistamista. Putinin on pakko antaa esimerkki, ihan kuin Yhdysvaltojen Hiroshiman kohdalla.
Oli kiire pudottaa atomipommit japaniin, ennen kuin ehti rauha tulla...
Miksi Ukraina pitää vallata. Onhan venäjällä tilaa Siperiassakin vaikka kuinka paljon.
Missä risteilyohjukset..suhoit ym mitä hehkutettu vuosia?
Varattu Venäjä-Puola otteluun
Näin on, valitettavasti, koska kyse ei ole vain Ukrainasta ja Venäjästä vaan isommasta Itä-Länsi vastakkainasettelusta. Jos Venäjä saa pahasti takkiin ja asetetut pakoitteet vievät talouskasvun, olisi se nöyryyttävää pullistelevalle Venäjälle. Siksi se yrittää keinolla millä hyvänsä voittaa ja kaikki likaisimmatkin keinot tulevat käyttöön.
Selvästi siviiliuhrien määrä on lähtenyt kasvuun kun katsoi sitäkin videota, jossa tarkoituksella tankki poikkesi reitiltä ja ajoi ukrainalaisen papparaisen auton päältä (joka jäi tosin henkiin) ja nuo risteilyohjuksien ampumiset kerrostaloihin. Onhan sekin keino painostaa hyökkäyksen kohdetta antautumaan ja viemään taistelutahtoa pois, hyökkäämällä siviileihin vaikka se onkin erittäin tuomittavaa ja julmaa.
30 kilometrin päässä Kiovasta olleet jo monta päivää.
Ilmeisesti tapettavaksi lähetetyt nuorukaiset eivät enää tottele käskyjä.
Kovat otteet = joka kymmenes ammutaan varoitukseksi tottelemattomille.
Jos Kiovan valtaus ei onnistu, Venäjä aloittaa samanlaiset massapommitukset kuin Syyriassakin. Osumatarkkuuden korvaa määrä; kyllä joku pommi osuu sotilaskohteeseenkin kun tarpeeksi pommitetaan.
Kun kaupunkisota pitkittyy ja vaatii liikaa venäläisiä uhreja, Putinilla ei ole moraalisia esteitä aloittaa myös näännytyssotaa pommitusten kera.
Jossain vaiheessa vielä elossa olevilta kiovalaisilta kuitenkin ruoka loppuu, jos eversti Putin saa pidettyä saarron pitävänä. Leningradissa se ei aikanaan ollut täysin pitävä, mutta jos Putin pystyy piirittämään vuodenkin pitävästi, niin Kiovan on pakko antautua.
Tuskinpa Putin päästää YK:n tai Punaisen Ristin avustuksia saarron läpi.
Bolsevikit olivat vielä inhimillisiä Putiniin verrattuna.