Orpo vaatii asetoimitusten aloittamista Ukrainaan.
– Uudistan eilisen kokoomuksen vaatimuksen, että hallituksen on pikaisesti kokoonnuttava ja korjattava eilinen päätös ja lähetettävä aseita Ukrainaan puolustustaistelun tueksi. Käsityksemme mukaan sopivaa materiaalia on. Nyt on kiire, hän twiittaa.
– Uudistan eilisen kokoomuksen vaatimuksen, että hallituksen on pikaisesti kokoonnuttava ja korjattava eilinen päätös ja lähetettävä aseita Ukrainaan puolustustaistelun tueksi. Käsityksemme mukaan sopivaa materiaalia on. Nyt on kiire, hän twiittaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koskaan ei tiedä kuka tulee hulluksi ja heittää bensaa liekkeihin. Paholaismaiset voimat maailmassa yrittävät myös taivutella ihmiset tappamaan puolestaan, huutamalla ja haukkumalla viime kädessä.
Harva pitää päänsä kylmänä kun maailma muuttuu hulluksi. Kun ympärillä tapetaan ja haukutaan niitä jotka eivät suostu tappamaan. Voit sanoa, että en lähde tähän hulluuteen mukaan. Valitsit miten hyvänsä, niin silti joku taho on haukkumassa varmasti. Maailma on hullu ja sodat lähtee poliittikkojen päätöksistä. Eikä niitä haittaa yhtään se että sotilaita kuolee. Sota on helvetti. Hengellinen ihminen ajattelee pidemmälle ja sille ei voi myöskään mitään, että jotkut tulkitsevat sen pelkuruudeksi. Aseistakieltäytyjät puolestaan tulkitsevat konformatiivisen käytöksen ja muiden käskytettävänä orjana olemisen pelkuruudeksi. Ihmisyyden ylläpito on se mikä ratkaisee. Sotilaita tarvitaan, mutta jos sieltä yksi lähtee pois, niin joku muu on tilalla, joka on ehkä motivoituneempi, kuin se joka kieltäytyi aseista.
Orpopiru yrittää näytellä päätöksiiin kykenevää johtajaa, totuus: kuka jäätyi vuonna 2015 kun matut alkoivat vyöryä kuin ryssien tankit Suomeen?
Orpo ja Sipilä.
Kokoomusapainat voitaisiin lähettää sinne ihmiskilviksi.
Urpo voisi mennä sinne ihan itse. Turhaa uhoamista ja pitää muistaa mitä sitten kun tämä sirkus on ohitse.
Orpo voitaisiin uhrata lepyttämään Ukkosen jumala Thoria.
Eikö Suomi tarvi kaiken oman sotakaluston valmiina, jos tänne tullaan. Onko kokoomus ja Orpo ihan seonneet sotahulluuteen ja Natoon, vaarallista.
Kokoomus on ihan täpinöissään ja älyttömiä ehdotuksia satelee jatkuvasti. Naton ovi kiiltelee silmissä ja omat aseetkin annettaisiin nyt Ukrainalle. Mutta jäisihän meille vielä antiikkiset tykit, jotka seisovat museoiden pihoilla.
Ja kansalla on veitset ja haarukatkin vielä. Kannattaisi ottaa aikalisä kaikissa puolueissa ja ajatella, ennen kuin sanoo mitään.
Kokoomus ona varmaan kaikkein sotakiihkoisin puolue ja heidän mielestään sotiminen on ratkaisu ongelmaan. 700 miljoonaa euroa laitettiin Afganistanin sotaan.
Onko kokoomus nyt tyytyväinen Afganistanin tilanteeseen?
Orpokin voitaisiin lähettää samassa kuormassa Ukrainaan miinan purkajaksi. Silloin oli Orposta kerrankin jotain hyötyä.