Miten laihtua 15kg nopeasti

Oon nyt jonkun aikaa ajatellut paljonkin että oikeasti olen aika lihava. Painoindeksin mukaan olen ylipainoinen ja tiedän sen hyvin. Oon 13v tyttö ja oon n.157cm pitkä ja painan 65kg. Kukaan ei myönnä et oon lihava mut nään sen itte. On mulla lihasta mut läskiä kans. Mun reidet on ku joulukinkut ja torso on läskin ympäröimä. Haluaisin laihtua sellaset 15kg ennen kesää. Oon googlaillu paljon painon pudottamisesta mut sellasta mun ruokavalioon sopivaa dieettiä ei oo löytyny. En syö punaista lihaa ja herkkuja sillon tällöin 1-3krt viikossa. Tiedän että sokerit ja ylimääräiset suolat, radvat ja hiilarit pitää jättää pois mut en tiiä paljonko mulla pitäs sit syyä. Kulutan päivässä noin 2500kcal eikä mitään tietoa paljonko syön. Mää harrastan säännöllisesti urheilua 2krt viikossa muut pienemmät urheilut. Miten mulla pitäs syödä ja miten saan turhat kilot pois.

4

1006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä taas yksi uusi syömishäiriökandidaatti. Tervemenoa bulimia- tai anoreksiaryhmiin. Sellaiset pikadieetit ovat aina tuhoisia. Jos kroppa ei mene sekaisin, niin mieli menee. Mutta kokeilepa itse. Ehkä paluuta normaaliin ei enää ole.

      Yleensä ei suositella nopeaa rajua laihdutusta. Siitä seuraa vain jojoilua. Saatat kestää tiettyyn rajaan asti hyvin matalaenergista dieettiä ja nälkää, mutta sitten kun repsahdat, saatat alkaa ahmia. Seurauksena voi olla bulimia tai ahmimishäiriö. Pahimmillaan laihdutus vain lihottaa entisestään.

      Mutta itse valitset.

    • Anonyymi

      Aika myöhään kirjoittelen, mutta oon ollut sun iässä (nyt 19) juuri samoissa mitoissa ja ajattelin itestäni samoin ku sää nyt ja siitä alkoi juuri sillä tavalla se jojoilu että laihtu ensi mut paino tuli aina takas tai jopa enemmän. Suosittelisin nyt kerran liikut säänöllisesti nii jatkat hyvän mielen rajoissa ja jos haluut nyt jotenki sitä ruokailua pakosta muuttaa, niin syö terveellisesti ja monipuolisesti vaikket lihaa söisikään. Oot vielä kasvavassa iässä ja semmosessa vaiheessa et itsetunto ja omakuva muuttuu kun murrosikä iskee, niin suosittelen kertomaan ajatuksista vaikka koulu terkkarille, kuraattorille tai jollekkin muulle luotettavalle aikuiselle joka voi auttaa sua käsittelee noita tuntemuksia. Mää kärsin vieläkin joistain syömisongelmista koska en osanut pyytää apua silloin kun tarvin, mutta nyt kun se apu on niin ne ajatukset oikeesti helpottuu

    • Anonyymi

      Liian tiukalla dieetillä saattaisit vain joutua säästöliekille, jolloin painonhallinta olisi entistä vaikeampaa.

      Sinun pitäisi poistaa nykyisestä ruokavaliostasi muutama tyhmä juttu pois ja kokeilla auttaisiko se pitkällä aikavälillä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      92
      3528
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2907
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2396
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2328
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2291
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2256
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2143
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2107
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      115
      2055
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1974
    Aihe