Venäjän ohjusiskut osuneet Harkovan keskustaan.

Venäjä on iskenyt ohjuksilla Harkovan keskustaan. Kaupungintalon aukiolle iski ohjus. Pietarin trollit hynyilevät Putinin murhatessa ukrainalaisia.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008623000.html
5109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Butshan episodi.
– Kun venäläiset tulivat, he alkoivat tulittaa kaupungissa ollutta miehistön­kuljetusvaunua. Se ei tosin ollut oikea panssari, vaan BTR-muistomerkki. Idiootit, Bortsov sanoo ja jakaa paikallisen uutisvideon, jossa venäläiset panssarit tulittavat ohi mennessään muistomerkkiä.

BTR eli panssaroitu miehistönkuljetusvaunu on pystytetty Butshaan niiden ukrainalaisten neuvostosotilaiden muistoksi, jotka lähetettiin kaupungista sotimaan Afganistaniin vuosina 1979-89.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008649428.html

Äänestä

Tavalliset ukrainalaiset pysäyttävät venäläisten ajoneuvokolonnan Melitopolin kaupungissa kuvatulla videolla.

Alta löytyvällä videolla näkyy kuinka joukko aseettomia kaupunkilaisia pidättelee useita hyökkääjän sotilasajoneuvoja. Hermostuneesti käyttäytyvä venäläinen sotilas yrittää sanoa vastaan ukrainalaisille, jotka haukkuvat venäläisiä ”murhaajiksi” ja ”miehittäjiksi”.

Seuraavaksi sotilas alkaa ampua ilmaan rynnäkkökiväärillä, mutta tämäkään ei vaikuta ukrainalaisiin. Lopulta paikalle ajaa suuri sotilasajoneuvo torvea soittaen. Ukrainalaiset heittäytyvät kuitenkin kiinni ajoneuvon keulaan ja estävät sen etenemisen.

https://www.verkkouutiset.fi/aseettomat-kaupunkilaiset-pysayttavat-videolla-venajan-kolonnan-edes-ilmaan-ampuminen-ei-auttanut/#f3f3223c

Äänestä

Ukraina on joutunut lännen pelinappulaksi, koska us-eu-nato, ja judas raha on edennyt itään!!
Nytkin monet asiantuntijat ja politikot elää tunteella,, ovat selvästi länsi median ohjauksessa!
median keinoin on us demokratiaa edistetty,, vrt, libya, irak, syyria, afganistan......
nato-eu-us ja judas raha on ahneesti edennyt itään. Käyttäen mm. media-voimia, ...julkkis nukke presidenttejä,
Ja tässä tulos, kun edettiin ahneesti, vastuuttomasti, liian nopeaan ja siinä nyt siviilit kärsii.
Vastuu sodasta on täysin eu-us-natolla ja länsi-rahalla.

Äänestä
  • Venäjän Ukrainaan tekemän barbaarisen hyökkäyksen seurauksia Venäjälle.

    Toyota sulkee huomenna 4.3.2022 yhtiön Pietarin autotehtaan ja lopettaa siten tuotantonsa Venäjällä, kertoo japanilaiskonserni Toyota Motor Corporation.

    Pietarissa on valmistettu vuosittain noin 80 000 Venäjän markkinoille tarkoitettua RAV4- ja Camry-mallia.
    Hyundai on pysäyttänyt Pietarin jättitehtaan tuotantolinjat – koskee näitä automalleja

    Lisäksi Toyota on myynyt Venäjällä Corolla-, C-HR, Highlander, Fortuner, Land Cruiser, Hilux, Alphard- ja Hiace-mallejaan, joiden tuonti Venäjälle on lopetettu jo alkuviikosta.

    Toyota Motor aloitti toimintansa Venäjällä vuonna 2001. Pietarin autotehdas puolestaan valmistui tuotantokuntoon vuonna 2007. Tehdas on työllistänyt noin 1 500 henkilöä joiden työt loppuvat heti.

    Äänestä

Venäjä on perseestä, on aina häiriköimässä ja hämmentämässä rauhallista kansojen kehitystä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Venäjä on iskenyt ohjuksilla Harkovan keskustaan. Kaupungintalon aukiolle iski ohjus. Pietarin trollit hynyilevät Putinin murhatessa ukrainalaisia.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008623000.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu