Maassa olevat venäläiset ovat poliittinen rasite

Anonyymi

Venäjän hallinto, ei siis putili yksinomaaan, on kärkäs ulkovenäläisten 'puolustaja'. Keksimällä väitteitä venäläisten väärinkohtelusta suomessa, venäjä voi milloin tahansa käydä hankalaksi asiassa kuin asiasssa muka puolustaessaan venäläisiä.

9

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten niin muka? Sinäkö olet kaikki nämä vuodet ylittänyt Suomessa asuvia venäläistaustaisia? Kutsunut saunomaan jne.?
      Lopeta jeesustelu.

      • Anonyymi

        ...ylistänyt....


    • Anonyymi

      Kaikkea venäläisperäistä pitää välttää: ihmisiä, tuotteita, palveluita, internet-sivuja jne. Jos kadulla näkee venäläisen, on parasta nauraa ja osoitella sormella.

      Minkään venäläisperäisen kanssa ei pidä olla missään tekemisissä. Siksi S-market poisti venäläiset tuotteet hyllyistä. Siksi venäläisiä urheilijoita ei päästetä mihinkään urheilutapahtumiin.

      Ainoastaan Venäjän täydellinen häpäiseminen tehoaa diktaattori-putiniin.

    • Anonyymi

      Suurin rasite Suomessa on RASISMI, ja tällä kertaa se näyttää kohdistuvan syyttömiin venäläisiin.

      • Anonyymi

        Minkäpälainen säätila teillä on siellä Pietarissa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkäpälainen säätila teillä on siellä Pietarissa?

        Miten Suomessa asuvat venäläiset ovat syyllisiä Putinin sekoiluun. Se on aivan sama jos syyttäisi koko Suomen kansaa Marinin perseilystä.


      • Anonyymi

        Jotain rajaa nyt tähän. Mitä rasismia? Itse ovat tänne tulleet ja olemme ottaneet vastaan. Pitäisikö vielä valitella, kun emme osaa venäjää ja heidän täytyy erottua porukasta puhumalla sitä murrettaan? Suomi on vaikea kieli, sori siitä. Aika arroganttia porukkaa ovat kohtaamani venäläiset olleet asiakaspalvelutilanteissa. Ovat tottuneet idän raakoihin tapoihin. Ei voi auttaa.

        Sitä paitsi Suomessa asuvista venäläisistä osa on edelleen täysin Putinin porukkaa. Rasismi ei liity tähän mitenkään. Ukrainassahan venäjä yrittää sen piikkiin oikeuttaa tunkeutumisen. Tosin nyt ei enää Itä-Ukraina riitä, kun natseja on kaikkialla...


    • Anonyymi

      Venäjä ei tunnusta mitään "kaksoiskansalaisuutta". Toki hyödyntävät sitä päästäkseen länteen vapaammin jne.

      Muistakaa siis, että Suomen kansalaisuuden saanut Venäjän kansalainen on edelleen vain Venäjän kansalainen ja velvoitettu olemaan lojaali Suurelle Isänmaalleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      41
      5119
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2078
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1884
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      114
      1841
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      8
      1791
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1720
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      1014
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      934
    9. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      873
    Aihe