Ainoa miten paino tippuu, on se, että jättää aterioita välistä. Niin sitten on kiusaus tehdä sitä.
Yhden vuoden "laihdutin" vähentämällä aterioita. Paino tippui alle ihannepainon, mutta vatsa ei kutistunut.
Olen nyt jonkun aikaa yrittänyt lisätä aterioita. Mutta paino vaan nousee, niin se ei ole kannustavaa.
Selitykseksi: olen yli puolet elämästäni ollut 10 kiloa alipainoinen, niin tämä on minulle uutta. Laihana söin mitä vain ja leivonnaisiakin, karkkia, suklaata, enkä lihonut puolta kiloakaan. Niin en nyt osaa ajatella, etten saisi syödä herkkuja.
Koko elämän on yrittänyt lihoa ja syödä mahdollisimman energiatiivistä ruokaa. En osaa muuttaa ajattelutapaani, että voisin syödä jotain kevyttä.
Toinen juttu. Kaikki asiantuntijat ja järkevän laihduttamisen opit sanovat, että pitää syödä terveellisesti ja järkevästi, sallivasti, ei sääntöjä ym.
Se on ihan täysin päinvastoin kuin tälläkin palstalla kaikki laihduttajat kertovat, mitä laihdutus yleensä on.
Periaatteessa tietää mikä on järkevää, mutta se on hankala uskoa. Kun laihduttamista pidetään tiukkana dieettinä, jossa on kieltoja ja tuskaa.
Älkääkä taas pilkatko, että syön kakkuja, se ei auta eteenpäin.
En osaa laihduttaa
Anonyymi
0
124
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1434811Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2524438Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat314251Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,94165Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1893483Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis843178Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813109Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2372798Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432762- 522441