En osaa laihduttaa

Anonyymi

Ainoa miten paino tippuu, on se, että jättää aterioita välistä. Niin sitten on kiusaus tehdä sitä.

Yhden vuoden "laihdutin" vähentämällä aterioita. Paino tippui alle ihannepainon, mutta vatsa ei kutistunut.

Olen nyt jonkun aikaa yrittänyt lisätä aterioita. Mutta paino vaan nousee, niin se ei ole kannustavaa.

Selitykseksi: olen yli puolet elämästäni ollut 10 kiloa alipainoinen, niin tämä on minulle uutta. Laihana söin mitä vain ja leivonnaisiakin, karkkia, suklaata, enkä lihonut puolta kiloakaan. Niin en nyt osaa ajatella, etten saisi syödä herkkuja.

Koko elämän on yrittänyt lihoa ja syödä mahdollisimman energiatiivistä ruokaa. En osaa muuttaa ajattelutapaani, että voisin syödä jotain kevyttä.

Toinen juttu. Kaikki asiantuntijat ja järkevän laihduttamisen opit sanovat, että pitää syödä terveellisesti ja järkevästi, sallivasti, ei sääntöjä ym.

Se on ihan täysin päinvastoin kuin tälläkin palstalla kaikki laihduttajat kertovat, mitä laihdutus yleensä on.

Periaatteessa tietää mikä on järkevää, mutta se on hankala uskoa. Kun laihduttamista pidetään tiukkana dieettinä, jossa on kieltoja ja tuskaa.

Älkääkä taas pilkatko, että syön kakkuja, se ei auta eteenpäin.

0

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

        Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
        Maailman menoa
        149
        3981
      2. Taisi kolahtaa....

        Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
        Maailman menoa
        39
        2607
      3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

        mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
        Maailman menoa
        61
        2005
      4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

        Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
        Maailman menoa
        77
        1874
      5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

        Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
        Maailman menoa
        204
        1742
      6. Mikä kaivatussasi

        on eniten yllättänyt?
        Ikävä
        72
        1055
      7. Kyllä mies pakit kestää

        Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
        Ikävä
        21
        1052
      8. Milloin olit onnellinen? Miksi?

        Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
        Sinkut
        140
        752
      9. Miksi ajattelet

        että et riittäisi kaivatullesi?
        Ikävä
        61
        734
      10. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

        Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
        Suomalaiset julkkikset
        22
        732
      Aihe