En osaa laihduttaa

Anonyymi

Ainoa miten paino tippuu, on se, että jättää aterioita välistä. Niin sitten on kiusaus tehdä sitä.

Yhden vuoden "laihdutin" vähentämällä aterioita. Paino tippui alle ihannepainon, mutta vatsa ei kutistunut.

Olen nyt jonkun aikaa yrittänyt lisätä aterioita. Mutta paino vaan nousee, niin se ei ole kannustavaa.

Selitykseksi: olen yli puolet elämästäni ollut 10 kiloa alipainoinen, niin tämä on minulle uutta. Laihana söin mitä vain ja leivonnaisiakin, karkkia, suklaata, enkä lihonut puolta kiloakaan. Niin en nyt osaa ajatella, etten saisi syödä herkkuja.

Koko elämän on yrittänyt lihoa ja syödä mahdollisimman energiatiivistä ruokaa. En osaa muuttaa ajattelutapaani, että voisin syödä jotain kevyttä.

Toinen juttu. Kaikki asiantuntijat ja järkevän laihduttamisen opit sanovat, että pitää syödä terveellisesti ja järkevästi, sallivasti, ei sääntöjä ym.

Se on ihan täysin päinvastoin kuin tälläkin palstalla kaikki laihduttajat kertovat, mitä laihdutus yleensä on.

Periaatteessa tietää mikä on järkevää, mutta se on hankala uskoa. Kun laihduttamista pidetään tiukkana dieettinä, jossa on kieltoja ja tuskaa.

Älkääkä taas pilkatko, että syön kakkuja, se ei auta eteenpäin.

0

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        143
        4811
      2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

        Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
        Ikävä
        252
        4438
      3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

        Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
        Kuhmo
        31
        4251
      4. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        9
        4165
      5. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

        elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
        Maailman menoa
        189
        3483
      6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

        Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
        Maailman menoa
        84
        3178
      7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

        Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
        Puolanka
        81
        3109
      8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        237
        2798
      9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        143
        2762
      10. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        52
        2441
      Aihe