Kiovan kolonnan arvoitus selvinnyt

Anonyymi

Kiovan lähettyvillä on yli 60 kilomeetrin pituinen venäläisten ajoneuvon neuvoton kolonna. Länsimaissa on arpuuteltu kolonnan olemassaoloa, koska se on jo päiviä ollut käytännössä paikallaan. Nyt salaisuus on selvinnyt! Ajoneuvot kuskaavat lautatavaraa ja puuseppiä. Syy pitkään letkaankin on selvä. Pjuttinin "soitellen sotaan, illaksi kotiin"-strategiaan kuului antautumisneuvottelut sodan alkamispäivää seuraavana aamuna. Neuvotteluja varten on ollut tarkoitus rakentaa pöytä, joka ulottuu Valko-Venäjältä Kiovaan asti. Valko-Venäjällä pöydän päähän pötyä puhumaan istuisi mahtava sotapäällikkö Tsaari Vlad Seivästäjä ja Kiovassa antautunut osapuoli.

29

113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa osa puusepistä värkätä ruumisarkkuja kaatuneille venäläisille sotilaille.

    • Anonyymi

      " ja Kiovassa antautunut osapuoli"

      Pöytää joutunee jatkamaan Kiovasta vielä paljon pidemmälle ennen kuin sinne kukaan istuu.

      • Anonyymi

        Sotshiin astiko? Sen jälkeen harhainen pyyttini istuu pöytään ja keskustelee päässään kuuluvien äänien kanssa, kuten skitsofreniaan kuuluu, ja sopii ties mistä. Lopuksi kruunaa itsensä decepticonien Megatroniksi ja universumin herraksi.


    • Anonyymi

      Korkeintaan uunin pankolla arpuutellaan. Me muut seuraamme kolonaa satelliittikuvista. Tyhjänpäiväinen aloitus.

    • Anonyymi

      Ihmeen kyvytön tuo Ukrainan armeija on, kun ei ole noin pitkää ja kauan paikallaan seisonutta kolonnaa tuhoamaan?

      • Anonyymi

        Miten niin kyvytön. Säästävät venäläispoikien henkiä kun lahjoivat kokonnan komentajan.


    • Anonyymi

      Lapamato kuolee omia aikojaan kun se joutuu ulos.

    • Anonyymi

      Venäjän hyökkäysvoima ja organisointi aivan retuperällä, kertakaikkisen surkeaa toimintaa.

    • Anonyymi

      Venäläisen tietotoimiston mukaan ei ole kaatuneita. Taitaa Ukraina nöyryyttää Putinin joukot vielä täydellisesti. Valtava häpeä koko venäläiselle kansalle. Ukraina kerää kaikkien sympatiat, myös venäläisten. Täysin kaheli ukko sai tämän aikaan.

    • Anonyymi

      Leiriä rakentavat.

    • Anonyymi

      Kylläpä teillä on heikot tiedot!
      Kolonnaan kuuluvat ajoneuvot ovat menossa Kiovan korjaamoihin, koska venäläisistä korjaamoista on työkalut varastettu ja asentajat kännissä.

      • Läntisten tiedustelupalvelujen raporttien mukaan kuorma-autojen renkaista on varastettu ilmatkin. Venäjällä kelpaa kaikki.


      • Anonyymi

        Juurikin niin.


    • Anonyymi

      Ei sotarikolliset HELVETISSÄ mitään arkkuja tarvitse.

    • Anonyymi

      Olisivat ukrainalaiset tuhonnut kolonan. Niin olis pannu paremmaksi raatteentien kohtalon. Vai onko se niille joku trauma. Olihan raatteen Venäjän hyökkääjät ja joukot ukrainasta silloin joskus .joiden piti marssia suoraan Ouluun.

      • Anonyymi

        Ukrainalaiset antaa niiden kärsiä vilua ja nälkää ja naureskelevat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukrainalaiset antaa niiden kärsiä vilua ja nälkää ja naureskelevat.

        Kolonnalle ei tosiaan kannata tehdä mitään. Jos sotilaat ovat istuneet rikkinäisissä autoissa kylmissään ja ilman ruokaa jo melkein viikon, niin porukka on taistelukyvytöntä.

        Kavereilla on pinna niin kireällä, että he voivat alkaa kohta ammuskelemaan toisiaan. Tämä olisi tietysti onnellisin ratkaisu Ukrainan kannalta, mutta sotahullu Putin saattaisi olla taas vihaisena, jos tällaista tietoa alkaa kantautua rintamalta.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Vanha ja aina luotettava Stinger toimii hyvin. Puhdistaa ilmaa sitä saastuttavista romuista.


      • Anonyymi

        Tätä tahtia kaikki Venäjän käyttökelpoiset taistelukoneet tulisi tuhotuksi ennen toukokuun puoliväliä.


    • Anonyymi

      Taas yksi kylmä ja huonosti nälässä nukuttu yö putinin convoi-miehillä.

    • Anonyymi

      Jokohan putinin saattuemiehet on käyneet iltapesulla ja painuvat lakanoiden ja untuvapeittojen alle?

      Saunaahan noilla ei taida matkassa olla?

      • Anonyymi

        Onhan heillä "liikuteltava uuni" mukana. Paha vaan kun diisseli on loppu ja pyöristä on varastettu ilma.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      158
      2584
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      23
      2250
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      202
      2177
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      255
      1658
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      141
      1354
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1204
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1158
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1012
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      970
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      947
    Aihe