Kiovan kolonnan arvoitus selvinnyt

Anonyymi

Kiovan lähettyvillä on yli 60 kilomeetrin pituinen venäläisten ajoneuvon neuvoton kolonna. Länsimaissa on arpuuteltu kolonnan olemassaoloa, koska se on jo päiviä ollut käytännössä paikallaan. Nyt salaisuus on selvinnyt! Ajoneuvot kuskaavat lautatavaraa ja puuseppiä. Syy pitkään letkaankin on selvä. Pjuttinin "soitellen sotaan, illaksi kotiin"-strategiaan kuului antautumisneuvottelut sodan alkamispäivää seuraavana aamuna. Neuvotteluja varten on ollut tarkoitus rakentaa pöytä, joka ulottuu Valko-Venäjältä Kiovaan asti. Valko-Venäjällä pöydän päähän pötyä puhumaan istuisi mahtava sotapäällikkö Tsaari Vlad Seivästäjä ja Kiovassa antautunut osapuoli.

29

123

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa osa puusepistä värkätä ruumisarkkuja kaatuneille venäläisille sotilaille.

    • Anonyymi

      " ja Kiovassa antautunut osapuoli"

      Pöytää joutunee jatkamaan Kiovasta vielä paljon pidemmälle ennen kuin sinne kukaan istuu.

      • Anonyymi

        Sotshiin astiko? Sen jälkeen harhainen pyyttini istuu pöytään ja keskustelee päässään kuuluvien äänien kanssa, kuten skitsofreniaan kuuluu, ja sopii ties mistä. Lopuksi kruunaa itsensä decepticonien Megatroniksi ja universumin herraksi.


    • Anonyymi

      Korkeintaan uunin pankolla arpuutellaan. Me muut seuraamme kolonaa satelliittikuvista. Tyhjänpäiväinen aloitus.

    • Anonyymi

      Ihmeen kyvytön tuo Ukrainan armeija on, kun ei ole noin pitkää ja kauan paikallaan seisonutta kolonnaa tuhoamaan?

      • Anonyymi

        Miten niin kyvytön. Säästävät venäläispoikien henkiä kun lahjoivat kokonnan komentajan.


    • Anonyymi

      Lapamato kuolee omia aikojaan kun se joutuu ulos.

    • Anonyymi

      Venäjän hyökkäysvoima ja organisointi aivan retuperällä, kertakaikkisen surkeaa toimintaa.

    • Anonyymi

      Venäläisen tietotoimiston mukaan ei ole kaatuneita. Taitaa Ukraina nöyryyttää Putinin joukot vielä täydellisesti. Valtava häpeä koko venäläiselle kansalle. Ukraina kerää kaikkien sympatiat, myös venäläisten. Täysin kaheli ukko sai tämän aikaan.

    • Anonyymi

      Leiriä rakentavat.

    • Anonyymi

      Kylläpä teillä on heikot tiedot!
      Kolonnaan kuuluvat ajoneuvot ovat menossa Kiovan korjaamoihin, koska venäläisistä korjaamoista on työkalut varastettu ja asentajat kännissä.

      • Läntisten tiedustelupalvelujen raporttien mukaan kuorma-autojen renkaista on varastettu ilmatkin. Venäjällä kelpaa kaikki.


      • Anonyymi

        Juurikin niin.


    • Anonyymi

      Ei sotarikolliset HELVETISSÄ mitään arkkuja tarvitse.

    • Anonyymi

      Olisivat ukrainalaiset tuhonnut kolonan. Niin olis pannu paremmaksi raatteentien kohtalon. Vai onko se niille joku trauma. Olihan raatteen Venäjän hyökkääjät ja joukot ukrainasta silloin joskus .joiden piti marssia suoraan Ouluun.

      • Anonyymi

        Ukrainalaiset antaa niiden kärsiä vilua ja nälkää ja naureskelevat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukrainalaiset antaa niiden kärsiä vilua ja nälkää ja naureskelevat.

        Kolonnalle ei tosiaan kannata tehdä mitään. Jos sotilaat ovat istuneet rikkinäisissä autoissa kylmissään ja ilman ruokaa jo melkein viikon, niin porukka on taistelukyvytöntä.

        Kavereilla on pinna niin kireällä, että he voivat alkaa kohta ammuskelemaan toisiaan. Tämä olisi tietysti onnellisin ratkaisu Ukrainan kannalta, mutta sotahullu Putin saattaisi olla taas vihaisena, jos tällaista tietoa alkaa kantautua rintamalta.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Vanha ja aina luotettava Stinger toimii hyvin. Puhdistaa ilmaa sitä saastuttavista romuista.


      • Anonyymi

        Tätä tahtia kaikki Venäjän käyttökelpoiset taistelukoneet tulisi tuhotuksi ennen toukokuun puoliväliä.


    • Anonyymi

      Taas yksi kylmä ja huonosti nälässä nukuttu yö putinin convoi-miehillä.

    • Anonyymi

      Jokohan putinin saattuemiehet on käyneet iltapesulla ja painuvat lakanoiden ja untuvapeittojen alle?

      Saunaahan noilla ei taida matkassa olla?

      • Anonyymi

        Onhan heillä "liikuteltava uuni" mukana. Paha vaan kun diisseli on loppu ja pyöristä on varastettu ilma.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      48
      4046
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1920
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1385
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1316
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1205
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1081
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      961
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      28
      939
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      930
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      40
      917
    Aihe