Kiovan kolonnan arvoitus selvinnyt

Anonyymi

Kiovan lähettyvillä on yli 60 kilomeetrin pituinen venäläisten ajoneuvon neuvoton kolonna. Länsimaissa on arpuuteltu kolonnan olemassaoloa, koska se on jo päiviä ollut käytännössä paikallaan. Nyt salaisuus on selvinnyt! Ajoneuvot kuskaavat lautatavaraa ja puuseppiä. Syy pitkään letkaankin on selvä. Pjuttinin "soitellen sotaan, illaksi kotiin"-strategiaan kuului antautumisneuvottelut sodan alkamispäivää seuraavana aamuna. Neuvotteluja varten on ollut tarkoitus rakentaa pöytä, joka ulottuu Valko-Venäjältä Kiovaan asti. Valko-Venäjällä pöydän päähän pötyä puhumaan istuisi mahtava sotapäällikkö Tsaari Vlad Seivästäjä ja Kiovassa antautunut osapuoli.

29

135

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa osa puusepistä värkätä ruumisarkkuja kaatuneille venäläisille sotilaille.

    • Anonyymi

      " ja Kiovassa antautunut osapuoli"

      Pöytää joutunee jatkamaan Kiovasta vielä paljon pidemmälle ennen kuin sinne kukaan istuu.

      • Anonyymi

        Sotshiin astiko? Sen jälkeen harhainen pyyttini istuu pöytään ja keskustelee päässään kuuluvien äänien kanssa, kuten skitsofreniaan kuuluu, ja sopii ties mistä. Lopuksi kruunaa itsensä decepticonien Megatroniksi ja universumin herraksi.


    • Anonyymi

      Korkeintaan uunin pankolla arpuutellaan. Me muut seuraamme kolonaa satelliittikuvista. Tyhjänpäiväinen aloitus.

    • Anonyymi

      Ihmeen kyvytön tuo Ukrainan armeija on, kun ei ole noin pitkää ja kauan paikallaan seisonutta kolonnaa tuhoamaan?

      • Anonyymi

        Miten niin kyvytön. Säästävät venäläispoikien henkiä kun lahjoivat kokonnan komentajan.


    • Anonyymi

      Lapamato kuolee omia aikojaan kun se joutuu ulos.

    • Anonyymi

      Venäjän hyökkäysvoima ja organisointi aivan retuperällä, kertakaikkisen surkeaa toimintaa.

    • Anonyymi

      Venäläisen tietotoimiston mukaan ei ole kaatuneita. Taitaa Ukraina nöyryyttää Putinin joukot vielä täydellisesti. Valtava häpeä koko venäläiselle kansalle. Ukraina kerää kaikkien sympatiat, myös venäläisten. Täysin kaheli ukko sai tämän aikaan.

    • Anonyymi

      Leiriä rakentavat.

    • Anonyymi

      Kylläpä teillä on heikot tiedot!
      Kolonnaan kuuluvat ajoneuvot ovat menossa Kiovan korjaamoihin, koska venäläisistä korjaamoista on työkalut varastettu ja asentajat kännissä.

      • Läntisten tiedustelupalvelujen raporttien mukaan kuorma-autojen renkaista on varastettu ilmatkin. Venäjällä kelpaa kaikki.


      • Anonyymi

        Juurikin niin.


    • Anonyymi

      Ei sotarikolliset HELVETISSÄ mitään arkkuja tarvitse.

    • Anonyymi

      Olisivat ukrainalaiset tuhonnut kolonan. Niin olis pannu paremmaksi raatteentien kohtalon. Vai onko se niille joku trauma. Olihan raatteen Venäjän hyökkääjät ja joukot ukrainasta silloin joskus .joiden piti marssia suoraan Ouluun.

      • Anonyymi

        Ukrainalaiset antaa niiden kärsiä vilua ja nälkää ja naureskelevat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukrainalaiset antaa niiden kärsiä vilua ja nälkää ja naureskelevat.

        Kolonnalle ei tosiaan kannata tehdä mitään. Jos sotilaat ovat istuneet rikkinäisissä autoissa kylmissään ja ilman ruokaa jo melkein viikon, niin porukka on taistelukyvytöntä.

        Kavereilla on pinna niin kireällä, että he voivat alkaa kohta ammuskelemaan toisiaan. Tämä olisi tietysti onnellisin ratkaisu Ukrainan kannalta, mutta sotahullu Putin saattaisi olla taas vihaisena, jos tällaista tietoa alkaa kantautua rintamalta.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Vanha ja aina luotettava Stinger toimii hyvin. Puhdistaa ilmaa sitä saastuttavista romuista.


      • Anonyymi

        Tätä tahtia kaikki Venäjän käyttökelpoiset taistelukoneet tulisi tuhotuksi ennen toukokuun puoliväliä.


    • Anonyymi

      Taas yksi kylmä ja huonosti nälässä nukuttu yö putinin convoi-miehillä.

    • Anonyymi

      Jokohan putinin saattuemiehet on käyneet iltapesulla ja painuvat lakanoiden ja untuvapeittojen alle?

      Saunaahan noilla ei taida matkassa olla?

      • Anonyymi

        Onhan heillä "liikuteltava uuni" mukana. Paha vaan kun diisseli on loppu ja pyöristä on varastettu ilma.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      429
      2685
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      84
      1995
    3. 158
      1551
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      63
      1466
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1406
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1241
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      144
      1042
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      50
      1034
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      902
    10. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      892
    Aihe