Suomea varoitetaan mahdollisen Nato-jäsenyyden seurauksista.

Anonyymi

Venäläinen ei ymmärrä että Suomeen ei uhkailu tehoa. Se vain lisää kannatusta.

Venäläismedia on huomannut Suomen Nato-keskustelun vauhdittuneen.

Venäjällä on uutisoitu viime päivinä poikkeuksellisen runsaasti Suomessa aktivoituneesta Nato-keskustelusta. Etenkin presidentti Sauli Niinistön ja pääministeri Sanna Marinin (sd.) Nato-lausuntoja on siteerattu lukuisissa venäläisviestimissä.

Uutisia ovat julkaisseet kaikki Venäjän tärkeimmät tiedotusvälineet uutistoimistoista talouslehtiin. Myös viranomaisten alas ajama Eho Moskvy -radiokanava ehti käsitellä asiaa.

Niinistö pitkäaikaisena presidenttinä on venäläisille jo ennalta tuttu hahmo. Tunnettuus ja presidentin arvovalta suhteessa pääministeriin näkyy siinä, että häntä on siteerattu tiuhempaan kuin venäläisille vieraampaa Marinia.

Niinistön Nato-kokous noteerattiin
Venäjän hyökkäystä seuranneina päivinä venäläismedian Suomeen liittyvä Nato-uutisointi oli yhtenäistä. Tuolloin uutisten kärjeksi nousi, että sekä Niinistö että Marin hylkäävät ajatuksen Suomen nopeasta Natoon liittymisestä.

Venäläismedia kertoi myös Suomen ja Ruotsin osallistumisesta puolustusliiton ylimääräiseen huippukokoukseen. Presidentti Niinistö osallistui viime perjantain kokoukseen etäyhteyden välityksellä.

Venäjän ulkoministeriön kohutiedottaja Marija Zaharova ilmoitti pian sodan alettua, että Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydellä olisi vakavia sotilaallisia ja poliittisia seurauksia. Myös Venäjän vastatoimenpiteitä olisi Zaharovan mukaan odotettavissa.

Kansalaisaloitteet kiinnostavat
Tällä viikolla venäläismedia on kertonut, että suomalaisia yllytetään pyrkimään Natoon. Kommersant-talouslehden mukaan “suomalaiset kallistuvat hyvin hitaasti Naton kannalle”.

Uutistoimisto Tass kertoi, että jo toinen Suomen Nato-jäsenyyttä koskeva kansalaisaloite keräsi lyhyessä ajassa yli 50 000 allekirjoitusta ja etenee eduskuntaan. Venäläismedia on selkeästi huomannut, että sota ja kansalaisaloitteet ovat vauhdittaneet jäsenyydestä Suomessa käytävää keskustelua.

Tv-kanava RT ja Svobodnaja pressa -sivusto käsittelivät verkkosivuillaan Ylen tilaamaa tutkimusta, jossa yli puolet vastaajista ilmaisi kannattavansa Nato-jäsenyyttä. RT mainitsee myös Helsingin Sanomien ja Maaseudun Tulevaisuuden helmikuussa tekemissä kyselyissä saadut Nato-jäsenyyden kannatusprosentit.

Svobodnaja pressa viittaa Suomen “neutraaliin statukseen” ja spekuloi, voisiko Suomi “yleisen russofobisen hysterian” myötä liittyä nopeasti Natoon ja miten Venäjän tulisi siihen reagoida. Jutussa haastatellun “riippumattoman sotilasasiantuntijan” Igor Nikolaitshukin mukaan Suomen ja Ruotsin Natoon liittymisellä olisi Venäjälle jopa suurempi periaatteellinen merkitys kuin Ukrainan kohdalla.

"Toisi Suomelle vain lisäongelmia"
Venäläismedia on julkaissut viime päivinä myös Suomen mahdollista Nato-jäsenyyttä toppuuttelevia venäläisnäkemyksiä.

Lenta.ru -verkkolehti otsikoi, että “liittoneuvostossa varoitettiin Suomea Nato-jäsenyyden seurauksista”. Jutussa on haastateltu Venäjän parlamentin ylähuoneen kansainvälisten asioiden komitean jäsentä Sergei Tsekovia.

Tsekovin mukaan Venäjä suhtautuu kielteisesti Suomen mahdolliseen Nato-jäsenyyteen. Tsekovin mukaan jäsenyys toisi Suomelle ainoastaan lisäongelmia. Tsekov myös huomauttaa, että Suomen ja Ukrainan tilanne on aivan erilainen. Hänen mukaansa Ukraina on “militarisoitu ja täytetty aseilla” kun taas Suomeen ei ole syntynyt ”anti-Venäjää".

Tsekovin lausunnoista kertoivat myös eräät muut venäläisviestimet.

VR:n päätös uutisoitiin laajalti
Venäjällä on uutisoitu viime päivinä myös talouspakotteiden seurauksista maiden väliselle kaupalle ja liikkumiselle.

Toistakymmentä venäläisviestintä on kertonut kuluvalla viikolla VR Groupin päätöksestä katkaista suhteet Venäjän valtion rautatieyhtiö RZD:hen rajat ylittäviä kuljetuksia lukuun ottamatta. Uutisissa referoidaan VR:n asiaa koskevaa tiedotetta ja kerrotaan toimitusjohtaja Lauri Sipposen ilmoittaneen RZD:n pääjohtajalle Oleg Belozoroville yhtiön päätöksestä pidättäytyä kaikesta muusta paitsi rajat ylittävän liikenteen kannalta välttämättömästä yhteydenpidosta.

Talouslehti Kommersant ja uutismedia RBC kertoivat tiistaina Finnairin menettäneen jopa noin viidenneksen pörssiarvostaan Venäjän ylilentojen loputtua.

Kansainväliseen uutistoimisto Reutersiin viittaava uutinen kertoi Nokian päättäneen pysäyttää tuotteidensa viennin Venäjälle pakotteiden vuoksi. Nokia on toimittanut laitteita venäläisille teleoperaattoreille. Kommersant uutisoi Reutersiin viitaten, että Nokian renkaat siirtää tuotantoaan ja varastojaan pois maasta Venäjän sotatoimien vuoksi.

Suomeen liittyviä talous- ja muita uutisia on totuttu näkemään Venäjällä etenkin Pietarin alueen mediassa. Yhteydet Suomeen ja Suomen asiat ovat perinteisesti kiinnostaneet etenkin Suomen naapurissa asuvia venäläisiä.

10

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäläiset unohtavat, että Putin jätti Suomen Nato-jäsenhakemuksen.

      • Anonyymi

        Suomen Nato-jäsenyys tulee olemaan Putinin lobbaustoiminnan ansiota. Hänen ansiostaan kannatustiedustelut hyppäsivät parissa päivässä. Historiallinen saavutus.:D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen Nato-jäsenyys tulee olemaan Putinin lobbaustoiminnan ansiota. Hänen ansiostaan kannatustiedustelut hyppäsivät parissa päivässä. Historiallinen saavutus.:D

        Mitä sekoilet?

        Eihän Suomi ole nyt liittymässä mihinkään natoon jos nyt uskoo Suomen pressan tai pääministerin sanomisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä sekoilet?

        Eihän Suomi ole nyt liittymässä mihinkään natoon jos nyt uskoo Suomen pressan tai pääministerin sanomisia.

        Älä sitten usko! Kyllä Suomi ON MENOSSA! Ei asiaa liikaa etukäteen mainosteta!

        Ala vaan säästää junalippuun Allegroon! Venäjällä sinua ymmärretään!


    • Anonyymi

      Vaikka zaharova selväst täti-immeinen sitä selvästi kyrpi pakotelistalle joutuminen.

      • Anonyymi

        Vaikka Marija on jo täti-iässä, voisin sille kuitenkin järjestää jormaa.


    • Anonyymi

      Tiltun kirjoituksesta selviää vahvasti lisäsyy miksi Natoon pitää liittyä kiireen vilkkaa. Suomea ei uhkailla.

      Venäjä on valehdellut alusta lähtien Ukrainan kohdalla inttämällä ettei ole aikomusta hyökätä. Hyökkäsivät kuitenkin. Venäjän mefia valehtelee edelleen asiasta kansalaisilleen.

      Suomi eikä yksikään muu maa voi enää luottaa venäjän sanomisiin, ei yksikään.

      Todennäköisesti venäjä on valehdellut Suomelle jatkuvasti kuten Ukrainastakin. Hyvistä väleistä huolimatta voimme odottaa yllätyshyökkäystä venäjän suunnalta. Venäjä on petturikansaa.

    • Anonyymi

      Juu, heti alkoi venäjän uhkailu.

      Sikavaltio joka puhuu ja tekee toista.

    • Anonyymi

      Milloin venäläinen ei olisi valehdellut?

    • Anonyymi

      Sitä taktista valehtelua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3083
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      65
      646
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      593
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      551
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      34
      519
    6. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      479
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      475
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      471
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      465
    10. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      460
    Aihe