Panssariajoneuvo ajaa Ukrainassa henkilöauton yli. Monet palstalla ovat olleet varmoja, että kyseessä on Venäjän armeijan ajoneuvo. Osa on epäillyt, että voisi olla Ukrainan armeijan ajoneuvo.
Nyt sinulla on hyvä mahdollisuus kertoa muille, jos olet mielestäsi täysin varma, että tiedät kumman armeijan panssariajoneuvo ajaa henkilöauton yli.
Toivon mukaan moni antaa näkemyksensä, jos on mielestään varmaa tietoa.
Tässä video.
https://www.instagram.com/p/Cabzj42tLWo/?utm_medium=copy_link
Nyt sinulla on hyvä mahdollisuus kertoa muille, jos olet mielestäsi täysin varma, että tiedät kumman armeijan panssariajoneuvo ajaa henkilöauton yli.
Toivon mukaan moni antaa näkemyksensä, jos on mielestään varmaa tietoa.
Tässä video.
https://www.instagram.com/p/Cabzj42tLWo/?utm_medium=copy_link
Vastaukset 111
Vanhimmat
Tapahtumat ympäristössä sekä varmistavat panssariajoneuvon venäläiseksi ja antavat viitteitä tapauksen olleen vahingon.
Noin sadan metrin päässä videon tapahtumapaikasta oli juuri tapahtunut ukrainalaisten tekemä väijytys, missä lavallinen venäläisiä sotilaita ammuttiin autoonsa. Nämä kaksi panssaria olivat ilmeisesti perääntymässä väijytyspaikalta, kun toisen kuljettaja mahdollisesti panikoi ja karautti panssarinsa vastaantulevien kaistalle ja henkilöauton yli.
Hyvä kun rohkeasti kerroit. Palataan asiaan myöhemmin. Tärkein asiasi on valhepropagandaa, kuten yleensä kohdallasi. Osassa propagandaasi on totuuden siemen, mikä ei liity kansallisuuteen. Pitävät todisteet tulevat aikanaan.
Onneksi olkoon, Teitä ei tuomita 15 vuodeksi linnaan. Ken panssaria Venäjän armeijan ajamaksi väittää, poliisit käyvät yöllä noutamassa ja linnatuomio odottaa.
Putinin laki.
Rakennetussa ympäristössä on hankala kuulla mistä laukaukset tulevat eikä vaunun sisällä kuule muuta kuin terävät napsahdukset panssariin.
Selvästi tahallinen päälleajo, ehkä kuljettaja kuvitteli päälleajetusta autosta ammuttavan tai sen muodostavan vaikkapa rpg-uhan vaunulleen.
Naurettava kirjoitus.
Niin. Panssari oli venäläinen ja ajaja oli Venäjän armeijasta.
Kollimaattori on nyt pikkuisen hyväuskoinen. Teko tehtiin ihan huvikseen.
Seurasin ihan sattumalta, kun katua kuvattiin tapahtumahetkellä. Alue oli jokseenkin tyhjää, ja siellä pyöri pari venäläistä panssaria. Vanhuksen auto oli parkissa toisella puolen leveää katua. Panssari tuli vastapäisestä suunnasta ja KURVASI TARKOITUKSELLA kadun reunaan lyttäämään auton. Seisoi auton päällä hyvän aikaa, ennen kuin peruutti ja jatkoi matkaa.
En ollut uskoa silmiäni. Sotarikoksia näkee harvoin livenä. Mediat reagoivat tapahtumaan vasta iltapäivällä. Useat naapurit olivat kuvanneet tapahtuman myös kännykällä. Toiset kuvaisivat, kun naapuri kaivoivat vanhusta peltipannukakusta. Miehen selviäminen hengissä oli lähes ihme.
Itse en usko panssarin kuljettajan ollessaan tulen alla tekevän huvikseen mitään. Joku panssarin kuljettaja voisi kommentoida, onko aavistukseni totuudenmukainen.
No mikä syy oli sinun mielestäsi, mikäli panssari oli venäläinen?
Venäläisten, genettinen luonnollinen pahuus, vai?
Näin, pahimmassa tapauksessa vaunu jää jumiin ammuttavaksi kuin silakkatynnyri.
Pitäisikö tässä paheksua mahdollista Ukrainan propagandaa? Venäjän valtias Putin vaan haluaa vapauttaa ukrainalaiset maan fasistidiktatuurilta.
Putin laittaa 15 vuodeksi vankeuteen kaikki jotka ovat eri mieltä Putinin sodasta.
Missä tuollaista on kerrottu? Laita linkki.
Uskallan!
Kohta 1: Kyseessä EImole tankki, vaan Strela-10 tyypin SAM-vaunu.
Kohta 2: Vaunuja on toki kåytössä sekä Ukrainalla että Venäjällä, mutta vaunun väritys on Venäjän käyttämä! ”Pavel Luzin, an expert in Russian politics and defense affairs, told USA TODAY in an email that the color of the vehicle "seems to be typical for the Russian armed forces."
Kohta 3: Ihan maalaisjärki: Mitä syytä ukrainalaisen vaunun kujettajalla olisi ajaa oman maansa kansalaisen auton päälle? Nyt toki ryssäntrolli väittää että ”se oli vahinko”, eikö? Mutta kun telaketjun vaunun kuski laskee näppinsä irti kahvoista, niin sen telaketjut ei pyöri enää mihinkään, joten se ei vahingossa kyllä ryömi auton yli tolleen kuin tossa videossa!
I rest my case
Kuski voi olla kännissä.
Jos kirjoitat tuon Venäjän maalla on Putin oikeutettu uuden lakinsa nojalla tuomitsemaan sinut 15vuodeksi linnaan.
Putin ajelee videolla panssariajoneuvolla ristiin rastiin Ukrainan kaupunkien katuja väärälle kaistalle koska uhkassa on itä länsi.
Liittyy mihin aiheeseen miten?
ADHD-lääke ottamatta?
1. En osaa sanoa.
2. Täällähän on joka toisessa viestissä kirjoitettu, että Venäjän kalusto on rikkinäisenä tien varsilla, sotilaat ammuttu tai antautuneet jne. Eli tämän palstan mukaan kyseessä on venäläisten vaunu, jonka ukrainalaiset ovat kaapanneet. Provokaationa ovat sitten filmanneet yliajon. Autoa ajoi paikallinen stuntti.
3. Katso edellinen kohta.
Kiitos tästä analyysistä kuuluu Suomi24:n kirjoituksille ja kirjoittelijoille.
Auto kyllä eteni holtittomasti, joten voit olla oikeassa.
Vaunun kuski saattoi olla ulkomainen natsi.
Emme tiedä mitä on tapahtunut ennen päälleajoa. Onko joukkoja tulitettu.
Ajoneuvoa en tunnista enkä edes yritä. Jos se on venäläinen, pitää muistaa että ukrainalaiset ovat onnistuneet kaappaamaan venäläisiä ajoneuvoja. Kenties toisinkin päin.
Oikeasti ei voi sanoa mitään varmaa missä päin ja koska asia on tapahtunut, kenen ajoneuvo on ja kuka sitä ajaa.
Näin videon vain kerran eikä se suostu toistumaan koska minulla ei ole insta-tiliä. Joten en pysty tutkimaan yksityiskohtia sen kummemmin.
Hienoa, teitä ei vankita 15 vuodeksi linnaan.
Tv. Putin
Kukaan ei pelkää Kremlin pikku ballerinaa! EI KUKAAN!
"Tappelun aloittaa se, joka lyö takaisin!"
– Vanha venäläinen sanonta
Siispä, Venäjällä kannattaa aina lyödä ensin ja jutella aiheesta vasta sitten.
-Vanha venäläinen sanonta
Wanha suomalainen sananlascu: ”Lyö sinä ensin niin sitten molemmat saa lyödä kerran!” ;) 👍🏾
Putin antaa 15 vuotta vankeutta jos väität panssari olevan Venäjän!
Ei tarvitse omata paljoakaan Maalaisjärkeä miksi Putin tuollaisen lain pikaisesti laati.
15 vuotta linnaa jos olet eri mieltä Putinin sodasta.
Kauanko Putin pystyy kansaa uhkailemaan?
Suomen epäisänmaallinen äärioikeisto tukee tuota sanavapauden rajoittamista.
MIKSI?
Ootko ihan idiootti? Miten luulet että ihmiset pystyivät elämään sivilisaatioiden historiassa ilman sananvapautta tuhansia vuosia? Tää länsimainen demokratia on jotain 200 vuotta vanha ja sen periaatteet lähtöisin vuodelta 1789. Ei sananvapaus ole mikään vakio ihmiskunnan historiassa.
"Kauanko Putin pystyy kansaa uhkailemaan?"
Kuinka kauan suomalaisia miehiä pystytään uhkailemaan asevelvollisuudella? Miksi aseista kieltäytymisestä joutuu Suomessa vankilaan? Miksi kukaan ei sano tähän mitään?
Kysyn uudestaan kun et ymmärtänyt lukemaasi.
Suomen epäisänmaallinen äärioikeisto tukee tuota sanavapauden rajoittamista.
MIKSI?
Myös suomen vihervasemmstolla on kova hinku rajoittaa sananvapautta, tosin vain syntyperäiseltä suomalaiselta.
Sitä tekee pääasiassa vasemmisto, ja milloin se ei onnistu, alkaa cancelointi ja woke-kultturistit maalittamaan väärän mielipiteen esittäjiä.
Vasemmiston tavat nähtiin vieraslaji-Mäenpään tapauksessakin. Vaikka edes syytettä ei oltu nostettu, vasemmisto oli jo Mäenpään tuominnut.
No aloitetaas nyt sit ihan alkeista: Mi-tes siel-lä muu-mi-laak-son pik-ku-väen kes-kuu-des-sa ää-ri-oi-keis-to on ra-joit-ta-nut sa-nan-va-paut-ta? :)
Toisaalta kommari-inkvisitio toki on tehny parhaansa ton suhteen! :/
Hiekkikselle uikuttamaan kommunismia! 💩 🤡
Eikö kaiken pitäisi perustua totuuteen? Mielestäsi saa väittää mitä vaan, ilman todisteita, ja sitä pitää pitää faktana?
Ei ne sotakiimassaan tuota ymmärrä. Tai eivät uskalla ymmärtää.
Jokainen tietää sisimmässään, mikä on väärin,ja milloin pitää puolensa valita, silloin kun henkikulta tulee arvokkaammaksi,kuin kulta.
Nuo periaatteet ovat kyllä lähtöisin v. 1776 eli USA:n perustuslaista. Suomalaisilla oli merkittävä osuus tähän lakiin.
Suomen isänmaallinen 'äärioikeisto' keskittyy vain Suomen asioihin.
Suomi ei tietääkseni ole mukana sodassa, joten täällä ei pitäisi asettaa sensuuria.
Meitä ei Putinin diktatoria ja 15 vuoden vankeudella uhkailut pelota
https://www.youtube.com/watch?v=OrTq5e5Nv-A
Venäjän Karhu, kansa alkaa pikkuhiljaa venäjällä heräämään ja vastustamaan venäjän hyökkäystä ja sotatoimia Ukrainassa
Länsipropaganda juuri yrittää kääntää Venäjän kansan maan johtoa vastaan.
Mitään kansan parista nousevaa vastarintaa hallitukselle ei spontaanisti tule.
Putin kyllä on analysoinut tarkasti Ukrainan v. 2014 'värivallankumouksen' toteutuksen.
Venäjä merkkasi kalustonsa zorron merkillä.....
Putin allekirjoitti lain, joka kriminalisoi "valeuutisten" levittämisen Venäjän sotatoimista
Venäjän presidentti Vladimir Putin allekirjoitti lain, joka kieltää "valeuutisten" levittämisen Venäjän sotilaallisesta toiminnasta 15 vuoden vankeusrangaistuksen uhalla.
Venäjän parlamentti hyväksyi lakiesityksen aiemmin perjantaina.
Putin myös allekirjoitti lain, jonka nojalla Venäjän-vastaisten pakotteiden vaatimisesta voi seurata sakkoja tai enintään kolmen vuoden vankeusrangaistus.
Lähde: AFP
Venäjän lain vaatimukset ovat onneksi vain venäläisten murhe. Ja sen huomaa Helsingin asemalla. Maasta pakenevat kaikki, jotka kynnelle kykenevät.
Venäjä on sotaa käyvä maa. Sanotaan tätä Ukrainan konfliktia millä nimellä tahansa, tämä on totuus.
Sotaa käyvä maa pyrkii aina eliminoimaan virallista linjaa vastaan olevan informaation. Näin toimi Suomi 1939-1945.
Me EMME ole tietääkseni sodan osapuoli, joten Suomi24 voisi osoittaa selkärankaa ja lopettaa sensuurin kanssa flirttailun. Tämö vaatimus sensuurista on tullut jostain ulkomailta.
Venäjä on nyt kaikille vihollinen!
Tämä video todistaa, että kyseinen Strela-10 oli Ukrainan armeijan vaunu.
https://streamable.com/8vt8yy
Eli isin pikku tuttipullopartisani yhä kuvittelee että valhe muuttuu totuudeksi kunhan sitä valhetta vaan spämmäilee tarpeeksi monta kertaa? :)
Ai kun herttasta! ❤️
Hiekkikselle uikuttamaan! 🍼
Ei vaan triggeröin teitä narsisteja kiukuttelemaan. Kuten huomasit, olet helppo ja ennalta-arvattava tapaus ;) Teitä typeryksiä on palstoilla ihan liikaa häiriköimässä keskustelua.
Tuo oli varmaan Zelenskyn käsikirjoittama video. Hyvä todiste siitä, että kannattaa pysyä Vain näyttelijänä.
Tuo video ei todista muuta kuin sen mikä siinä näkyi. Mitään yksityiskohtaa ei pysty varmistamaan videon perusteella.
Kuvataan sotaa, silti siviilit ajelevat pitkin katua autoillaan. Varmaan oli kahvi tarjouksessa, joten piti lähteä vaikka oli 100 tankkia kadulla. (Huomaa kuinka helppoa oli kirjoittamalla lisätä tankkien määrää!)
Tuottajan sinä yrität koko ajan.
Tuotahan....
Tahtui sodan alkupäivinä kiovalaisessa lähiössä. Tallentui sekä reaaliajassa liikennekameraan, että kännykkäkameroihin. Katunäkymää näytettiin mediassa reaaliajassa juuri siksi, että siinä näkyi venäläisiä joukkoja ensimmäistä kertaa.
Toimittajan huomio oli kiinnittynyt kaupunginosasta poispäin kulkevaan evakkoliikenteeseen, jota venäläiset vain tarkkailivat, eikä hän huomannut mitä kadulla tapahtui. Absurdeinta olikin, että tuollaista tapahtui silmien edessä, eikä kukaan välittömästä reagoinut. Myöhemmin toki reagoitiin.
Siinä luki tuottajan.
-Kylmät kädet
Kiovalaisessa lähiössä, sodan alkupäivinä?
Ei siellä silloin mitään venäläisiä tankkeja ollut.
Ei ole vieläkään.
Eli tankki oli ukrainan joukkojen.
Ei kannata luottaa mihinkään, mikä tulee Ukrainasta.
Ei tarvitse pitää Venäjästä, mutta kaikki mitä meille yritetään syöttää, ei vain ole totta.
Ja vakuutuksesta hyvät rahat pois.
Ulkomaiset uutiset kirjoitti, että ukrainalaissotilaat pysäytti venäläisten sabotöörien kuorma-auton. Video näyttää, miten ukrainalaissotilaat tappoi kuljettajan ja lavalla olleen sotilaan. Sitten pitäisi uskoa, että sen perässä tuli yksinäinen venäläinen Strela-10 ilmantorjuntatelavaunu valtaamaan Kiovan, joka ajoi tahallaan siviiliauton yli ja jäi paikalle ihmettelemään. Katsokaa video loppuun ja seuratkaa ukrainalaissotilaita. Suhtautuiko he vaunuun kuin viholliseen ja suhtautuiko vaunun miehistö sotilaisiin kuin vihollisiin? Ko. Strela-10 oli ukrainan kalustoa ja kuljettajana ukrainalainen sotilas.
https://streamable.com/8vt8yy
*trololoo* 🤡
Suomeenkin pitäis vissiin saada aikaseks laki että kommunismin 💩 jauhamisesta Ukrainan sodasta tietää 15 vuotta linnaa niin päästäis eroon ihan kaikista tätä Suomi24 spämmäilevästä kommarikakarasta! 👍🏾 :) Pitääkin ottaa yhteyttä kansanedustajaani että miten olis! 👍🏾
Tartuit täkyyn niin helposti, että sun pitäisi hävetä itseäsi :D
Odottele nyt ensin, että saat äänioikeuden. Soittele sitten kansanedustajallesi. Sitä odotellessa voit vaikka pelata pleikkarilla ja jättää muut asiat aikuisille.
Nyys flääsh. Se oli joukosta erkaantunut venäläistankki ja joutui tulituksen kohteeksi. Auton yliajo saattoi olla paniikkiratkaisu tai myös vahinkokin. Koska tankki ei jatkanut pakoaan, niin siitä voi päätellä, että venäläiset jäi tarkistamaan onko kuorma-auton porukka vielä hengissä ja pelastettavissa, mutta todettuaan tilanteen toivottomaksi he päätti ottaa ritolat. Tankki saa osumia kivääreistä, mutta eihän sitä luodein voi pysäyttää.
Ei se ees ollu mistään erkaantunu! Juutuutista löytyy monta videota jossa ilmeisesti tota tapahtumaa ennen ton saman kaupunginosaan (muistaakseni Obolon) läpi ajoi jo aikasemmin hieman isompi joukko venäläisiä lähinnä tiedusteluajoneuvoja ja jotain kevyempää panssariautoa, ja toi ilmatorjunta Strela luonnollisesti oli vähän takamaastossa suojaamassa niitten etenemistä.
Kyseinen ilmantorjuntavaunu oli kuvattu muuallakin päin aluetta harhailemassa yksin sinne tänne.
Alueella ei ollut tulitusta. Eikä tapahtumapaikalla ollut mitään liikennettä. Panssari ei kurvaa leveän kadun toiselle puolelle autoa lyttäämään vahingossa.
Ruosteisen ja romun venäläistankin porukka panikoi, koska pelkäsi tuhovoimaisen ladan ajavan päälle.
Oli kumman vaan mutta erittän todennäköistä että hyökkääjän eli venäjän.
Mutta yhtäkaikki pientä propagandaa tuo siihen verraten millä tapaa putinin sepittää aivan kamalaa paskaa uskottavaksi kansalleen lisäksi laati lakeja rajoittaa totuuden kertomista ja syitä hyökätä vapaaseen demokratiaan jolla länsimaistumis haaveita kuten Eu ja Nato.
Ei sillä tiedolla ole mitään väliä uhrin kannalta. Jäikö edes eloon?
Jäi. Vanha mummo siel oli sisällä.
Se tässä ihme olikin, että jäi eloon. Ainakin pää ja kädet liikkuivat. Auto oli kuin peltipannukakku.
Eikös venäläisissä ajoneuvoissa pitännyt olla se iso Z kirjain tunnus. Tuossa ei ainakaan näy sellaista.
Venäläiset harrastaa tätäkin SOTARIKOSTA, operoivat väärien tunnuksien alla.
Aina tulee selityksiä, kun on oma uskonto uhattuna :D
Ei niit tiedusteluajoneuvoissa oo näkyny. Niit tuhottuja/hylättyjä maastoajoneuvojen kuviahan on netti pullollaan ja mä en muista nähneeni yhdessäkään viel noita maalattuja ”Z” ja ”V” tunnuksia. Ainoastaan panssariajoneuvoissa ja kuorma-autoissa on noita.
Tuo yliajo on dokumentista kuunatseista.
Aiheesta ei olla yksimielisiä missään. USA:laiset tutkijat, sotakirjeenvaihtajat ja toimittajat, sekä silminnäkijät jne. ovat kaikki epävarmoja tilanteesta. Ei ole olemassa yksiselitteisiä todisteita, jotka osoittaisi mihinkään tiettyyn suuntaan. USA:lainen tutkija sanoi, että länsifanaatikot teki automaattisesti johtopäätöksen, että kyseessä oli venäläisten ajoneuvo, vaikka mitään todisteita sille ei ollut. Tähän johti ennakkoasenteet ja viha.
"The claim that the vehicle was operated by Russian forces is unproven."
- USA Today News
"The vehicle is a Ukrainian Strela-10. It is unlikely Russia would occupy Kyiv with a single vehicle."
- Elijah J. Magnier, analyytikko ja sotakirjeenvaihtaja
Russian military expert Rob Lee, a senior fellow at the Foreign Policy Research Institute’s Eurasia Program, said
"The vehicle shown in the video is almost certainly Ukrainian."
- Rob Lee, Foreign Policy Research Institute
Miks sä jätit tän pois? :)
”Pavel Luzin, an expert in Russian politics and defense affairs, told USA TODAY in an email that the color of the vehicle "seems to be typical for the Russian armed forces."
Kommunisti, ja pakonomainen patologisen valehtelun tarve?
Miksi haukut fasisteja koko ajan kommareiksi?
Kaikkihan ton tietää kenen passariajoneuvo se on.
Varmaksi en osaa sanoa propagandan keskellä. Seurailen tapahtumia sivusta
Varmaksi en osaa sanoa ovat Ukrainalaiset itse hyökänneet maahansa ja syyttävät vain Pelastaja Putinia.
Onneksi olkoon, Teitä ei tuomita 15 vuoden vankeusrangaistukseen.
Terveisin V. Putin
Lueskelin nuita rahoitustietoja että isoja summia jenkit laitelleet Ukrainan biolabroihin. Herättää kysymyksiä.
Että oikein rahoitustietoja sait luettavaksesi. Jokos te pian saatte meille videota vallatuista biolabroista? Odottaa vain pitää päivästä toiseen, vaikka kyseessä olisi iivanoille valtava prooagandavoitto.
Taitaa Jeesus tulla ennen, ja samat ihmisethän siihenkin uskovat kuin noihin labroihin. 😏
Yleistä tietoa
Varma tieto. Venäläinen siviilipukeinen sabotööri varasti ukrainan armeijan panssariajoneuvon. Saanut pikakoulutuksen hallintalaitteisiin, mikä näkyy videolla holtittomana ajamisena, ja törmäämisenä henkilöautoon.
No pistäppäs googleen hakusanaks ”Ukrainian army armour camouflage” ja vertaa sen kuvahaussa näkemiesi panssariajoneuvojen väritystä ton kyseisen panssarin väritykseen ja tuu sit sanomaan että se oli ukrainalainen? 👍🏾 :/
Vaikeeta?
Olennaisempaa lienee onko tuo tahallinen teko vai vahinko. Itse kallistuisin jälkimmäiseen.
Haista nyt jo pitkä .... Näin itse tapahtuman reaaliaikaisesti liikennekamerasta. Tapahtumalla oli lukuisia todistajia, jotka videoivat sen eri ilmansuunnista. Menisit sinäkin kunnon töihin.
Putinin trollit yrittää pestä veren Putinin käsistä. Mutta totuus on Putin hyökännyt ja yltäpäältä viattomien ukrainalaisten veressä!
The Observers analyysi asiaan liittyvistä videoista ja kuvista.
https://observers.france24.com/en/europe/20220301-video-debunked-russian-tank-crush-civilian-car-kyiv
Lähes kaikissa artikkeleissa, joita olen lukenut, todetaan että panssari lähti todennäköisesti kuljettajan hallinnasta oli se sitten venäläinen tai ukrainalainen.
Hienoa, saatte ruplakorvauksen pian.
Terv. Putin
Ei pienintäkään epäilystä, etteikö kyseessä olisi venäläinen putin-natsin ohjaama panssarivaunu. Kuka nyt tällaisia hulluja edes kyselee?
Arabiankielesessä tekstissä videon vieressä kysellään "jos sinä olet venäläinen selviytynyt" eli ukrainalainen ajoi venäläisen autoilijan yli.
Putinin trollin selitys ei oikein täsmää.
Se on persiankieltä ja käännettynä:
Pelastus venäläisten tyyliin!
Venäläiset sanovat aikovansa pelastaa Ukrainan kansan sorron ja tyrannian kahleista!
Esimerkki sorretun kansan venäläisestä pelastuksesta!
Tekee vain itsestään naurettavan pellen.
Ketju todistaa, että vain harvat haluavat tietää ja jakaa totuutta. Suurin osa haluaa väittää Venäjää syylliseksi tähän ja kaikkeen mahdolliseen pahaan.
Muutama älykäskin löytyi, joita eivät "Gillgore Troutin" kaltaiset valhetrollaajat huijaa. Tässä yksi fiksuista; "Kiovalaisessa lähiössä, sodan alkupäivinä? Ei siellä silloin mitään venäläisiä tankkeja ollut." ...juuri näin.
Videon 5.2. Kiovassa kuvannut ukrainalainen Elijah J Magnier sanoo; "Kiovassa ei ollut vielä venäläisiä tankkeja ja auton yli ajoi Ukrainan tankki vahingossa." ...Videolta näkee, että ensin tankki heittelehti vähän ja sen jälkeen kuljettaja menetti sen hallinnan kokonaan.
Linkistä käy ilmi koko juttu, kuten sekin, että autoa ajanut vanhus selvisi hengissä.
Jos joku tämän tiedon vastaanottanut yhä väittää yliajoa Venäjän teoksi, on syytä mennä tutkituttamaan pää, koska se ei voi olla terve.
https://then24.com/2022/02/25/ukraine-tank-runs-over-a-vehicle-driven-by-an-older-adult/
Pitihän tämä arvata, että ukrainalainen. Hitaasti etenevät Venäjä tela-kalusto oli vielä kaukana Kiovasta 25.2. kun ensimmäiset kumipyörillä varustetut nopeammat Venäjän ajoneuvot saapuivat sinne. Muuten, tekstistäsi puuttui kakkonen vitosen edestä. Videon päivämäärä on 25.2. eikä 5.2.
Ihme, etteivät muka maailmalla journalistit ole tienneet kumman maan tankki oli kyseessä, kun Venäjän tankkeja ei Kiovassa vielä edes ollut. Ilmeisen tahallista tiedon vääristelyä, koska ei ole suostuttu sanomaan, että oli Ukrainan armeijan oma tankki.
Niinkö? :)
No kenenkäs toi videolla näkyvä kuorma-auto on?
https://youtu.be/wf-REUO-EMU
Täällä ei kommenttoijat kykene ymmärtämään tai eivät halua että yleisesti todettu syy oli että panssarivaunu vain lähti ajajan hallinnasta tiukassa tilanteessa (asfaltilla) oli se sitten ukrainan tai venäjän vaunu.
Putinin trolli ei pysty pesemään Putinin käsiä siviilien vierestä.
Kerrotaan kaikille tietämättömille, että Venäjällä on tukahdutettu kaikki hallinnosta eriävät mielipiteet.
Jopa Nobel-palkitun Muratovin Novaja Gaszeta on pannassa.
Venäläiset ovat uutispimennossa, eivätkä tiedä mikä on totta, mikä valetta.
Suuri osa uskoo todella, ettei sotaa käydä, eikä kaupunkipommituksia ole. Sitä ei saa edes julkisesti sanoa, että Venäjä hyökkää. Tuomio siitä on jopa 15 vuotta.
Voi tuota pimeyttä!!
👍👍
Yksityinen radioasema "Echo Moskvy" on suljettu. Tämä on sellainen asema jolla oli oikeudet tehdä uutisia itse. Muut yksityiset soittavat vain musiikkia ja mainoksia.
https://www.firstpost.com/world/just-static-why-russias-liberal-radio-station-ekho-moskvy-goes-off-the-air-10428981.html
Kukaan täysijärkinen ei epäile, kun Kiovassa asuva Ukrainan kansalainen ja videon kuvaaja sekä nettiin lataaja Elijah kertoo videon ohessa yliajaksi ukrainalaisen panssariajoneuvon. Silloin se ON ukrainalainen.
Jokainen älyää, että jos ukrainalainen Elijah valehtelisi tuon videon selityksessä Venäjän hyödyksi ja Ukrainan vahingoksi, tapattaisi hän itsensä ja ehkä koko perheensä.
https://then24.com/2022/02/25/ukraine-tank-runs-over-a-vehicle-driven-by-an-older-adult/
Entäs tää video?
https://youtu.be/wf-REUO-EMU
Linkkisi heittää silmille Instacrapin login wallin. Miksi v***ssa kenenkään pitäisi rekisteröityä vain nähdäkseen yhden typerän videon?
Okei.+Itse+näin+videon+kirjautumatta+mihinkään.+Linkki+mikä+on+yllä+yhtä+kommenttia+aiemmin+klo+23:18,+todistaa+kuvin+ja+ukrainalaisen+videon+lataajan+kommentein+100+%:n+varmuudella,+että+tankki+oli+ukrainan.
Tuo panssari on venäläisen sotilaan Ukrainan armeijalta varastama, ja yli ajettu ukrainalainen . on varma tieto, kun tuli viestiä Ukrainassa vapaaehtoisena taistelevalta kantasuomalaiselta kaveriltani.
Kaikkialle se meidän naapurin Lasse kerkee! Sano terkkui
venäjällä ei saa julkisuudessa esittää mitään muuta kuin hallinnon sanelemia valheita.
Tällä yritetään pönkittää julkisuuskuvaa. Venäjän armeijan sotiessa ja joukkotuhotessa Ukrainalaisia siviilejä lukemattomin sotarikoksin.
venäjä on tällä hetkellä valtioista halveksituin, mikä onkin melkoinen saavutus.
Vain venäläisistä riippuu, kuinka pysyvä tuo tilanne on.