Kun heidän poikansa tai tyttärensä löytää kumppanin niin pojan vanhemmat miettii mikähän se nainen on naisiaan ja olis hyvä ja kunnon nainen ja hyvä vaimo ja pitäis hyvän huolen pojastamme hyvän pojan saikin ja naisen vanhemmat nyt kävi tyttärellämme tuuri löysi hyvän ja kunnon miehen toivottavasti tyttäremme ei pilaa suhdetta ja olis hyvä ja kunnollinen ja hyvä vaimo ja pitäis hyvästä miehestä hyvää huolta ja naisen vanhemmat ottaa toisiaan kädestä kiinni ja rutistavat ja toivovat älä flikka mokaa nyt
Vanhempien juttua
4
74
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tyttöjen puolella noin, Isän mielipiteestä ei ota selvee, koska hän tietee etten ole äidilleni miestä valitsemassa.
Kyllä se ennenwanhaan meni juurikin aloittajan kertomalla tavalla. Tosin parisuhteessa minullakin oli yksi ehto jo avoliitossa.
Tuumasin silloiselle tulevalle vaimolle, että jos muuttaa tänne, niin keittiöön ei sitten ole mitään asiaa, mikäli minä olen kotona.
Molemmat toki teimme vuorotyötä, joten aika paljon tuli syötyä vaimon ruokiakin. Ainoa mikä harmitti niissä, että jossain hemmetin välissä hän sai kasattua siihen kylkeen vielä salaatinkin, maukkaan sellaisen. En ole kateellinen mutta...
Loppupeleissä teimme yhdessä ruokaa, ollessamme samaan aikaan vapaalla. Pesukoneesta minut vapautettiin täysin erään pyykkäyskerran jälkeen. Siihen minulle tuli liiton mittainen kielto.
Nykyisin käytänkin vain vaatteita, mitkä kestävät kaikki ohjelmat ja kaikenväristen vaatteiden kanssa. Taitaa vieläkin olla jossain tallessa se pinkiksi muuttunut kutistunut kauluspaitani. Huvikseni kokeilin sitä aikoinani päälle. Tuli mieleen, että pääsisinköhän Tom of Finland piirustukseen.
Mutta eiköhän nykyisin pariskunnat sovi ihan keskenänsä ja vanhemmat sitten vain hengaavat siinä mukana. Maistraattiin mennessämme kuitenkin soitimme edellisenä päivänä ja ilmoitimme kellonajan, jotta saimme ne molemmat todistajat mukaan.
Hääruokailu oli sitten paikallisessa hotellissa, jossa minä tarjosin. Pitihän sitä nyt todistajien saada muodollinen vaivanpalkka.
Onko mielestäsi avioliittoni alkutaival ollut hieman koruton? Siis entisen avioliittoni alkutaival. Mutta asioita on ihan turha mutkistaa.
- Anonyymi
Ja montakos lasta sulla Välis olikaan? Aivan, ei yhtään. Et tiedä tuon taivaallista mitä vanhemmat ajattelevat.
Todellisuudessahan se mene varsin toisinpäin. Vanhemmat (varsinkin isät) ovat yleensä hyvin suojelevia tyttäriään kohtaan. Kukaan mies ei isän mielestä ole kyllin hyvä tyttärelle. Äitien kanssa sitten kyllä vähän sama juttu poikien kanssa. Kukaan nainen ei oikein meinaa olla äidin mielestä pojalle kyllin hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2664654Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232590Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951282
- 471169