Ei voi olla kahta isäntää. On vain yksi.
Paperiliiton lakko on kestänyt kauan. Se osoittaa, että liiton miehet ovat kuin Putin, he ajavat eteenpäin ja eteenpäin, kuuntelematta, mitä ulkopuolella sanotaan. Silmät kiiluvat ja lakkorummut raikaa. Kysymys on naurettavan pienestä, mutta SAK painaa päälle. SAK on se Suomen suurin työttömyyden aiheuttaja.
Koira puree isäntäänsä ja saa lähteä. Kumpi on isäntä, UPM vai Paperiliitto? Kummalta lakkolainen haluaa potkut?
Olisiko suuri murhe, jos liitto antaa fudut?
Entä jos UPM antaa fudut ja lopettaa tehtaan?
Kumpi on isäntä, jota lakkolainen puree?
Koira puree isäntäänsä, koira saa lähteä
8
158
Vastaukset
- Anonyymi
UPM voi lähtä puolestani vittuun Suomesta, joku muu firma tekee sitten ne hommat mitä jää tuolla puljulta tekemättä. Ei tule ikävä kellään.
- Anonyymi
upm kun lähtee ei uutta tehdasta tule kenenkään toimesta näin epävakaaseen ympäristöön, paperimiehet ovat aikansa kortistossa ja sen jälkeen menevät töihin puolet pienemmällä palkalla jonnekin muualle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
upm kun lähtee ei uutta tehdasta tule kenenkään toimesta näin epävakaaseen ympäristöön, paperimiehet ovat aikansa kortistossa ja sen jälkeen menevät töihin puolet pienemmällä palkalla jonnekin muualle.
Helsingin Sanomat kärsii paperipulaa kun Kaipola lopetti. Lehti joutuu jo rajoittamaan sivuja kun ei painopaperi riitä.
- Anonyymi
Lakkoa jatketaan ja rikkurit ruiskutetaan kuten aina ennenkin, siankusella ja lietteellä unohtamatta munien tärpätillä sutimistakaan jos ei ruuttakaan opeta pysymään poissa lakkoporteilta.
Talkoo-Taavetti- Anonyymi
Hienoa ettei rikkureita ole portilla.
- Anonyymi
Näi on
- Anonyymi
Työntekijät ja työnantaja ovat samassa veneessä. Ammattiliitto on ulkopuolinen myrsky ja keikuttaa venettä. Jokunen ammattiliiton kanssa liittoutunut työntekijä yrittää irrottaa tappia. Perkele! Se on rikkuri, kun rikkoo luonnonrauhan.
Työnantaja antaa töitä. Mieti vähän. - Anonyymi
Ei kaikkiin toihin eikä kaikilla ehdoilla.
Työnantajat saa tehdä itse työnsä jos ovat kerran niin eteviä.
Ay-liike puolustaa työntekijöitä ja tarvitessa voimakeinoin. Mieti vähän.
Mieti vähän miltä tuntuisi tulla sinunkin ruiskutetuksi kunnolla siankusella lakkoportilla jos et tottele kieltoamme töihin menosta lakon aikana !!!
Talkoo-Taavetti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655420Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti842727- 2742531
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362409Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191884Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2331593Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai561201Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131123- 881105
- 901096