Nyt olisi aika vallata eduskuntatalo!

Anonyymi

Nyt jos koskaan kansan pitäisi nousta kapinaan!
Tankkasin tänään dieseliä 2.199 ja maksan vielä lisäksi vuodessa noin 700 euroa kuritusveroa ja oma mitta on nyt täynnä.
Täällä pohjoisessa välimatkat on pitkiä ja kilometrejä vuodessa kertyy paljon.
Työssä käynnin lopetan sinä päivänä, kun ensimmäisen kerran näen minkään polttoaineen mittarihinnan ylittävän 2.50.
Joko Nyt joku aikaansaava aloittaa kapinan ja kiihottaa meidät pelkurit mukaan?

18

246

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyökkäyksesi eduskuntaan varmaan säikäyttäisi Putinin pakenemaan Siperian perukoille ja antamaan öljyä Suomelle ilmaiseksi. Onnea vaan yrityksellesi.

    • Anonyymi

      Ajakaa hyvät dieselauton omistajat tupajumilla eli polttoöljyllä se on vielä halvempaa, kun sen tilaa esim 1000 l , säiliöön kotipihaan toimitettuna .

      • Anonyymi

        Oletko valmis maksamaan hulppeat veroseuraamukset?


      • Anonyymi

        Henkilöautolla polttoöljyllä ajamisesta kiinni jäävä joutuu maksamaan polttoainemaksua 330 euroa päivältä 30 prosentilla korotettuna. Maksu voidaan määrätä enintään 20 päivältä, jolloin maksettavaa tulisi 8 580 euroa.


      • Anonyymi

        Juu sitä saa noin 1.70 hintaan, eli ei siihenkään ole enään varaa.


    • Anonyymi

      No niin on tehty jo vuosikausia.
      Ei sitä kukaan koskaan tutki, tai valvo.

      • Anonyymi

        Oletko koskaan kuullut polttoaine-ratsioista? Tai katsonut suomen tulli tv-ohjelmaa, jossa tulli tekee näitä ratsioita ihan samoin satunnaisesti kuin poliisi tekee puhallusratsioita aina kun on ylimääräistä aikaa ratsata.


    • Anonyymi

      Köyhät nöyrtyy. Rikkaat menee ja liikkuvat yksityisen itsenäisesti vaikka diesel olisi 5e/l.

    • Anonyymi

      VIHREÄ PUOLUE pitäisi lailla lakkauttaa,kurjistavat pohjoisen pitkien välimatkojen ihmisiä,onneksi vaalit lähestyy.

    • Anonyymi

      Suomalainen ostaa polttoainetta autoon ja ajaa huru ajoa vaikka maksaisi 5e litra. Näin on. Itsekkin kuulun siihen porukkaan. Ja dieselvero menee siinä kanssa yle maksun kanssa. Verot ja maksut on maksettava. Kai siitä joku hyötyy. Kukaan ei lähde mihinkään mielenosoituksen hinnan takia.

    • Anonyymi

      Koko kansa pelkää niin perkeleesti, ettei uskalla edes netissä uhota yhtään. Paskahousuja koko maa täynnä.

      • Anonyymi

        Mitä tässä pelätä pitäis ? Tyhjä uho ei vaikuta mihinkään .


    • Anonyymi

      Ja kuka edes jaksaa viitsii tai ehtii mihinkään bensa mielenosoituksiin.
      Muutakin tekemistä ja mailmalla hiukan muuta ongelmaa kun suomen bensa hinta. Makso mitä makso. Vuoden päästä varmaan 3 e litra. Sillä mennään.
      Ostan ehkä sähköauton.

    • Anonyymi

      No niin. Tämän ketjun aloittajasta tuli sitten ilmeisesti yksi työtön lisää tähän maahan, vai jauhoiko leuat tyhjää, kun oli uho päällä?

    • Anonyymi

      Paljon enemmän rahaa hukkuu nyt ihmisten rahastosijoituksissa kun polttoaine hinnoissa. Eikä kukaan lähde pankin eteen huutamaan.
      Se on vain tämän tulevaisuuden epävarmuuden hinta.
      Vuoden päästä uskon että 3e litra.

    • Anonyymi

      Köyhillä ei ole sijoituksia. Ne joilla on, niin niiden on yleensä vara menettääkkin.

      • Anonyymi

        No eipä niitä sijoituksia köyhille ole edes mahdollista kertyä tällä ajatusmallilla. Suurin osa näistä "köyhistä" on köyhiä siitä syystä, että eivät huomaa omaa osuuttaan niinsanottuun köyhyyteensä.

        Ryysyistä rikkauksiin on pitkä ja kivinen tie, mutta vaatii sinnikkyytä, ja kieltäytymistä turhista houkutuksista. Olen huomannut, että taludellinen ajattelutapa on täysin hukassa ja omista huvituksista ei olla valmiita luopumaan. Sen sijaa on alettu urakalla kadehtia niitä, jotka omalla sitkeydellään ja oma-aloitteisuudellaan ovat saaneet hiukan puskuria omaan talouteensa.

        Puskuriksi luen vaikkapa sen hartiapankilla rakennetun asunnon, tai sen ajoneuvon joka mahdollistaa yleensäkin työssäkäymisen. Tätä puskuria on alettu viimepäivinä kurittaa suorastaan olantakaa polttoaineiden hintojen nousulla ja kiinteistöjen kiinteistöverojen nostolla.

        Päätäjille voinkin esittää kysymyksen! Miten moneen kertaan pitää joutua maksamaan veroja ansaitemilleen tuloille, että se olisi oikeudenmukaisuudennimissä oikeutettua? Näillä näkymilla hamaan tappiin asti!

        Yhteenvetona voikin todeta että lyhytnäköisen verotuskäytännön tuntien mitään ei kannattaisi hankkia, ei omistaa, rakentaa, eikä korjata. Se mikä kannattaa, on selällään köllöttäminen yhteiskunnan rakentamassa ja asumistuilla maksetussa asunnossa ja syöminen toimeentulolla hankittua ruokaa joka on höystetty sosiaalitoimiston myöntämillä välttämättömiin kuuluvien menojen kattamiseen myönnetyillä tuilla. TÄMÄ on pitkällä aikavälillä LYHYTNÄKÖISTÄ ja rampauttaa kokonaisuutta.

        Onko ylipäätään tarkoitus köyhdyttää ja luoda lannistujia, vai mikä tämän idiotismin takana on? En ymmärrä!!!

        Kannustus kunniaan, lyttääminen lailla kielletyksi!


      • Anonyymi

        Ruikuti ruikuti ruikuti! Ruikuttmalla ei voi sitä omaa talouttaan parantaa yhtään.

        *Tupakoitko?
        *Käytätkö alkoholia?
        *Matkusteletko?
        *Tilaatko turhanpäiväisiä lehtiä*
        *Teetkö heräteostoksia*
        *Katsotko kilohintoja elintarvikkeita ostaessasi*
        *Heität pois käyttökuntoisia vaatteita?
        *Käyt tarpeettomasti parturissa?
        *Heität pois syömäkuntoista ruokaa?
        *Et ole hintatietoinen?

        Etenkin nuoret käyttävät uskomattomia rahasummia täysin turhapäiväisiin hankintoihin kuten

        *Irtoripset
        *Rakennekynnet
        *Tatuoinnit
        *Lävistykset
        *Ym. kehoon liittyvät "rakentelut"

        Kaiken tämän hulluuden keskellä loputtoman verotuksen, kateuden kohteeksi on päätynyt elämisenkannalta ne välttämättömimmät, eli oma asunto asumiskuluineen ja välttämätön ajoneuvo käyttökuluineen. Kyllä maailma on MÄTÄ!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      125
      1294
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      254
      978
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      90
      977
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      787
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      764
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      690
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      677
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      46
      650
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      601
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      590
    11. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      587
    12. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      585
    13. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      189
      576
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      98
      525
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      494
    16. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      458
    17. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      17
      457
    18. Olet oikeasti paras

      Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e
      Ikävä
      27
      446
    19. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      442
    20. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      34
      438
    Aihe