Palkkatoive ostajan kesätyöhön?

Anonyymi

Mitähän kehtais pyytää tämmöisen työn osuessa kohdalle? Kyseessä siis operatiivisen ostajan kesätyö ja itsellä ei varsinaista kunnon kokemusta tuohon hommaan vaikka logistiikan hanttihommia tehnyt ja erppejä käyttänyt varastolla.

Logistiikkainssin tutkinto tosin löytyy ja tietoutta/kursseja ostamisesta sekä tuotantotalouden DI-melkein valmis tutkinto, mutta DI-lopputyö puuttuu. Siksi tällä taustalla kelasin jotain 1900 €/kk palkkapyyntöä yrittää, koska kokemusta ei ole vaikka inssi kuitenkin olen. Onko liian alakanttiin vai sopiva tällä työkokemuksella? Töitä olen tehnyt varmaan yht. muutaman vuoden edestä, mutta lähinnä erilaisia ns. hanttihommia, jotka eivät kovin hyödyttäviä ostajan tehtävässä.

Eräs logistiikka-alan tradenomi sai vain 1700 € ollessaan ostaja-harjoittelijana täysipäiväisesti eräässä toisessa tehtaassa, mutta oli tradenomin opinnot vasta alussa eikä kovin hirveästi työkokemusta hänelläkään kuin hanttihommaa.

Asiallisia vastauksia vain, pyydän ja perustelut myös hyvästä!

1

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan vinkkkinä. Palkkapyyntö kannattaa antaa taktisesti haarukassa ( /- ) siten että se toivomasi 1900 eur/kk brutto on hieman haarukan puolivälin alapuolella. Kun laitat pyynnön haarukassa tai ikkunassa osoitat samalla kypsyyttäsi neuvotella. Sekin temppu toimii samalla pienenä myyntivalttinasi. Ostaminen on taito siinä missä myyminenkin.
      tv. DI 66v retired
      https://www.youtube.com/watch?v=lUKvx3ShCEo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1994
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe