Kiina odottaa tilaisuuttaan kupata heikkoa Venäjää

Kiina on kärsivällinen. Se näyttelee ystävällistä kunnes tulee aika iskeä. Putin tarjoilee Venäjän ja sen tulevaisuuden Kiinalle kultatarjottimella. Venäjän talous romahtaa ja Kiina tulee heinäsirkkaparven lailla apajille ja kuppaa Venäjää niin paljon kuin vain pystyvät. Että se Putin voikaan olla tyhmä!
54<50
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

On se Putin kyllä tyhmä! 🤣🤣🤣

3Äänestä

Putin tulee vielä rukoilemaan, että Kiina pelastaisi Venäjän talouden. Siinä saa Putin kumartua veilä todella syvään, selkä Xi:hin päin.

3Äänestä

Siperian öljy ja kaasu menevät kaikki Kiinaan.

1Äänestä
  • Ja halvalla,Kiina ei maksa mistään mitään.

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja halvalla,Kiina ei maksa mistään mitään.

    Kiina panee Venäjää halvalla! 🤣

    1Äänestä

Kiinallahan ei ole geopoliittisesti muuta laajentumissuuntaa kuin Venäjä. Onhan siellä utsurijoella jo aikaisemmin ollut rajakahakoita.

Äänestä

Venäjä itäosat ovat historiallinen osa Kiinaa. Miettikääpä sitä venäläiset!

3Äänestä

Kiina ottaa vielä Venäjältä omanaan pitämänsä.

3Äänestä
  • Kiina ottaa suuren osan venäjää haltuunsa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiina ottaa suuren osan venäjää haltuunsa.

    Ja se on Venäjälle ihan oikein.

    1Äänestä

Putinin kannattaisi jo hsrjoitella Xi:n ahterin lipomista.

1Äänestä
  • *lurps*

    Äänestä

  • Ilmankos Xillä on Putinin vieraillessa niin muikea ilme.

    1Äänestä

Kun Venäjä lähettää loputkin sotilaansa Ukrainaan, Japani valtaa takaisin Venäjän miehittämät saaret.
Toivottavasti meillä ei kukaan ala puhua Viipurista. Raja on jo nytkin turhan lähellä Pietaria.

1Äänestä
  • Aika huono olis takaisin noita vallata. Ovat venäjän maita? Venäjällä koska tahansa oikeus suorittaa ydinräjäytyksiä ja ohjuskokeita omalla maallaan. Hassusti kävisi jos hölmöyttään ja luvatta menee alueelle missä suoritetaan ydinräjäytyksiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aika huono olis takaisin noita vallata. Ovat venäjän maita? Venäjällä koska tahansa oikeus suorittaa ydinräjäytyksiä ja ohjuskokeita omalla maallaan. Hassusti kävisi jos hölmöyttään ja luvatta menee alueelle missä suoritetaan ydinräjäytyksiä.

    Vaikea Venäjän on suorittaa ydin- tai edes ohjusräjäytyksiä, kun Venäjä on tyhjentänyt Ukrainassa suurimman osan ohjuspusseistaan ja häviön jälkeen riisutaan vielä njukklearpommit. Siinäpä keisari on aikustenoikeesti alasti.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aika huono olis takaisin noita vallata. Ovat venäjän maita? Venäjällä koska tahansa oikeus suorittaa ydinräjäytyksiä ja ohjuskokeita omalla maallaan. Hassusti kävisi jos hölmöyttään ja luvatta menee alueelle missä suoritetaan ydinräjäytyksiä.

    Ydinräjäytykset on kielletty kansainvälisillä sopimuksilla, jotka Venäjäkin on ratifioinut NL:n hajoamisen jälkeen.
    Vaan milloin ryssä olisi sopimuksensa pitänyt, eli saattaisit muuten olla oikessa, mutta kun radioaktiivisuuden leviämistä Pietariin ei voisi millään estää, niin juttusi on lapsen tasoista länkytystä.

    Mitä maihin tulee, ne ovat Suomelta rikollisesti ryöstettyjä maita. Jos painan aseen piipun naapurin äähän ja vaadin häneltä auton avaimia, ei auto siitä minun omaisuudekseni muutu.

    Pietarin trollien taso on ollut pitkään laskusuunnassa. Vähänkin fiksummat ovat nostaneet kytkintä ja jäljelle on jäänyt sinun kaltaisiasi vajaapyttyisiä.

    1Äänestä

Yllättävä käänne
Kiina kieltäytyy toimittamasta lentokoneiden komponentteja venäläisille lentoyhtiöille.
Uutisoitu monessa ulkomaisessa lehdessä ja nyt suomessakin.

3Äänestä
  • Ei kovin yllättävä. Kiinan on pakko pitää hyvät suhteet länsimaisiin lentokonevalmistajiin. Jos Kiina tukisi varaosilla Putinin varkautta, se saattaisi itse jäädä ilman varaosia.

    Kiinan Venäjään kohdistama suosiminen on tiukasti taloudellisten hyötyjen rajaamaa. Ussurjoki on niin hyvin muistissa kiinalaisilla, ettei mitään ystävyyssuhdetta Venäjään ole.

    1Äänestä

Kohta Kiina ja Mongolia valtaavat osan Siperiaa, Japani ottaa saarensa takaisin ja kai Keski-Aasian mailla on omia aluevaatimuksiaan. Tämä menee vielä hyvin!

2Äänestä
  • Kuten Jukka Davidson asian ilmaisisi ” Hyvä tästä tulee” 🤣

    1Äänestä

Putin on luvannut Ukrainan pellot Kiinalle, mutta Kiina on tajunnut, ettei ne pellot taida olla kohta viljelykunnossa.
Siis Kiina mietii vielä.

1Äänestä

Venäjäkin on todellisuudessa historiallinen osa Kiovan Venäjää.

2Äänestä
  • Venäjä kuuluu Ukrainalle.

    2Äänestä

  • Ja Novgorotia hallitsivat viikingit. Ruotsila ja varsinkin Norjalla on hyvä syy aluevaatimuksiin Itämeren pohjukasta Novgorotin alueelle.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja Novgorotia hallitsivat viikingit. Ruotsila ja varsinkin Norjalla on hyvä syy aluevaatimuksiin Itämeren pohjukasta Novgorotin alueelle.

    Näin on! Putin ei tainnut lukea Venäjän koko historiaa.

    1Äänestä

Kiina selvästi vain kyttää sopivaa hetkeä milloin hyötyä tilanteesta parhaiten. Ehkä iskevät vielä venäjälle kun sotakoneistoa ja sotilaita on tarpeeksi tuhottu?

1Äänestä
  • Näinpä. Putin taitaa olla vähän tyhmä, kun ei tajua tuhoavansa sotavoimiaan. Että joku voisi sen jälkeen hyökätä Venäjälle.

    Äänestä

Kiina odottelee vielä ja suuri kysymys on nyt se , että joko Kiina on valmis irtautumaan länsimarkkinoista ? Jos on , niin sitten asettuvat tukemaan Putinin Venäjää , jolloin Putinilla on vielä mahdollisuus pysytellä vallassa...

... mutta JOS kiinalaiset laskevat , että Putinin valtaistuin tulee kaatumaan , niin silloin tulee kiinalaisilta tällaisia päätöksiä kuin nyt on saatu lukea , että eivät toimita komponentteja lentokoneisiin , jolloin venäläisten liikkuminen ja logistiikka siirtyykin reilut sata vuotta taaksepäin -- tulee muuliexpress jälleen käyttöön.

Myös tuo toinen vaihtoehto , jossa Kiina siirtyy tukemaan Putinia selkeämmin ei ole välttämättä mikään hyvä lopputulos Putinin kannalta , sillä hän voipi menettää koko valtakuntansa ja hänen tilalleen saattaakin tulla kiinalaisten asettama " nukkehallitsija " ,jolloin Putin jää historiaan " Vladimir Maattomana "....

1Äänestä
  • Kiinalaisille länsimarkkinat ovat paljon tärkeämmät kuin Venäjän kuralle mennyt talous. Jo varaosajuttu näytti asian selvästi. Ei Kiina riskeeraa länsisuhteitaan poliittisen ja taloudellisen ruumiin takia. Kiina tukee Venäjää tasan tarkkaan niin pitkään kuin se on Kiinan edun mukaista.

    1Äänestä

Luulenpa, että Kiinakin heräsi huomaamaan lännen yhtenäisyyden ja mikä voima lännellä halutessaan on. Kiina antaa Venäjän heiketä, koska se on Kiinan etu. Kiinalla ei ole varaa suututtaa länttä.

1Äänestä

Lännellä on todella iso merkitys Kiinan taloudelle. Lännen mahdollinen vastaava talousboikotti Kiinaa kohtaan romahduttaisi Kiinan ja sen talouden. Kiinan etu on heikkenevä Venäjä.

1Äänestä

Putinin turva nyt Lähi-Itä, tauko sotimisessa, jotta saavat apua, kun omat joukot ei yksin pärjää.
Olis aika Ukrainaan kiiruusti saada myös noita ammattisotilaita muualta.

Äänestä
  • Tai sählinkiä lähi-itään?

    Äänestä

  • Ukrainalle on riittävästi sotilaita. He tarvitsevat aseita enemmän.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ukrainalle on riittävästi sotilaita. He tarvitsevat aseita enemmän.

    Onneksi lännen toimitukset jatkuvat keskeytyksettä.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ukrainalle on riittävästi sotilaita. He tarvitsevat aseita enemmän.

    Niitä hävittäjiä lentäjineen

    Äänestä

Käy miten tahansa, niin yksi asia on varma: Venäjä heikkenee merkittävästi. Se on hyvä!

1Äänestä

Venäjä+voi+koska+tahansa+ydinaseilla+rajoittaa+kiinalaisten+määrää.+99%+kiinalaisista+on+riisin+viljelijöitä+taikka+jotain+vitun+Siwan+kassoja.+Todella+vähän+kiinassa+on+edelleen+aseita+ja+sotilaita.+Kiina+ei+ole+edes+sotilailleen+järjestänyt+ammattiatukevaa+opetusta+missä+ne+oikeasti+olisi+teurastamaan+vihollisia+oppineet.Tuo+on+höpinää+että+ydinaseita+ei+vois+käyttää.+Ei+japanissakaan+ydinpommi+tuhonnut+kuin+parit+kaupungit.+Saasteet+ydinpommien+käytöstä+ei+siis+levinneet+ja+pilanneet+koko+japania.+Saatika+japanin+ulkopuolisia+maita.+Mutta+tehokkaasti+ne+vähensi+japanilaisia?+Välähdys+ja+heti+100+000+japskia+vähemmän.+nykyisin+pommit+tehokkaampia?+välähdys+ja+100+000+000+haihtuis+ilmaan.

Äänestä
  • Japanin atomipommit vastasivat keskimäärin nykyisiä taktisia ydinaseita. Luonnollisesti niitä on eri kokoisia laidasta laitaan, ja halutessa niillä voisi tuhota koko maapallon kymmeneen kertaan.

    Jo yhden ydinaseen käyttö avaa pelin ja se on menoa sitten, siksi on todella iso kynnys käyttää edes pienempää taktista kärkeä.

    Äänestä

Venäjä ottaa vielä ahteriinsa.

1Äänestä
  • Taitaisi Putin vain tykätä...

    Äänestä

Miten noin isolla valtiolla kuin Venäjä voikaan olla noin tyhmä johtaja? Hämmentävää.

Äänestä

Millainen laarin pohja siellä Venäjällä oikein on, kun on Putin valikoitunut diktaattoriksi? Tosin milloinkas Venäjä olisi laadustaan tunnettu millään saralla.

Äänestä

Kiina voi asettaa pakotteita Venäjälle jos maa käyttää kemiallisia aseita tai ydinasetta. Ehkä se pidätteleekin Venäjää.

Äänestä
  • Kaikki tietävät mitä se Putin siellä bunkkerissaan pidättelee...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaikki tietävät mitä se Putin siellä bunkkerissaan pidättelee...

    Eiköhän Putinilla ole jo housuissa. 🤣🤣🤣

    Äänestä

Kiina ostaa koko Venäjän halvalla kun maa on konkurssissa.

Äänestä

Kiinalla on jo suunnitelma valmiina.

Äänestä

Xi:n voi jo kuvitella ison kartan ääreen piirtelemään vähän alueita.

Äänestä

Xillä jo sormet syyhyää.

Äänestä

Kiina on lähes ainoa joka tulevaisuudessa ostaa öljyä ja kaasua ja silloin se voi määrätä hinnan, kuinkahan siinä tulee käymään, onnea Putinalle.

Äänestä

Kiina saa ostettua Venäjän itselleen. Tämän jälkeen tekevät kansanpuhdistuksen ja asuttavat Siperiaa myöten omalla kansallaan.

Äänestä

Kyllä Kiina mittailee myös NATO:n heikkoa vastausta Ukrainan kriisiin. Tähtäimessä Taiwanin valloitus.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kiina on kärsivällinen. Se näyttelee ystävällistä kunnes tulee aika iskeä. Putin tarjoilee Venäjän ja sen tulevaisuuden Kiinalle kultatarjottimella. Venäjän talous romahtaa ja Kiina tulee heinäsirkkaparven lailla apajille ja kuppaa Venäjää niin paljon kuin vain pystyvät. Että se Putin voikaan olla tyhmä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu