Niin hän sanoi, että nyt työnantaja menetti hänet "vihollisen puolelle".
Fiksu nainen oli aloitteellinen tehtaan työntekijä. Uuttera ja aloitteellinen. Hänet palkittiin useaan kertaan tekemistään aloitteista. Hän kehitti työtehtäviään, kuten jokaisen pitäisi tehdä. Esimerkillinen työntekijä. Todellinen samassa veneessä soutaja.
Kävi niin, että nainen haki avoinna olevaa työnjohtajan tointa ja häntä ei valittu. Valittiin valitettavasti heikompitasoinen mies. Se oli tuotantopäällikön karkea virhe. Nainen pahoitti mielensä ja päätti lähteä uudelle uralle, suostui ay-aktiivien pyyntöihin lähteä ay-koulutukseen.
Pettyneenä ja vihaisena nainen totesi, että nyt työnantaja menetti hänet "vihollisen puolelle." Sellaista ajattelu ay-leirissä on. Vaikka työtekijät ja työnantaja ovat samassa veneessä, niin ay-aktiivit ovat "vihollisen puolella". He keikuttavat venettä, mistä ei ole hyötyä kenellekään.
Monet fiksut työntekijät ovat huomanneet nuo ay-aktiivien "vihollisuudet", minkä takia yhä useampi ottaa selvää pesäeroa ammattiliittoihin. Lakkoilu ei kiinnosta. Se on yhteisen veneen keikuttamista. Koiran ei pidä purra isäntää käteen. Yhdessä kehitetään. Yhdessä kuljetaan. Samassa veneessä. Jos työnantaja ei pidä huolta työntekijöistään, niin pitää vaihtaa firmaa. Mutta venettä ei kannata keikuttaa, siitä ei ole hyötyä kenellekään.
Eräs fiksu nainen joutui "vihollisen" puolelle
4
206
Vastaukset
- Anonyymi
Lisätty vesi ei pysy kaivossa.
- Anonyymi
Oli työnantajalta aikanen töppäys.
Sitä saa sitten mitä tilaa ja nainen teki oikean ratkaisun.
Meillä partiolaisissakin vastaavanlaista läpikäyneitä jotka hyvin ruuttaavatkin lakkoporteilla liian työinnon omaavia rikkureita ja menee joku pikkupomokin siinä samassa tuoksinassa.
Talkoo-Taavetti- Anonyymi
Talkootaavetti saa ostaa menolipun Pietariin. Täällä ei ay-terroreita kaivata.
- Anonyymi
En osta mitään lippua minnekään.
Ainoastaan NOSTAN sen ammattiosaston lipun ylös lipputankoon, missä portilla olemme ruuttailemassa siankusta rikkurien päälle !!!
Talkoo-Taavetti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655300Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti722579- 2702453
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362369Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191774Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2281537Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai541141- 901066
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131063- 851050