Mitkään uutiset eivät ole luotettavia!

Tähän on menty. On typerää uskoa sellaisenaan mitään, mitä lukee tai näkyy uutisissa. Venäjä vaikuttaa disinformaatiolla, mutta niin tekee myös YLE ja Suomen valtamedia Naton ja globalistien vaikutuksesta. Niiden jutut eivät todellakaan ole luotettavia kaikilta osin, vaan nekin pyrkivät manipuloimaan ihmisten ajattelua.

Eli kaikki on lähtökohtaisesti epäuskottavaa. Teille valehdellaan päin naamaa!
10118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kommunismi. Jos se ulottaa lonkerot mediaan kuten on ollut jo reporadiosta lähtien, uutisointi on mitä on.

Äänestä
  • Joo, eipä ole Ylen tarjontaan luottamista. Ne ovat isolla rahalla tuotettuja valeuutisia tai ainakin lavastettuja kaikki. Kokemuksesta puhun.

    Äänestä

  • Kyllä tuo ainakin osittain puhui ihan kokemuksesta ja asiaa. Minäkin olet törmännyt samaan.
    Näin se vaan on että yle on trollitehdas. Keksivät juttuja. Ihan puutaheinäää.

    Äänestä

Jotkut uskovat myös maailman korruptoituneimman maan, Ukrainan kertomukset suodattamatta. Kuten sen, että Venäjä olisi ampunut ohjuksilla ydinvoimalaa, tarkoituksena saada maailman suurin ydinkatastrofi aikaan.

Onnea vaan teille kaikille elämässä!

Äänestä
  • Niinhän se huumeveikko pressa Paddington väitti.
    Jos ne oikeasti moista haluaisivat, niin eiköhän se olisi ihan toteutettavissa?

    Äänestä

  • Joo niiden kuvat ovat selvästi tekaistuja. Samaa oli syyriassa. Pelkkiä satuja kertovat kuvillaan.
    Tosin ymmärrän että oikeita kuvia on vaikea saada jos pelottaa ottaa niitä kuvia tilanteissa.
    Myös valvontakameroista saa videoita ja kuvia kun osaisivat vaan etsiä niitä.

    Äänestä

Jos joku nyt vielä uskoo Suomen "laatujournalistien" kirjoittelemia sepustuksia, niin hän on todella vähäjärkinen.

Mutta onneksi on internet ja uutisia voi lukea usean maan lehdistä. Ja monet jutut voi lukea englannin kielellä, jos ei lehden omaa kieltä ymmärrä.

Äänestä

Lähtökohtaisesti epäuskottavaa? - no voihan sitä olla lähtökohtaisesti epäilevä Tuomas. Ehkä se näinä ankeina aikoina on parempi kuin hyväuskoisuus tai yksipuolinen sitoutuminen johonkin "totuuden" lähteeseen. Kyllä se totuus kuitenkin on olemassa ja kyllä sitä kannattaa etsiä. Suoraa yhteyttä totuuteen kuitenkin harvoin saa. Vain hyvin lähellä olevia asioita pääsee näkemään omin silmin ja kokemaan itse. Muuten ollaan riippuvaisia tiedonvälityksestä, jota nykyään hoitavat pääasiassa alan ammattilaiset. Kuten niin moni asia niin myös tiedonvälityksenkin laatu on riippuvainen yhteiskunnan laadusta. Suomen kaltaisessa maassa voi pääsääntöisesti luottaa ammattimaiseen tiedonvälitykseen, ei ehdottomasti, mutta kohtuudella. Vaikeampi juttu on sitten tämä arvovalinta eli poliittinen sitoutuminen. Se tapahtuu tavallaan omavastuulla. Jos sitoudut liikaa johonkin aatteeseen voit joutua kokemaan katkeran pettymyksen jos aate osoittautuu epärealistiseksi hötöksi ja haihatteluksi tai peräti huijaukseksi. On kuitenkin aatteita jotka ovat osoittautuneet kestäviksi ja toimiviksi, eivät täydellisiksi, mutta selvästi kehityskelpoisiksi.

Äänestä

Historiantutkimus on tosin todistanut, että demokratioiden laatumediauutisointi on suunnattomasti luotettavampaa kuin mikään sensuuridiktatuurien tarjoama. Aikanaanhan tosiasiat aina selvitetään ja tiedetään, eikä siihen välttämättä kulu kauan.

Olen melko varma, että tilanne ei ole lainkaan muuttunut tältä osin, ja kun vaikkapa nykyisiä Hesareita katsotaan viiden vuoden päästä, tiedetyissä faktoissa pysyminen on ollut niissä tuhannesti tarkempaa kuin mitävittulaisilla koskaan.

Äänestä

Suomessa uskotaan SDP YLEVERO -valtamediaa Al Hysärin maustein, että Suomi on mailman paras ja vaurain maa elintasopakoloisille. Muuan NAZIMA hesan johtajana kameliohjaajakurssin käynyt afganistanissa oiva esimerkki SDP GEPULOINNISTA!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tähän on menty. On typerää uskoa sellaisenaan mitään, mitä lukee tai näkyy uutisissa. Venäjä vaikuttaa disinformaatiolla, mutta niin tekee myös YLE ja Suomen valtamedia Naton ja globalistien vaikutuksesta. Niiden jutut eivät todellakaan ole luotettavia kaikilta osin, vaan nekin pyrkivät manipuloimaan ihmisten ajattelua.

Eli kaikki on lähtökohtaisesti epäuskottavaa. Teille valehdellaan päin naamaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu