Minkä ikäisenä kannattaa alkaa käyttämään proteiini jauheita?

Moikka, oon 15v kundi ja haluisin kovasti tietää, että onko proteiinijauheen käytössä jotain sivuvaikutuksia alaikäisille? Onko sitä edes pakko vetää, jos haluaa enemmän lihasmassaa.

5

1399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole pakko, jos saat normaalista monipuolisesta ravinnosta tarpeeksi ravintoaineita. Haitoista en tiedä. Mutta haasta äitisi kokkaamaan sinulle riittävän hyvää ruokaa.

    • Anonyymi

      Ei ole pakko. Eikä kannata. Syö kunnon ruokaa. Muista, että lihasta ei tule lähellekkään niin paljon kuin markkinamiehet antaa ymmärtää. Niiden tehtävä on huijata ihmiset ostamaan lisäravinteet ja treenivalmennukset.

      Voimaharjoittelu on jees, mutta älä panosta siihen kohtuuttomasti koska et saa kohtuuttomasta panostuksesta mitään hyötyä.

    • Anonyymi

      Ei kannata syödä lainkaan. Hyötyä ei ole.

    • Anonyymi

      Kannattaa syödä terveellistä ravintoa jossa on proteiinin lisäksi hiilareita, kuitua, vitamiineja ja hivenaineita. Proteiinijauhossa ei nuita ole.

      • Anonyymi

        Tässä moni menee vikaan kun luullaan että kunhan saa paljon proteiinia niin hyvä tulee. Ei tajuta että laadukkaassa ravinnossa on muutakin kuin proteiinia.
        Mulle eräs bodari sanoi että kananmuna on huonoa ravintoa kun siinä on niin vähän proteiinia.
        Ei sen sikaniskan kaaliin mennyt että siinä on kyllä kaikkea muutakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      190
      3075
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      299
      2709
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1778
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1687
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1336
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1210
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      403
      1205
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1083
    Aihe