Minkä ikäisenä kannattaa alkaa käyttämään proteiini jauheita?

Moikka, oon 15v kundi ja haluisin kovasti tietää, että onko proteiinijauheen käytössä jotain sivuvaikutuksia alaikäisille? Onko sitä edes pakko vetää, jos haluaa enemmän lihasmassaa.

5

1404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole pakko, jos saat normaalista monipuolisesta ravinnosta tarpeeksi ravintoaineita. Haitoista en tiedä. Mutta haasta äitisi kokkaamaan sinulle riittävän hyvää ruokaa.

    • Anonyymi

      Ei ole pakko. Eikä kannata. Syö kunnon ruokaa. Muista, että lihasta ei tule lähellekkään niin paljon kuin markkinamiehet antaa ymmärtää. Niiden tehtävä on huijata ihmiset ostamaan lisäravinteet ja treenivalmennukset.

      Voimaharjoittelu on jees, mutta älä panosta siihen kohtuuttomasti koska et saa kohtuuttomasta panostuksesta mitään hyötyä.

    • Anonyymi

      Ei kannata syödä lainkaan. Hyötyä ei ole.

    • Anonyymi

      Kannattaa syödä terveellistä ravintoa jossa on proteiinin lisäksi hiilareita, kuitua, vitamiineja ja hivenaineita. Proteiinijauhossa ei nuita ole.

      • Anonyymi

        Tässä moni menee vikaan kun luullaan että kunhan saa paljon proteiinia niin hyvä tulee. Ei tajuta että laadukkaassa ravinnossa on muutakin kuin proteiinia.
        Mulle eräs bodari sanoi että kananmuna on huonoa ravintoa kun siinä on niin vähän proteiinia.
        Ei sen sikaniskan kaaliin mennyt että siinä on kyllä kaikkea muutakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      163
      10007
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      127
      4222
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      113
      3969
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      439
      3781
    5. 60
      3507
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      51
      2779
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2216
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1989
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1581
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1401
    Aihe