Venäjä pyysi Kiinalta ruoka-annoksia sotilailleen!

Kyllä huonosti menee "suurvallalla".

Venäjän kerrotaan pyytäneen Kiinalta muun muassa hyvin säilyviä ja valmiiksi pakattuja kenttämuona-annoksia.

Asia selviää diplomaattisähkeestä, jonka USA on jakanut liittolaisilleen Euroopassa ja Aasiassa.

Pyynnöt kenttämuona-annoksista korostavat asiantuntijoiden aiemmin esille nostamia Venäjän asevoimien logistisia haasteita, jotka ovat hidastaneet venäläisjoukkojen etenemistä Ukrainassa. Samalla Venäjän asevoimien perustavanlaatuinen valmius on asetettu kyseenalaiseksi.
23<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kiina on Venäjän "nettikauppa", odottavat pikatoimituksia.

Äänestä
  • Nopeammin ruokaa tulee sotiville Kiinasta kuin Venäjältä, jolla alkaa ruoka loppua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nopeammin ruokaa tulee sotiville Kiinasta kuin Venäjältä, jolla alkaa ruoka loppua.

    Riisiä ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Riisiä ?

    Kuivattua riisiä vakuumipaketissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Riisiä ?

    kondomeita ku niillä pitää olla niitä teltoissa ja paskapapeeria ku Serla pani tehtaan kiinni

    Äänestä

Aivan kuin Neuvostoliiton loppuaikoina: valtion varastoista oli kaikki varastettu. Muistan, kuinka jopa Neuvostoliiton ylpeydelle, avaruusasema Mirille vietävistä tarvikkeista oli paras osa safkasta varastettu.

Sosialistinen kätevyys ja toimeliaisuus omavaraisuuden suhteen elää edelleen, mutta kosmonauteilla ei ollut takapihaa, missä viljellä pottuja ja kasviksia ruokapöytään. ; )

1Äänestä
  • No miksi länsi valittaa kun poliisit hakkaa venäjällä noita rikollisia siviilejä. Joka maassa oma kulttuurinsa Venäläiset uskoo vaan raakaa voimaa (myös siviilit)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No miksi länsi valittaa kun poliisit hakkaa venäjällä noita rikollisia siviilejä. Joka maassa oma kulttuurinsa Venäläiset uskoo vaan raakaa voimaa (myös siviilit)

    Meinaatko, että ne sotaa protestoivien mielenosoittajien pitelemät tyhjät kyltitkin olivat varastetut valtion varastoista?

    Ehkä he eivät saaneet pöllittyä tusseja, kun ne oli jo kaikki viety?

    Onhan se periaatteessa aivan mahdollista. ; )

    Äänestä

Kiinalla tuhannen taalan paikka tehdä ulkopoliitikkaa.

Kiina tietää, että koko maailma vastustaa tätä sotaa.
Venäjä on täysin Kiinan talutusnuorassa.

Kiina toimimalla oikein kerää itselleen YK antamat kehut

Äänestä
  • Saammepa nähdä, mitä Kiina tekee. Mitään moraalia ei heillä ole, mutta eivät ole typeriä.

    Hirveä yhdistelmä.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Saammepa nähdä, mitä Kiina tekee. Mitään moraalia ei heillä ole, mutta eivät ole typeriä.

    Hirveä yhdistelmä.

    Kiina+kerää+rusinat+pullasta,+ei+auta+kun+omat+bisnekset+kärsii+ja+Venäjän+kauppa+on+vain+2%+kaikesta+ja+kun+Venäjä+on+kunnolla+kyykyssä+niin+se+ostaa+hyvin+halpaa+öljyä+ja+materiaaleja,+kun+muut+ei+suostu+ostamaan+ja+jostain+pitäisi+saada+rahaa+ettei+maa+kuihdu+pois.

    Äänestä

No armeijan kenttämuonatkin oli myyty, että saatiin ostettua huvijahteja.

Äänestä

Venäläissotilaat ovat nälissään ryöstelleen paikallisia Ukrainan supermarkettejakin.

Äänestä
  • Toivottavasti ei tarvitse alkaa kannibaaliksi siellä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toivottavasti ei tarvitse alkaa kannibaaliksi siellä.

    Kyllä ryssillä lähiruoka riittää. On niitä niin paljon kaatunut.

    Äänestä

Jumaliste miten noloa.

Äänestä

Riisiä ja koiranlihaa on Venäjällä tiedossa. Ei muuta kuin Vladimir Pienelle sievä tyttöjen röyhelömekko päälle. Venäjä on nyt Kiinan pikku morsian.

Äänestä

Eihän muutamanpäivän rähinään, tarvitse isoja eväitä. Paritynnyriä löpöäkin piisaa.

Äänestä

No Kiinassa on korona lisääntynyt taas, joten siitä koronaevästä venäläissotilaille!

Äänestä

Onko Venäjä muka suurvalta kun häviävät Ukrainalle sotimisessa??

Äänestä

Kiina lahjoittaa kymmeniä kontillisia koiranlihaa Venäjän sotilaille.

Äänestä
  • Kerrotaan, väitetään, niimpä niin, aloittaja "unohti" linkin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kyllä huonosti menee "suurvallalla".

Venäjän kerrotaan pyytäneen Kiinalta muun muassa hyvin säilyviä ja valmiiksi pakattuja kenttämuona-annoksia.

Asia selviää diplomaattisähkeestä, jonka USA on jakanut liittolaisilleen Euroopassa ja Aasiassa.

Pyynnöt kenttämuona-annoksista korostavat asiantuntijoiden aiemmin esille nostamia Venäjän asevoimien logistisia haasteita, jotka ovat hidastaneet venäläisjoukkojen etenemistä Ukrainassa. Samalla Venäjän asevoimien perustavanlaatuinen valmius on asetettu kyseenalaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu