Salilla käy sellanen äijä joka ohjelma on jotenkin näin:
Kyykky, pystypunnerrus, leuanveto, penkkipunnerrus. Siinä se. Ei tee mitään pitkää sarjaa vaan jotain kutosia.
Joskus tekee jotain pientä lopussa kuten vatsaa tai hauista.
Mutta se on sellanen hemmetin mallikas vanhaksi ukoksi.
Ajattelin kokeilla että mitenköhän tollasella kehittyy?
Perusliikkeillä kuntoon?
5
190
Vastaukset
- Anonyymi
Ota vielä maastaveto mukaan. Ja ehkä soutu. Loppujen lopuksi sillä kehittyy suurin piirtein yhtä hyvin kuin kaikilla muillakin perusjärkevillä ohjelmilla.
Rajoittava tekijä kehityksen suhteen on todennäköisesti hormoneissa, ruoansulatuksessa, jne. Niihin ei voi perusteiden jälkeen käytännössä vaikuttaa hirveästi (paitsi dopingilla). Natumaksimi tulee vastaan aikaisemmin kuin keskivertotreenaaja kuvittelee.
Mutta jos uskotellaan porukalle, että natumaksimi tulee vastaan myöhään ja ihme treeniohjelmilla on paljon merkitystä, niin saadaan myytyä porukalle lisäravinteet ja valmennukset. - Anonyymi
Riippuu ukon taustasta, treenien ohjelmoinnista ja suoritustavasta.
Voisi olla hieman monipuolisempi. - Anonyymi
Jos hän on vanha ukko, niin ehkä on elämänsä aikana ehtinyt treenailla jos jonkinlaisilla metodeilla. Tuskin nyt koko ikäänsä tehnyt noita samoja liikkeitä.
- Anonyymi
Aika lailla sama ohjelma kuin minulla. Ensimmäiset kymmenen vuotta jaksoin olla salilla yli tunnin tekemässä kaikki mahdolliset. Nykyään teen kolme-viisi liikettä per kerta.
- Anonyymi
Olen vuosia noudattanut "abbreviated training" metodia, joka on suoraan käännettynä "lyhennetty harjoittelu".
Teen vain 1-3 isoa liikettä ja sitten pieniä päälle.
Esimerkkipäivä voisi olla vaikka rinnaleveto ja punnerrus, kyykky ja kulmasoutu. Sitten päälle vaihtelen liikkeitä. Voin tehdä vaikka niskan, hauikset, forkut, ojentajat tai pohkeet. Keskivartalon teen aina verryttelynä alussa.
Toisena päivänä teen vaikka penkkipunnerruksen, etukyykyn ja leuanvedon.
Seuraavaksi vaikka maastanosto. Kaikki käy.
Paras kehitys on tullut tällä. 2-3 kertaa viikossa harjoittelen. Aivan turhaa hinkata hauiksia joka kulmasta ja tehdä olkapäitä neljällä eri liikkeellä mitä porukka salilla tekee eivätkä kehity laisinkaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751430Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481322Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521106Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551088- 51795
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62757Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39728Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44701- 30647