Myös toiselle SUKUPUOLLE VELVOLLISUUS

MIESVIHAA?

Myös toiselle SUKUPUOLLE VELVOLLISUUS , joko siivili tai vastaava !

Miten vain toinen sukupuoli voi rämpiä kolmannella vuosituhannella pakkasessa kk:sia ilmaiseksi - kun samalla muualla yhteiskunnassa keskustellaan palkkalisistä ja 37 työviikosta, työergonomioineen ?

MITEN VIELÄ KAIKEN TÄMÄN JÄLKEEN JUURI SEN SUKUPUOLEN EDUSTAJA, KENELLÄ EI OLE LAIN VELVOITTEITA - VOI OLLA KOKO ARMEIJAN YLIPÄÄLLIKKÖ ?

7

396

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kunnioita sitä kauniimpaa sukupuolta ja pidä turpas kiinni ni hyvä tulee. Mun mielestä toi on ihan oikein. Antaa meidän miesten kärsiä.

      • SETA päävvikkö

        Olet lammas miesten vaatteissa... PALKAN VAATIMINEN ON MIEHEKÄSTÄ ! Muu idiotismia 3 vuosituhannella näin rikkaassa maassa...


      • armeijaan

        paskat kauniimmasta sukupuolesta. Kyllä ämmille tasa-arvo kelpaa, kun puhutaan palkoista sun muusta, mutta kun pitäs mennä armeijaan tasa-arvoisesti miesten kanssa, niin johan puhutaan kauniimmasta ja heikommasta sukupuolesta.


      • tuleva sivari
        armeijaan kirjoitti:

        paskat kauniimmasta sukupuolesta. Kyllä ämmille tasa-arvo kelpaa, kun puhutaan palkoista sun muusta, mutta kun pitäs mennä armeijaan tasa-arvoisesti miesten kanssa, niin johan puhutaan kauniimmasta ja heikommasta sukupuolesta.

        olen kanssasi samaa mieltä, mielestäni sukupuolten tasa-arvoa tulisi kehittää ja tehdä palveluksesta pakollinen kummallekin osapuolelle.
        soditaanko peniksellä vai aseilla?

        tiedän, että tähän tulee joku mamman-isopoika mussuttamaan jotain propagandapaskaa joka on iskostettu mieleen lapsesta asti.

        osaatteko ajatella itsenäisesti, kokeilkaa. ei se ole niin vaikeata kuin miltä se vaikuttaa.


      • LINNAAN TASA-ARVOISESTI
        tuleva sivari kirjoitti:

        olen kanssasi samaa mieltä, mielestäni sukupuolten tasa-arvoa tulisi kehittää ja tehdä palveluksesta pakollinen kummallekin osapuolelle.
        soditaanko peniksellä vai aseilla?

        tiedän, että tähän tulee joku mamman-isopoika mussuttamaan jotain propagandapaskaa joka on iskostettu mieleen lapsesta asti.

        osaatteko ajatella itsenäisesti, kokeilkaa. ei se ole niin vaikeata kuin miltä se vaikuttaa.

        Niin - ja on se kummaa, että naine kelpaa jo koko armeijan ylipäälliköksi , mutta tasa-arvoisia velvoitteita ei vaan ole...LINNAAN KAIKKI SIIVILI TAI ASEPALV. KIELTÄYTYJÄT VAAN TASA-ARVOISESTI!


    • Sihvi

      Aselvelvollisuus pitäisi ehdottomasti saada tasa-arvoiseksi, mutta ei velvoittamalla naisiltakin armeijan käymistä vaan poistamalla asevelvollisuus kokonaan. Jos naiset yritettäisiin pakolla laittaa armeijan harmaisiin, siinä kävisi vain niin, että he eivät menisi sinne. Tämä siitä syysä, että pumpum -leikit ja kaikenmoinen järjetön barbaarisuus ja reviirien rajojen muodostaminen virtsalla, on aina ollut miesten juttu.

      Naiset voisivat valita siviilipalveluksen, joka sinällään olisi järkevä vaihtoehto kaikille. Jos kuitenkin kokonainen ikäluokka suorittaa vuoden mittaisen vapaaehtoispalveluksen, siitä koituisi yhteiskunnalle vaikeita uudelleenjärjestelyjä opiskelurytmiä ja työelämään siirtymistä ajatellen. Tällöin siviilipalvelukselle pitäisi saada enemmänkin tukea valtiolta. Tähän sopisi esimerkiksi Saksan järjestelmä, jossa valtio tukee rahallisesti kuntia sivarien palkkaamisessa. Siellä sivarin valitseekin melkein puolet asevelvollisista.

    • Tiedän kyllä

      Naiselta puuttuvat järki, voima ja rohkeus. Ei siitä ole taisteluun, vaan tukitoimiin. Kaikille naisille olisi määrättävä pakolliseksi siviilipalvelus, eikä ainoastaan niille, joilta puuttuvat edellä mainitut kolme piirrettä ja käyvät siksi siviilipalveluksen. Naisille sopivat lasten- ja vanhustenhuolto, siivous sekä puhtaanapito.

      Ilman Suomen armeijaa ei olisi Suomeakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1847
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1839
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      137
      1669
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1411
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      33
      1344
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      59
      1191
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1092
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      273
      1039
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      933
    Aihe