Hei!
Onko täällä ketään, joka olisi joskus ollut surkea laulaja, mutta oppinut laulamaan hyvin alkeista aloittamalla? Eli onko se ylipäätään mahdollista?
Minulle tuo asia on juuri nyt todella ajankohtainen. Joskus ennen äänenmurrosta olin todella hyvä laulaja, mutta murrosikä vei innon laulamiseen ja äänen madaltuminen lopulta uskon omiin kykyihin, ja aloin pitää itseäni surkeana laulajana. Teatteriharrastus on kuitenkin tuonut minut nyt mukaan projektiin, jossa minun täytyy myös laulaa. Harjoitukset sujuvat vaihtelevalla menestyksellä - välillä laulu sujuu hyvin ja nautin siitä, mutta useimmiten ääni ei vaan kulje kunnolla, enkä pääse korkealle tai matalalle. Harjoittelen laulamista kovasti, myös opettajan johdolla - itseluottamus vaan alkaa loppua. Opinko ikinä laulamaan kunnolla? Onko se edes mahdollista? Näitä kysymyksiä mietin joka päivä. Olen jo harkinnut vetäytymistä koko projektista laulun takia, mutta toisaalta tahtoisin kovasti oppia jälleen laulamaan kunnolla ja löytää uudelleen ääneni.
Tahtoisinkin nyt kuulla muidenkin kokemuksista. Oletteko olleet vastaavassa tilanteessa? Oletteko oppineet laulamaan hyvin, vaikka olitte joskus täysiä nollia (ainakin omasta mielestänne)? Olen todella kiitollinen kaikista vastauksista, sillä kaipaisin nyt todellakin kohtalotovereita ja rohkaisua.
Lauluongelma
6
1315
Vastaukset 6
- laulaja
Olen opiskellut laulamista lähes koko elämäni. Minulla on ollut lukuisia lauluopettaija, mutta kun olen enemmän ottanut laulutunteja, sitä huonommaksi ääni meni. Joskus en pystynyt puhuakaan. Olen laulanut klassista, rockkia, tangoa, jazz jne. Pari vuotta sitten olen tavannut huippuoopperalaulajan ja lauluopettajan, joka kasvatti parhaita oopperalaulaija.
Nyt osaan laulaa kunnolla maailmanvaikeampia oopperaaarioita, iskelmä ja rokki suju uskomattoman hienosti.
Ota yhteyttä, voin auttaa sua. [email protected] - Kokeile
Saako lähikoulussasi, seurakunnassasi, talon kerhotiloissa jne. harjoitella? Laula paljon itseksesi (ei hiljaista hyräilyä kotona, vaan kunnollista, rohkeaa äänenkäyttöä) Näin saat tuntumaa instrumenttiisi, ja löydät uusia asioita. Etsi itsellesi harjoitustila!
Tsemppiä!- laulaja
Kokemukseni perusteella voin sanoa: jos ongelmat on olemassa, ne eivät paranee itseharjoittelun avula, vaan pahenee.
- loofah
poika vai tyttö?..saattaa kuulostaa tyhmältä kysymykseltä, kun yleensähän niitä äänenmurroksia ajatellaan olevan vain pojilla. Olen nimittäin itse tyttö ja mietin tässä taannoin, että voisiko jonkinasteisella äänenmurroksella olla ollut vaikutusta ääneen kun tuntuu, että ääni on jotenkin muuttunut?? Aiemmin se tuntui helpommalta ja nautinnollisemmalta ja olen enimmäkseen ajatellut syyn löytyvän motivaation hiipumisesta, mutta olisi kiinnostavaa tietää olisiko fyysisillä muutoksilla ollut osaa tai arpaa asiassa. Tuntuu vain kovin tuskalliselta kun ennen niin rakas asia on muuttunut tekniikan hampaat irvessä hiomiseksi...tuntuu, että nyt siinä (tekniikassa) on ilmennyt läjäpäin puutteita osa-alueissa, jotka ennen hallitsin luonnostaan hyvin. Masentavaa, koska suurena haaveena on edelleen pääsy sibelius-Akatemiaan ja sieltä...kuka tietää minne...itsetunto vain on sen suhteen kovasti laskenut:(
- Nallukka
Sama juttu, äänenmurros vei äänen. Kyllä sen saa treenillä kehitettyä, siellähän ne äänivehkeet yhä on tallella. Kurkunpää alas (kuten haukotuksessa), tue alavatsalla (lievä lihasjännitys sinne) äläkä puhalla liikaa. Pientä puhtia pitää olla, ei saa olla lötkö. Ja kaularanka suoraksi, muuten ei tule mitään. Katse eteen. Ja sitten rentoutta!
- 648646464366
"enkä pääse korkealle tai matalalle. " itseasiassa ongelma on että et pääse keskikohdalle jossa äänesi muljahtaa joko matalaksi taikka korkeaksi.
ajattele vaikka janana jossa keskellä on möykky:
___________________/\________________________
tuossa kohtaa missä on "möykky" äänesi ei pysy sen hupulla vaan heilahtaa joka kerta joko korkeammaksi taikka matalaksi.
iän myötä "möykky" tasoittuu ja lopulta katoaa - mutta koska? niin seon taas jokaiselle ihmiselle yksilöllistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53927
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan67706Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli54689- 55660
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.37590Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33583- 61572
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk7566- 78486
- 33445