Kuinka moni muu mies on huomannut saman ilmiön?
Olen heteromies.
Sikkuaikoina, yhden yön naisseuran hankkiminen ei todellakaan ollut hellpoa, mutta silloin (suht. harvoin) kun se onnistui, niin väitän, että suurin osa yhden yön naisseuralaisistani eivät olleet sinkkuja, vaan poikaystäväänsä tai avo- tai aviomiestään pettäviä naisia !
Tämä tietenkin herättää kysymyksiä:
1) Miksi sinkkunaista on niin vaikea saada yöseurakseen, sen paremmin seurustelutarkoituksessa kuin yhden yön suhteeseenkaan ?`
ja
2) Miksi sitten helpoimpia naisia ovat nimenomaan jo ennestään parisuhteessa olevat naiset, jotka ovat halukkaita pettämään poikaystäväänsä tai avo- tai aviomiestään ?`
Lisäkysymys:
Miksi iskustrategiani vakituisen tyttöystävän tai vaimon hankkimiseksi ei Suomessa toiminut ?
Jaa mikä strategia ?
No, ideani oli tämä (pahoittelen, suominaisiin tämä strategia ei pääsääntöisesti tehoa):
1. Kutsu nainen yövierailulle ja pyri seksiin heti ensitreffeillä.
Mikäkö logiikka tässä?
No, idea tässä on se, että jos saat ns. kiltin tytön houkuteltua seksiin, niin sille tytölle jää 2 vaihtoehtoa:
a) Myöntää, ettei todellisuudessa olekaan ihan niin kiltti kuin on kuvitellut, kun kerran harrastaa yhden yön suhteita
tai
b) alkaa seurustelusuhteeseen, koska silloinhan asiaa voi moraalisesti perustella sillä, että kyseessä ei ollut yhden yön juttu, vaan seurustelusuhteen ensimmäinen yhteinen yö.
suominaisten suhteen tämä strategia ei valitettavasti toimi.
Seksiä saatat toki saada, mutta parisuhteeseen se ei johda (ei silloinkaan, jos nainen on oikeasti sinkku).
Mutta miksei? Keksiikö joku syyn ?
Naisten moraali ?
10
1956
Vastaukset
- Anonyymi
Jos haluat korkean moraalin omaavan, kunnollisen, rehellisen, rakastavan naisen, kannattaa se etsiä ulkomailta.
Suominaisen mielipide minusta: Olen läheisriippuvainen, mustasukkainen narsisti.
Nykyisen rakkaan mielestä: Olen romanttinen, huolehtiva ja rakastava.
Suominainen teki huorin useita vuosia.
Nykyinen rakas ei suostunut tapaamiseen, kunnes avioero oli viimeistä piirtoa myöten selvä.- Anonyymi
Löytyy täältäkin korkeamoraalisia naisia. Heitä vaan on vaikea löytää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Löytyy täältäkin korkeamoraalisia naisia. Heitä vaan on vaikea löytää.
Sanoisin kokemuksesta, että täysin mahdotonta. Paitsi, että minua kohtaan heillä on todella korkea moraali. Muille kyllä haarat aukeaa. Nähty on.
- Anonyymi
Toimit kevytkenkäisesti ja saat samankaltaista seuraa. Kiltti nainen ei lähde mukaasi.
- Anonyymi
Olen huomioinut saman, myös raukkamaisuuden. Siksi olen enempi passiivi moodissa, en usko hyvää löytävän/ kohtaavan enää, johon voisin synnyttää luottamusta. Luopunut toivosta toistaiseksi, en tiedä kuinka pitkäksi aikaa? Olenko katkeroitunut, ehkä niin?
- Anonyymi
No tuossa tulee luonnollisesti heti ensimmäisenä eteen näkökulmaharha. Tuossa tilanteessa törmää juuri niihin varattuihin naisiin, jotka ovat valmiita pettämään. On oikeastaan mahdoton sanoa kuinka moni niistä kieltäytyneistä naisista on todellisuudessa ollut parisuhteessa. Ruo ihan jo itsessään vääristää näkemyksen, kun todellisia lukuja ei tiedä varmaksi.
Seuraavaksi tulee sitten eteen se, että kuinka moni todellisuudessa pettää. Petäminenhän vaatii sen, että toimitaan oman kumppanin selän takana. Nykyään on monenmoisia parisuhdevirityksiä ja kaikki vieraissa käyvät eivät ole petollisia kumppaniaan kohtaan, vaan asioista on sovittu. Itsekin olen aikanaan ollut avoimessa parisuhteessa. Minulla tosin ei ollut tarvetta käydä vieraissa, mutta olisin vapaasti saanut, jos olisin halunnut.
Sitten tuo strategiasi. Rehellisesti sanoen ei tosiaan kuulosta sellaiselta, joka voisi Suomessa ja monessa muussakaan maassa kovin hyvin toimia. Toimiakseen tuo vaatii sen, että nainen jo lähtökohtaisesti pitää seksiä pahana asiana. Seksin harrastamista ei tarvitse selitellä ja oikeuttaa, jos se on ihan ok. Sanoisin, että tuo ei ikinä toimi "kiltteihin tyttöihin", joihin siis itsekin kuulun. Aidosti "kiltti tyttö" ei lähde mukaan tuollaiseen Pääasiassa ihan vaan siitä syystä, että häntä ei kiinnosta tuollainen - ei siis oikeasti liity mihinkään kuviteltuun kiltteyteen. Siihen lähtee mukaan sellaisen, jolla ei ole tarvetta olla "kiltti tyttö" tai joka ei koe seksin harrastamisen olevan paha asia. Tuo voi toimia niihin "tuhmiin tyttöihin" sellaisissa maissa, joissa heillä olisi jälkikäteen suuri sosiaalinen (ja henkinen) paine toimia kohdan b määrittämällä tavalla. - Anonyymi
Kukaan ei ole täydellinen. Sulla on kyllä melkoisia yleistyksiä
- Anonyymi
Miksi seksuaalisuudesta ja seksistä tehdään niin vaikea ja moraalinen asia? Määrittele sana kiltti? Ihminen on seksuaainen, eiikö nyt vaan voi nauttia seksistä? Ihmiset tekevät hyviä asioita toisilleen.
-nainen 62v- Anonyymi
Eipä ole vielä kohdalle osunut ihmistä, joka olisi tehnyt minulle hyviä asioita. Kaikilla niillä on aina ollut tarve saada minulta jotakin. Siis ensisijaisesti materiaalista hyvää tai sitten muuta apua kierolla tavalla. Ja kun apu on saatu, niin kiitoksena: haist paska, pitkä kuin haravan varsi!
Vaan elähän sinäkin vaaleanpunaiset lasit silmilläsi. Kyllä ne aikanaan katoaa.
- Anonyymi
Tuo sun "strategiasi" on siis että pyrit saamaan naisen tilanteeseen, jossa voit pitää häntä joko huorana/lutkana ja näin "huonona" kun halusi ekoilla treffeillä seksiä
Tai
Painostaa nainen suhteeseen, jotta hän ei vaikuttaisi näin "huonolta" naiselta?
Juu en ihmettele, ettei ole ollut menestystä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87925Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679