Ylemmän tehtävän hakeminen

Anonyymi

Työhön liittyvää asiaa! Mitä te tekisitte tässä tilanteessa? 😅

Eli oon hakenut omassa työpaikassa ylempään työtehtävään, ja odottelen nyt mitä tapahtuu. Olisin tosi kiinnostunut tästä tehtävästä, ja haluaisin sen ottaa vastaan jos sitä mulle tarjotaan. Ongelma vaan on palkka, joka oli huomattavasti pienempi kuin kuvittelin. Syksyllä mulla nousisi vanhassa tehtävässä kokemuslisät seuraavaan luokkaan, ja ero tähän ylemmän paikan palkkaan on silloin vain 10 SENTTIÄ! Vastuuta kuitenkin olisi luvassa reippaasti enemmän kuin nykyisin. Voiko tää oikeesti mennä näin? 😂

3

168

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos nykyinen työsi kyllästyttää niin ethän halua jäädä nykyisen työsi vangiksi. Kerrot että uusi työ vaikuttaa mielekkäältä ja jännältä niin otat pestin jos sitä tarjotaan. Uudessa tehtävässä myös kehityt ihmisenä. Joudut ajattelemaan asioita eri tavoin. Tuo viimeinen lause "voiko tää oikeesti mennä näin" on jonkinlaista alistumista. Uudessa työssäsi palkkasi tulee todennäköisesti nousemaan paremmin jos niin haluat, mutta nykyhommassasi palkkatasosi jumittuu syksyn korotusten jälkeen. Sinun pitää osata myydä itsesi siihen uuteen työhön.

    • Anonyymi

      Totta, mutta tuntuu kyllä todella typerältä tehdä samalla palkalla entistä vastuullisempaa työtä. 😄 Ja tästä tehtävästä ei juurikaan olisi mahdollisuuksia jatkaa enää ylöspäin. 😅

      • Anonyymi

        miten työpaikan vaihto toiseen firmaan sen jälkeen kun on siinä vastuullisemmassa hommassa ollut pari-kolme vuotta. Jos tulet valituksi niin puhut myös sitä palkka-asiastasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1130
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1130
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      601
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      508
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      503
    6. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      501
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      465
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      451
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      442
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe