Mikähän siinä on, että me kutsumme hirviöiksi sellaisia ihmisiä, jotka toimivat niin kuin helvettiuskovaiset väittävät Jumalan aikojen lopulla toimivan? Meidän mielestämmehän Stalin, Hitler, Mao, Tšingis-kaani ja Pol Pot olivat hirviöitä.
Kun Jumala toimii tismalleen samoin kuin edellä mainitut (tai siis vielä paljon, paljon kammottavammin), hän ei sitten yhtäkkiä olekaan hirviö?
Jos ja kun ihminen ei näe eikä tajua tätä päivänselvää asiaa, hän on moraalisesti ja ajattelukyvyltään romahtanut tilaan, joka on paljon alempana kuin pienen lapsen ymmärryskyky. Ja kuitenkin hän käyttäytyy ja toimii ikään kuin olisi löytänyt vastauksen ihmiskunnan syvimpiin kysymyksiin.
Tämä on kuin päästäisi Charles Mansonin opettamaan koululaisille moraalifilosofiaa tai Al Caponen hyväntekeväisyysjärjestön vetäjäksi.
- GF -
Helvettiin uskovien älykkyydestä ja moraalista
6
<50
Vastaukset
En väitä olevani älykäs tai moraalinen. Rehellinen kenties koska uskallan sen myöntää.
z 😁😎😎😁🤓😎- Anonyymi
> Mikähän siinä on, että me kutsumme hirviöiksi sellaisia ihmisiä, jotka toimivat niin kuin helvettiuskovaiset väittävät Jumalan aikojen lopulla toimivan?
Raamatun mukaan ihmisen ruumis ja sielu tuhoutuu helvetissä. Se on siis kaiken loppu pahoille ihmisille. Olisiko sinun mielestä hyvä antaa pahuuden jatkua ikuisesti? - Anonyymi
Luodun viha Jumalaa kohtaan. Mitä hyödyttää? Ei ihminen mahda mitään totuutta vastaan.
- Anonyymi
"Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa"
2 Kor: 5: 19
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1911234Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221088- 48814
- 70810
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53760Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva49677- 33662
- 60659
- 52627
- 50615