Kehityskeskustelun välttely

Anonyymi

Olen ollut nykyisessä työpaikassani jo yli 14 vuotta, enkä ole kertaakaan ollut kehityskeskustelussa.
Entisten kanssa niistä ei edes puhuttu, mutta ei niille ollut tarvettakaan, asiat kuitenkin luistivat tuolloin todella hyvin.
Mutta 2014 firmaan tuli uusi omistaja ja silloin myös nämä keskustelut tulivat puheeksi ja ihan sekin, että niitä täytyy ja myös tullaan pitämään.
No, muut ovat olleet jo parikin kertaa ko tilanteessa, mutta mä en ole ollut kertaakaan ja nyt oli alkuvuodesta tarkoitus pitää, mutta ei ole pidetty. Varmaan jo 2kk odottanut sitä ja yrittänyt saada aikaiseksi, mutta ei herätä reaktiota.
Ekan "iso pomo" luisti/jätti vain pitämättä ja eräässä koulutustilanteessa, jossa kouluttaja kysyi että onko jollain se vielä pitämättä, hän rupesi inttämään ja melkein huutamaankin vastaan, että se ollaan minullekin pidetty. Kun tietysti vastasin että mulla ei sellaista ole vielä sovitusta huolimatta pidetty. Huutaa ja huutaa että varmasti on pidetty. Sitten koulutuksen jälkeen kuitenkin änkytti että no ei kai sitä sitten ole pidetty, hän vaan muisti niin.
Pikkupomon oli tarkoitus pitää mulle se keväällä 2020, mutta korona alkoi juuri sillä välin, kun hän oli ulkomailla ja pääsi koronakaranteeninsa takia luistamaan siitä kuin koira veräjästä.
Ja nyt sama juttu, sovittiin että ihan lähiaikoina pidetään, käsitin vielä että 2-3vkon sisällä, kuukauden päästä vihoviimeistään. Niin ei.
Meillä on ollut paljon paskaa työilmapiirin, kiusaamisen ja selvien laittomuuksienkin taholta, joista on tarkoitus sanoa suoraan ko keskustelussa, joten on alkanut tulla sellainen olo, että pelkäävätkö pitää keskustelua kanssani..?
Asiat liittyy mm. tähän koronaturvallisuuteen. Yksi tyyppi oli jo toistamiseen koronassa ja tuli nyt nippa nappa viikon pois oltuaan töihin takaisin ja on vissiin ainakin aika voimaton vielä sekä kuuluu yskivän "aika sujuvasti". Toinen jäi viime to koronan takia saikulle ja on jo nyt huomenna tulossa töihin. Ja selvien altistumisten jälkeenkin tullaan töihin ja puhutaan vielä avoimesti, että esimerkiksi avokki makaa tosi kipeänä kotona, oireet täsmäävät koronaan ja odottaa testeihin pääsyä.
Ym.
Saikkujen ym poissaolojen syyt levitellään töissä ympäriinsä ja sitten häiriköidään jopa kotiin soittelemalla, että pitää vielä tehdä tarkka selonteko poissaolijan tilasta. Siis sellaiset, joille ei ole asiasta edes kertonut ja joiden ei edes kuuluisi tietää poissaolon syytä. Kuten kävi ivime keväänä juurikin, kun olin läheiseni sairastumisen vuoksi pois töistä muutaman päivän. Toimitusjohtajalle sanoin ainoastaan asiasta, että tarvitsisi pari päivää pekkasta tästä syystä. Niin tämä yksi perkeleen paviaani, eli tuotantopäällikkö, viestitteli ym mulle vapaalla ja vaati tietää mun läheiseni terveydentilasta. Oli kai kova hinku juoruamaan. Ja seuraavana työpäivänä jo 3-4 muuta työkaveria oli heti tivaamassa kanssa asiasta pokkana, että kyllä se heillekin kuuluu. Tällaista kaikkea.
Toki koronatartuntakin kyllä kuuluu tähän suojauksen piiriin, mutta taudin yleisvaarallisuuden takia ne käsittääkseni pitäisi ilmoittaa, jos esim. työpaikalla porukka on altistunut sille. Niin ei niitä taas ilmoitella kuin vasta helvetin myöhään. Yksikin työkaveri, joka altisti minut tammikuun lopulla, jäi töistä pois ja mä kuulin vasta viikkoa myöhemmin ohimennen pikkupomolta(kun jutteli jollekin toiselle) että tällä miehellä oli tosiaan koronatartunta.
Niin ihmetyttää vaan, että kun niitä pitäisi pitää ja on sovittukin pidettävän, niin silti mulle ei niitä pidetä. Asiasta luistetaan tai sitten vain jätetään sikseen. Tietty voisin tehdä kunnon mekkalan tuotannossa, mutta olisi kuitenkin parempi istua pamppujen kanssa samaan pöytään ja puhua asiat kunnolla halki.

1

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokin tuossa mättää, pelkäävätkö sitten tosiaan, että mitä tuleman pitää, jos/kun kanssasi alkaa puhumaan asioista? Vielä kun kerta teillä on ollut noinkin pitkään ongelmia.
      Toki voihan syynä olla ihan yksinkertaisesti pelkkä aikaansaamattomuuskin.
      Mutta toisaalta mahtaako siitä olla kiinni, kun kerta muille on ko keskusteluja pidetty ja muytenkin..
      Miksi sitten ilmoitetaan, että niitä pidetään, kun niitä kerta ei sitten aiotakaan pitää..?
      Outoa tuo on kieltämättä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe