Ukki kertoi Erikoisoperaatio v. 1939-45

Oliko suomella jokin pienehkö erikoisoperaatio tuonne idänsuuntaan v. 1939-1945?
Muistaakseni ukki kertoi joskus ns. Erikoisoperaatiosta, kertoiko sinun ukkisi myös?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ukki ei kertonut mitään, koska kuoli siellä 1940. Isä on kertonut jotakin tuosta venäläisten erikoisoperaatiosta Suomea kohtaan, jonka venäläiset aloittivat Mainilan laukauksilla, joista valehdellen syyttivät Suomea. Isä kertoi että ei kannata koskaan luottaa venäläisiin, kun eivät tunne käsitettä rehellisyys ja valehtelevat aina. Tämän olen myöhemmin elämässäni havainnut pitävän melko tarkkaan paikkansa.

Äänestä

Ukkini oli erikoisoperaatiossa noina vuosina syvärin lotinapellon tienoilla, tehtävä oli niittää miestä kuin heinää. Taisi kuulema onnistuakkin vaikka viikate jalkaan oli osunutkin jäljestäpäätellen.
Oli kovamies, tauko ajalla olivat kisanneet kuka ui syvärin yli ja tulee hengissä takaisin, tulihan tuo kun tästä voin kirjoittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oliko suomella jokin pienehkö erikoisoperaatio tuonne idänsuuntaan v. 1939-1945?
Muistaakseni ukki kertoi joskus ns. Erikoisoperaatiosta, kertoiko sinun ukkisi myös?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu