nimen lisäksi? Löytyykö palstalta vankkaa dataa tästä?
Mitä eroa on Pulmu- ja Sirkku-palasokereilla
21
4200
Vastaukset
- Anonyymi
Tää on helppo. Mutta ei viitti heti tässä kertoa.
Terv. sokeritoppa- Anonyymi
Pulmu ja Sirkku ovat Suomen Sokerin kehittämiä brändejä palasokerille, joista Pulmu on suurempi, hieman nopeammin liukeneva ja Sirkku pienempi, hitaammin liukeneva pala. Nimet juontuvat sokerin valmistustavasta: Sirkulla sahattiin tai lohkottiin sokeria, kun taas Pulmu valmistettiin puristamalla. Suosituimpia palasokerituotteita ovat olleet ne, jotka valmistetaan puristamalla sokeria kuutioksi, ja Pulmu on edelleen tunnettu perinteinen palasokerimerkki.
Sirkku
Valmistus: Sahattu tai lohkottu palasokeri.
Ominaisuudet: Kova ja hitaasti liukeneva pala, joka on suunniteltu kahvin ja teen makeuttamiseen.
Paino: Noin 2,6 grammaa palaa kohden.
Markkinointi: Suomen Sokerin alkuperäinen tuote vuodesta 1928, josta tuli erittäin suosittu.
Pulmu
Valmistus: Puristamalla valmistettu isokokoinen palasokeri.
Ominaisuudet: Hieman nopeammin liukeneva kuin Sirkku, sopii hyvin kahvin ja teen makeuttamiseen.
Paino: Noin 3,2 grammaa palaa kohden.
Markkinointi: Myyntiin Suomen Sokerin tuotteena 1930-luvulla, mutta turkulainen Auran Sokeritehdas käytti nimeä jo vuonna 1927, Dansukker.fi.
- Anonyymi
Sirkku on kovaa, Pulmu pehmeämpää ja liukenee esim. kahviin nopeammin. Sirkkua silti käytetään mieluummin, kun Pulmu murenee ja suttaa.
- Anonyymi
Ero on valmistusprosessissa. Vaan kun ei ole tullut käytettyä vuosiin, niin muistaako tuota enää. Olsiko Sirkku se, joka on valmistettu isommasta sokerikappaleesta sahaamalla (pölyt sitten muuhun käyttöön) ja Pulmu valmistettu kosteasta hienosta sokerista puristamalla kukin pala erikseen. Varmaan yhdessä puristuksessa "hehtaari" paloja, mutta omassa muotissaan.
- Anonyymi
Molemmat ovat vain tietoisuuden kuutioita joista makeutuu vain vähempikin mieli universaalissa mielen kuvitelmassa. Molemmat luotiin kuvittelemalla painovoima josta mielikuvitus eli energia kehitti ainetta monimutkaisin vuorovaikutus suhtein. Nämä tietoisuudessa olevat palat pysyvät vain kasassa gluoni-nimisen mielikuvitus hiukkasen voimasta joka jatkuvasti ylläpitää kuutio harhaa painovoima illuusiossa jonka tarkoitus on luoda konkreettinen kokemus jostain jota ei ole kuin ajatuksen tasolla mielessä jolla ei ole tilaa, volyymia, paikkaa tai suhdetta kuin itseensä joka on sen abstraktio siitä että on tietoinen tyhjiöstä jossa on ja rajattoman mielikuvituksen turvin rakentaa äärettömyyksiä johon asettuu luonnon asetusten mukaisia objekteja jotka ovat informaatiota, tietoisuutta muodossa tai muodostelmassa. Tietoisuuden pelko, tieto ja toteamus siitä ettei mitään oikeasti ole ajaa sen luomaan jotain jota voi nähdä, kokea, maistaa ja siksi valkeus ja valkeus oli hyvä koska pimeys väistyi ja se näki ettei peiton alla ollutkaan hirviöitä vaan sokeripaloja. Pelko synnytti valon, pimeän pelko ja sen mieli kuvitus monsterit.
https://www.youtube.com/watch?v=bePCRKGUwAY - Anonyymi
no, dataa on kertyny myös sirkusta ja pulmusta
- Anonyymi
Kumpikin oli nuorena sängyssä makeita...
- Anonyymi
Sirkkua täytyy panna vähemmän kuin Pulmua
- Anonyymi
Pulmu on siis himokkaampi lyyli?
- Anonyymi
Vaari valitsi aina pulmu sokeripalan, kun laittoi kahvia lautaselle, pulmun suuhun ja ryysti kahvia lautaselta.
- Anonyymi
Muistelen että nimenomaan sirkkua olisi käytetty suussa, koska se ei heti sula, vaan kestää useamman hörpyn. Mutta voihan tyylejä olla ollut erilaisia :D
- Anonyymi
Hampaat menevät ja maksa poksahtaa. Siksi Hermesetas.
- Anonyymi
Ja hermesetaksella aivot
- Anonyymi
Mikas siinä jos haluaa formaldaydiä ja metanolia elimistöön pyöriin, ite käytän epäterveelistä sokeria ja terveelistä hunajaa..
- Anonyymi
Pulmu imaistaan teevadilta sokerin läpi.
- Anonyymi
Oliko ne eri tehtaiden tuotteita?
- Anonyymi
Vanha vitsi,Sirkkua täytyy panna enemmän
- Anonyymi
Nyt kun mainitsit molemmat pitäisi korvata sukupuoli-ja etnisneutraaleilla nimillä.
- Anonyymi
Myös sokerin valkoinen väri on syytä korvata toisenlaisella värillä.
- Anonyymi
Pulmu-palasokerista tehtiin suosittu TV-sarja Pulmuset. Sirkusta ei.
- Anonyymi
tosin Sirkusta kyllä tässä Maailmassa löytyy :D
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313099EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402951- 1051331
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1351057Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621047Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661037- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373949- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22753