Miesnormi lasten animaatioelokuvissa

Melkein huvittavaa, kuinka kaikki eläinhahmot kuvataan miespuolisiksi, poikkeuksena sitten jonkun hahmon ihastuksen kohde, tai äiti, ellei kyse ola jälleen kerran isän ja pojan seikkailuista.
16146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Pitäisikö näissäkin olla kiintiö?

Äänestä
  • Mieskiintiö vaikuttaa olevan.

    Äänestä

Tämä omituinen perinne edelleenkin on. Pehmolelutkin saavat enemmän poikien kuin tyttöjen nimiä. Tasa-arvotyöllä on edelleen sarkaa. 🌹👀

Äänestä

llainen on jo hirviömäistä autopeleissäkin: jos lähdet ajamaan täyttä vauhta väärään suuntaan radalla.

Äänestä

Nyt kuitenkin julkaistaan animaatioelokuva, jossa pääosassa on murrosikäinen tyttö.
Siinä tyttö muuttuu punaiseksi pehmoleluhirviöksi aina kun hänellä on menkat. On kuulema syvällinen ja taiteellinen leffa.

Äänestä

Olisi tylsää katsoa hahmoja, jotka ei tekisi mitään ja vatvoisivat vaan keskenään mitä muut tekivät ja etenkin sanoivat. Naispuolinen hahmo tarvitaan yleensä vain objektiksi tai selittämään toiminnallisten hahmojen motiiveja. Voi niitä poikkeksia olla mutta jokin PikkuMyy-tyylinen toimintamoottori ei useimpien mielestä ole kovin naisellinen.

Se on tavallaan hassua, että naispuoliset kirjoittajat usein valitsevat miespuolisen protagonistin, jos kohderyhmänä on lapset.

Äänestä
  • Tuommoseksi se näkemys naisista sitten muodostuu!

    Äänestä

  • Onpa sinullakin kieroutunut käsitys naisista.

    Äänestä

Edistystä. Nyt neloselta tukevassa Madagascar3-animaatiossa on yksi naispuolinen eläinhahmo!

Äänestä
  • Ei suomalaisissa animaatoissa sen kummemmin mene. Esimerkkinä tämä palkittu elokuva https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Niko_–_Lentäjän_poika

    Tuossa äänen on 24: n hahmon joukossa, saanut jopa viisi naista.

    Äänestä

Lazy Town oli lapsena yksi suosikeistani, mutta nyt aikuisiällä se näyttäytyy kohtuu creepynä. Ihme enohahmo se Sportacus, vaikka ihan söpö tyttö Stephanie onkin 😬 Ja kuten varmaan arvaatte, olen aina ollut lähtökohtaisesti Robi Rähmän puolella ja toivonut että kerrankin onnistuisi juonissaan 😂

Äänestä

Miehet mielellään määrittelevät naiset ja sen mukana "naisellisuuden". Tietysti myös muita miehiä miehet pilkkaavat "naiselliseksi".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Melkein huvittavaa, kuinka kaikki eläinhahmot kuvataan miespuolisiksi, poikkeuksena sitten jonkun hahmon ihastuksen kohde, tai äiti, ellei kyse ola jälleen kerran isän ja pojan seikkailuista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu