Mitä tarkottaa HUHTI- mistä nimi huhtikuu

`Tammi-kuu ei tule tammi-puusta vaan TAMMUS-jumalasta- kuka senkin on keksinyt ja miten kansaan iskostettu- no., tietenkin ruotslaainen orjuuttaja ja fasisti-valta?

Helsmi tule helmeisilevästä eli kiiltävästä lumihangesta.

ENTÄ MAALIS-kuu-

mikä mitä on se maaallis- liitty varmaan että maa näkyy lumen alta jo silloin?


Touko on maanviljelyä?

entä MARRAS- kuu- mikä on MARRAS?


Miksi suomalaiset ei edes osaa oma kieltänäsä- syy on PAKKORUIOTSUITTAJIEN - ei meille opetaeta eikä enää phuta omaa kieltäme vaan spiikataan super-coolia globaali-talkia?
21520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

-Huhti- tulee vanhasta metsuri Huhtisesta joka alkoi huhtoa puuta nurin kevättalvella, kun oli juopotellut kiljua koko sydäntalven.
-Maalis- oli vanha maalipönttö missä Huhtinen keitti kiljunsa ja oli aina 'maalis'
-Marras- tulee siitä kun Huhtinen oli taas alkanut juopotteleen kiljua ja kaatu polkupyörällä niin että polven ihon marraskedestä tihkui verta

Äänestä

"Ihminen huhtoo keväällä"!!!

Äänestä
  • Huhtoa , häärätä tai heilua tarmokkaasti.
    Mitä sä siinä huhurot? Sanotahan Pohojanmaalla..

    Äänestä

Keväällä lyödään huteja pesiskentällä.

Äänestä

realistista reaali-ajassa?

Äänestä

Huhti/ huhta = kaski. Vuoden neljännen kuukauden keväthankien aikaan oli tapana kaataa kaski- eli huhtapuut kuivumaan. Kesällä ne olivat sitten valmiita poltettaviksi.

Äänestä

Huhtikuu on kansainvälinen juttu ja se tulee tuolta hiekkaisista maista. Olet varmaan kuullut öljylähteitä itselleen hamuavista HUHTIKAPINALLISISTA?

Tammikuu taas tulee tuolta Sri Lankan suunnalta. Siellä on vihaisia TAMILIKAPINALLISIA jotka haluaa kaikkki taatelipalmuviljelmät itselleen.

Toukokuu puolestaan on lähtöisin täältä moniarvoisesta Suomenmaasta. Toisen maaiolmansodan sankari nimeltä TOUKO LAAKSONEN, eli Tom of Finland nousi maailmanmaineeseen homoeroottisine kuvineen ja antoi nimensä tuolle keväiselle kuukaudelle joka saa hormoonit hyrräämään ja etumuksen puillistumaan.

T. Etymologi vh.

Äänestä

Huhti-kuu tulee tietysti keväästä jolloin Huhtiniemessä teloitettiin suomalaisia rauhanaktivisteja.

Äänestä

Marras tarkoittaa kuollutta, kuten luonnossa kaikki on siihen aikaan.

On myös marraskesi, ihon uloimmainen osa, joka koostuu kuolleista ihosoluista.

Äänestä
  • Huhtikuu on se kuukausi, jolloin lähdettiin miehissä huuhaan kaatoon.

    Silloin pitäjän huuhamanni kokosi toimettomat loismiehet huhtomaan huuhaata. Huhtikuuta sanotaankin myös huuha-kuukaudeksi.

    Huuhaat on kaadettava ennenkuin kevätmahla alkaa nousta suoniin ja kansa kutemaan.

    Äänestä

Miksi sanotaan, että "huhtikuu on kuukausista julmin"?

Äänestä
  • Tarkottasko että talven ruokavarat ja lämmitysvarannot on käytetty- ja kevät ei vielä alkanut- ja huhtikuussa saattaa olla talvikin vielä- etenkin pohjoisemmassa. Myös lumet sulaa ja jäätyy- joten lukkautta voi olla vaarallisesti.

    Varmaan ollut aika julmaa aikaa silloin?

    Äänestä

Huhtikuu on Hullu ja Maaliskuu on Malli :D

Äänestä

Kesäkuu on sitten Kusikuu, jja Heinäkuu olisi Hullujen hommaa jo viimeistään.

Äänestä

Huhtikuu oli se kuukausi, jolloin lähdettiin miehissä ja naisissa huuhaan kaatoon.

Tällöin kutsuttiin kylän viisaimmat kokoon ja huhdottiin huuhaata oikein olan takaa, jotta saatiin hyvä vuosi.

Uskottiin, että huuha on kaadettava ennenkuin mahla nousee suoniin, jolloin oli tapana lähteä naimaan.

Äänestä

Lokakuu on lokaa päähän, ja marraskuu, mikä se... Maailmantho-kuukausi.

Äänestä
  • Tammi ei liity taamikuuhun mitenkään- selitäpä miten ammi muka liittyisi tammikuuhun- eli keskellä talvea .

    Vuoden alku pyhitetty Tammus-jumalalle joidenkin ruotslaisten huhareiden aikaansaannoksena?

    Äänestä

Huhtikapinallisistahan se tulee. Lähtevät silloin riehumaan kevään tullessa rintaan.

Äänestä

Tietoa kuukausien nimistä eri kielillä/historiasta ja eri kalenteri järjestelmistä löytyy aivan riittävästi jos kehtaa edes vähän googlata. Jos on linnottautunut omaan uskomusjärjestelmäänsä ja uskoo huuhaa tietoa niin sille ei voi mitään,,,

Äänestä
  • Viittisitkö googlata hieman valmiiksi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

`Tammi-kuu ei tule tammi-puusta vaan TAMMUS-jumalasta- kuka senkin on keksinyt ja miten kansaan iskostettu- no., tietenkin ruotslaainen orjuuttaja ja fasisti-valta?

Helsmi tule helmeisilevästä eli kiiltävästä lumihangesta.

ENTÄ MAALIS-kuu-

mikä mitä on se maaallis- liitty varmaan että maa näkyy lumen alta jo silloin?


Touko on maanviljelyä?

entä MARRAS- kuu- mikä on MARRAS?


Miksi suomalaiset ei edes osaa oma kieltänäsä- syy on PAKKORUIOTSUITTAJIEN - ei meille opetaeta eikä enää phuta omaa kieltäme vaan spiikataan super-coolia globaali-talkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu