https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000008680519.html
"80-luvun poksahteleva hittijäätelö tekee nyt paluun, vaikka resepti katosi – tässä ovat kevään 2022 uutuusjäätelöt.
Yksi uutuusjäätelö saattaa yllättää – ja ilahduttaa – ainakin nostalgikkoja. Uutuuksien joukossa on nimittäin paluun tekevä retroherkku: Pinkki Super -puikko, joka on päällystetty poksahtelevalla karkkirakeella.
Kun Pinkistä haukkasi palan, kuului kielellä ensin pienenpieni ritinä. Ja sitten sihinä – juuri ennen kuin kuoret poksahtelivat suussa, Me Naisten jutussa muisteltiin aiemmin."
Tätä jäätelöä tuli nuoruudessa syötyä, mukavasti poksui suussa jäätelön kuori.
Vielä puuttuu nuoruuden jäätelöitä, kuten kirsikkajäätelö, jossa oli kirsikkahilloa ja suklaata, tosi hyvänmakuinen jäätelö.
Kahvijäätelö oli myös herkullista, kun sen antoin hieman pehmetä.
En ole kahvijäätelöä kaupasta löytänyt.
Nostalgia jäätelön paluu
9
118
Vastaukset
- Anonyymi
En ole koskaan syönyt tuota jäätelöä enkä tule syömäänkään sokerimössöä.
- Anonyymi
Kotimaisuus on hiukan kyseenalaista, muutamien asioiden kohdalla. Esim. Turengin Jäätelötehdas tekee vanhanajan pingviini puikkoja.
Kyllä, mutta tehdas ei ole enää suomalaisessa omistuksessa. Omistajiin kuuluu esim. Nestle, joka vie suruutta tuotteitaan Venäjän markkinoille... boikotista huolimatta!
Kyllä jää Turengin jätskit minulta ostamatta.- Anonyymi
Raha ja hyöty eivät tunnista valtakunnan rajoja, missään olosuhteissa. - cu-*hywää*
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raha ja hyöty eivät tunnista valtakunnan rajoja, missään olosuhteissa. - cu-*hywää*
Muistin, että ajelin joskus muutamia kertoja janakkalan läpi ja ohitin tuon tehtaan. Herkuttelin mielessäni koemaistajan tittelillä. Olisin maistellut tuon konkurssiin. - cu-*väsyttää*
- Anonyymi
Muistin, että sen rätinäsihinän aiheutti jokin patukka mutta olikin jätski. Aina piti pitää haavi auki ja kuunnella sitä sihinää. Se oli selkeää sihinää se. - cu-
- Anonyymi
Muistan, kun jäätelön kuorrutuksen aina ahmin suuhun ja mukavasti ritisi suussa.
- Anonyymi
Äklömakeaa se oli. Muistan miten se ritisi suussa. Jännä miten muistot palaa, en ole tuota muistanut ollenkaan. Saatan ostaa, kun tulee myyntiin, nostalgista 😄
xLiner - Anonyymi
Mikä olisi kaikista olemassaolevista ihmis-eliöistä suosikkihahmosi?
Varmaankin itsellä Ivanka Trump, donaldin tytär ja aika kaunuskin.
Cash is King. - Anonyymi
Ingmannilla on taas kahvijäätelöä kioskeissaan,ainakin Salossa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166300Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766105Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695770Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3433939Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452335Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151380- 121211
- 1821052
- 59857