heipä hei, sellaista vain kyselisin että onko se suoraan kiinni ihmisen ihosta kuinka herkästi tulehtuu. Mulla on kaikki neljä korvareikää tulehtunut ja miettisin että jos otan jonkun lävistyksen, niin tulehtuuko sekin pahasti? vai onko tulehtuminen siitä hoidosta kiinni? olen kyllä yrittäny putsailla niitä hyvin ja oikein muttei tunnu paranevan. Voiko tulehtuminen siis johtua ihon "laadusta"?
iho
^_^
2237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Saattaa johtua siitä että putsailet liikaa. Ei kannata montaa kertaa päivässä tunkea jotain desinfiointitavaraa korviin sillä se kuivattaa ihoa ja edesauttaa tulehtumista. Jätä lävistykset rauhaan ja silloin tällöin liota suolaliuoksessa niin eiköhän parane.
Itsellänikin on aina tulehtunut pahasti korvat kun olen ottanut korvikset ja pelkäsin samaa kuin sinäkin silloin kun otin lävistyksen, mutta mitää ongelmia ei ole ollut :)