Vahva nainen

Anonyymi

Sanotaan, että miehet pelkäävät vahvoja naisia.

https://www.facebook.com/page/50771297846/search/?q=anni vuohijoki

Tätä naista lienee syytäkin pelätä.

Minusta vahvuus etenkin naisella on sekoitettu johonkin muuhun.

Monesti vahvuus naisilla yhdistetään monesti työssä menestymiseen tai joskus myös jossain harrastuksissa kuten urheilussa. Eikä siinä mitään tiettyjä lasikattoja voi joutua läpäisemään jos etenee uralla etenkin miesvaltaisella alalla.

Se miksi minulla syntyy sanoista vahva nainen kielteinen mielikuva on, että usen ne naiset joita kuvaillaan vahvoiksi ovatkin tahtonsa väkisin rähjäämällä ja itkemällä läpivieviä yksilöitä (mukaan lukien ex vaimoni).

9

1147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käsite "vahva nainen" oli taannoin feministien suuressa suosiossa, nyt jo harvoin mainittu. Todellisuudessa vahvoiksi naisiksi nimitettiin riitaisia rähisijöitä. 🌹👀

      • Anonyymi

        Ai niinkö sinun mielestäsi? Ovatko vahvat miehetkin mielestäsi riitaisia rähisijöitä, siitä käy uskomuksiesi on ollut. Jos puhutaan asioista niin pysytään asiasisällöissä ja perustetaan tieto faktoihin. Monesti asiat riitelee, eivät ihmiset, tämä on tärkeä muistaa eikä mennä henkilökohtaisuuksiin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ai niinkö sinun mielestäsi? Ovatko vahvat miehetkin mielestäsi riitaisia rähisijöitä, siitä käy uskomuksiesi on ollut. Jos puhutaan asioista niin pysytään asiasisällöissä ja perustetaan tieto faktoihin. Monesti asiat riitelee, eivät ihmiset, tämä on tärkeä muistaa eikä mennä henkilökohtaisuuksiin.

        Riian keskustassa oli viinakauppa, jonka ikkunassa oli kyltti: "Stiprije dzērieni stipriem vīrīšiem. 'Vahvoja juomia vahvoille miehille.'" 🌹👀


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta Anni puhuu asiaa ja uskaltaa puhua suoraa ja tottakin, mikä monelle naiselle on todella ikävä kokemus. Itse salilla nähnyt naisia ja ajatellut monista, et miksi maksavat salilla käynnistä, ku eivät juuri mitään tee siellä? Hyvä Anni, fiksu olet, olethan lääkärikin vielä.

        https://www.iltalehti.fi/fitnessvoimailu/a/8f2902ba-216e-4853-bb18-248ef205a277

        Sarkasmitutka piippaa lol


    • Anonyymi

      Minulle miehenä "vahvanainen" termi tuo positiivisen ja myönteisen kuvan naisen luonteesta. Se ei liity työuraan, työssä menestymiseen eikä ylipäätään mihinkään vastaavaan. Hän on nainen, ken on sinut itsensä kanssa. Omaa mielipiteet, näkemyksiä erilaisiin asioihin. Seuraa aikaansa ja omaa ns. yleis- että sydämen sivistystä. Osaa kertoa kantansa, halunsa, toiveensa jne. selkeästi. Uskaltaa olla oma, aito itsensä. Ilman mitään turhaa itsensä korostamista. Kaikkein vähiten tätä naisiin monesti (valitettavasti) liitettävää riidanhalua tai itkupotkuraivareitakaan. Hän on monesti vielä varsin älykäs ihmisenä. Mikäli itselläni olisi puoliso, toivoisin hänen olevan juurikin tuollainen vahvanainen. Moni pitää itseään vahvana mutta, sekoittaa vahvuuden ja huonon sekä joskus myös, töykeän käytöksen. Tähän ei vahva nainen, eikä mieskään sorru. Aidosti henkisesti vahvalla ei ole tarvetta "paukutella henkseleitä" tyhjään.

    • Anonyymi

      Tää keskustelu lopahti just ku kiinnostuin tästä. Minusta vahva nainen on positiivinen juttu kaikille, myös miehille. Kaikkialla ei vain tarvita samanlaista vahvaa naista.

    • Anonyymi

      Vahva nainen on femakko ja ehdoton nono.

    • Anonyymi

      Vahva nainen on feministien luoma termi naisesta jota he palvovat.
      Vahva nainen ei itse välttämättä miellä itseään "vahvaksi" vaan hänet mielletään esimerkiksi asemansa vuoksi vahvaksi juurikin feministien keskuudessa.
      Tämä on eräs feminismin ilmentymä jolla ei ole todellisen elämän kanssa mitään merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6244
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      65
      5172
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4300
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3655
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3230
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2529
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      99
      2312
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2262
    Aihe