Hei, olen nuori jolla on ongelmia perheen kanssa. Elikkäs ongelma on vanhempien erityisesti isän jatkuva haukkuminen ja aika ajoin väkivaltainen/agressiivinen käytös. Eli esimerkiksi käydään väkivalloin käsiksi ja uhkaillaan . Syytetään omista ongelmistaan omaa lastaan. (esim. työ jutut) Haukutaan tyhmäksi ja laiskaksi, jne. Sama käytös on siis jatkunut koko elämän, mutta en ole siihen puuttunut muuten kuin väittämällä vastaan vanhemmille, josta ei ole aina seurannut hyvää.
Äiti taas ei puutu isän käytökseen ja harrastaa mykkä koulua. Olisiko jollain antaa vinkkejä miten jatkon kannalta kannattaisi toimia vanhempien suhteen?
Vanhempien huono käytös
4
1294
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole sinun vastuullasi ratkoa vanhempiesi ongelmia. Sinun tulisi saada keskittyä rauhassa omaan kasvuusi ja saada siihen aikuisilta tukea. Psyykkinen ja fyysinen väkivalta on laitonta suomessa. Tarvitsisit lastensuojelun perhetyöntekijät ratkaisemaan tilanteesi. Voit ottaa sinne itse yhteyttä, paikkakunnasta riippuen puhelimitse tai netissä.
- Anonyymi
Koulupsykologille voisit käydä juttelemassa.lapsiasiamies etsi tiedot netistä.isäsi toiminta on laissa kielletty.pahoinpitelyistä lääkärin todistus ja ilmoitus lastensuojeluun.voisitko olla jonkin aikaa isovanhempien luona?
- Anonyymi
Tahtoo perityä tuommoset tavat.Mun mies käyttäytyy just tuollai,tänäkin aamuna on jo ehtiny jo huutaa keuhkonsa kipeeksi,ja aikonu tappaa minut..onkohan sinunkin isäsi perinyt tapansa kotoaan?Ja äiti on huomannut että viisas vaikenee..
- Anonyymi
Käyttäydyn Huonosti omia vanhempiani kohtaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?4312238Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh661357Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831320- 1371208
- 911189
- 1011047
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro133964- 48900
- 47821
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60780