Venäjä asettaa Saksalle pakotteita

... koska Saksa myrkytti Navalnyin.
Lavrovin "totuus" on on aika huvittava.
Mahtaa olla kiusallista olla koko maailman silmissä pelle?

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008734644.html
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Parempi linkki juttuun.. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007614997.html

Lavrov ilmoitti pakotteista Saksalle ja Ranskalle – ”Venäjä ei voi sulkea pois Navalnyin myrkytystä Berliinissä”
Ulkoministeri Sergei Lavrov kertoi Venäjän päättäneen ottaa käyttöön vastavuoroisia Navalnyi-pakotteita Saksan ja Ranskan johtoa vastaan.

Äänestä

Saksalle+tulee+kalliiksi+kun+venäjä+sulkee+siltä+kaasuhanat.+40%+Saksan+taloista+lämpiää+kaasulla+ja+venäläisen+kaasun+korvaaminen+tulee+maksamaan+sille+lähes+kaksi+kertaa+niin+paljon+kuin+sen+puolustusbudjetti+on.

Äänestä

Saksa on paska maa?

SAKSALAINEN Der Spiegel -lehti kertoo Saksan ulkomaantiedustelupalvelun tallentaneen Venäjän sotajoukkojen radioviestejä, joissa keskusteltiin Butšan siviiliväestön murhista.

Lehden mukaan osa viesteistä voidaan liittää Butšassa kuvattuihin ruumiisiin.

Tiedot venäläisjoukkojen siviileihin kohdistuneista raakuuksista levisivät Butšasta viime viikonloppuna, kun Ukrainan joukot ja median edustajat pääsivät kaupunkiin.


Venäjä on syyttänyt Ukrainaa Butšan tapahtumien lavastamisesta. Saksan tiedustelupalvelun tallentamat viestit todistavat Venäjän väitteen vääräksi, Der Spiegel kertoo.

Lehden mukaan tiedustelupalvelu on jakanut keskiviikkona löydöksistään tietoa ”parlamentaarisessa ympäristössä”.

LEHDEN mukaan viesteissä venäläinen sotilas esimerkiksi kertoo ampuneensa polkupyöräilijän. Venäläissotilaat puhuvat siviileihin kohdistuvista julmuuksista arkisina asioina, lehti kuvaa.

Viesteistä käy lehden mukaan myös ilmi, että pahamaineinen Venäjän Wagner-palkkasotilaiden joukko on osallistunut Butšan tuhoihin.

Saksan tiedustelun saama aineisto osoittaa Der Spiegelin mukaan, ettei Butšassa ollut kyse yksittäisten sotilaiden teoista vaan tietoisesti valitusta toimintatavasta.

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008735606.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

... koska Saksa myrkytti Navalnyin.
Lavrovin "totuus" on on aika huvittava.
Mahtaa olla kiusallista olla koko maailman silmissä pelle?

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008734644.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu