Kiina on avoimesti ilmoittanut hyväksyvänsä venäjän murhat ja raiskaukset sekä muut raakuudet Ukrainassa.
Tämän vuoksi kehoitan kaikkia tolkun ihmisiä olemaan ostamatta mitään kiinalaisia tuotteita alkaen kiinalaisista älypuhelimista (huawei, honor, oukitel ..). Itse en aio ostaa enää IKINÄ mitään tuotteita joissa lukee made in china.
Tämän vuoksi kehoitan kaikkia tolkun ihmisiä olemaan ostamatta mitään kiinalaisia tuotteita alkaen kiinalaisista älypuhelimista (huawei, honor, oukitel ..). Itse en aio ostaa enää IKINÄ mitään tuotteita joissa lukee made in china.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Eli lopetat naputtelut tännekin kun ei ole olemassa luuria tai tietokonetta missä ei lukisi jossain made in china :)
Reps😆😆😆😆😆😆😆😆😆
Kiinassa , kuten Venäjälläkin saadaan oikeaa tietoa asioista- eikä eletä länsimasen media-aivopesun alaisina.
Siksi he tietävät esim nämä asiat- joita taas tavan suomalainen ei oel koskan kuullutkaan - eikä tule ikinä kuulemaankaan- siitä pitää eliittin länsimediat huolen.
ps.
Tuossa video eliitti-vapaamuurarien tyttärestä kertomassa rikollisesta elämästään illuminaatti-kultissa :
youtube.com/watch?v=P5FBLmTOBbQ
NATO-huuma taustat- paritusbileitä Eestissä päättäjille?:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15647520/suuri-paritusjuttu-sale-jaskari-vanhanenkanerva
tätä on suomi- lahtariterrorismia köyhää kansaa kohtaan:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/henriautero/219759-turun-mielisairaalatapauksen-taustalla-aarioikeistolainen-lahtariterrori/
BenTV - Natsein päässä ei liiku mikään:
https://www.youtube.com/watch?v=zIc7EQXldok
Benkku Benjamin Zyskovits kertoo:
https://www.youtube.com/watch?v=KVdj0lomh6s
Kiina rules!!!!
Voi aloittaa ihan kotimaisesta HeZZburgerista.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c2ba4135-cf1f-44b4-b94a-a451f6008319
Mä käytän Heseä, kunnon lihaa. Ja työllistää Suomalaisia!
Siltä vähän näyttääkin, että käytät.
Ei hemohessiä vain heseä enkä tarkota herra goodlife leevengood tubettaja heikki pekkasta nyt.
Kannatan tätä aloittajan ehdotusta. Katson jatkossa tarkkaan kun ostan esim. vaatteita, ettei ole kiinassa valmistettuja. Yhdyn boikottiin.
Suuri osa vaatteista on nykyään peräisin Pakistanista, tuosta ihmisoikeuksien ja uskonnollisen vapauden kehdosta.
Kiinalaisia tuotteita olisi helpompi välttää jos niille löytyisi vaihtoehtoja. Mutta valitettavasti niin monet länsimaat ovat siirtäneet tuotantonsa Kiinaan.
Nyt kun rummutetaan uusiutuvaa energiaa niin muistakaa: Huokeammat eli monikiteisestä piistä valmistetut aurinkopaneelit ovat epäeettisiä tuotteita. Tuo monikiteinen pii (polysilicon) suurelta osin valmistetaan Kiinan Xinjianin maakunnassa poliittisten vankien orjatyönä. Asia on ollut tiedossa jo pidempään. Muusta tuolla tehtävästä orjatyöstä:
https://duckduckgo.com/?q=xinjiang slaves
Yksikiteisestä piistä valmistetut kennot eivät sisällä orjatyötä.
Ostatko "kotimaisia" Makian vaatteita. Made in ihmisoikeussuurvalta Erdoganin Turkki.
Onko Kiina nyt valinnut puolensa, lopullisesti?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008737303.html
Miksi pitää valita?
Voi olla Puolueeton!
Se on ollut Suomelle paras, ja turvallisin valinta.
Nyt, Natoon haluavat tilaavat sodan meillekkin. Menkööt rajalle ite vastaan😉
Kannatan boikottia
Kiina boikottiin. Hankintakanavat uusiksi
Ahahahaahah. En ikinä.
Kaupat ostaa tavarat sieltä kuitenkin.
Tuo on totta. Halvemmalla saadaan suoraan kiinasta, kun tänne tilattuna verot yms.
Ryhdytkö luolamieheksi?
Tokmanni männöö konkkaan jos ei osteta kiinan romua.
Nyt kolahti länsimailla omaan nilkkaan kun lähes kaikki tuotanto on siirretty kiinaan. Mutta ajan kysymys tämäkin vain oli, on kuitenkin yleisessä tiedossa kuinka paljon sikäläiset vihaa länkkäreitä.
Länsimailla kolahti omaan otsaan kun alkoivat Venäjää boikotoimaan. Boikotoimalla mekin maksamme polttoaineesta enemmän, ja hyöty?
Valtio hyötyy aina!
Kansaa kuritetaan, vaikka ei olis pakko.
Jostain ne rahat on mamuille, ja ukrainaneläteille kerättävä. Eli, kantaväestö maksaa, kun korottavat hinnat!
Nyt Kiinan pitäisi tosissaan alkamaan satsaamaan Venäjään, sillä kohta se sieltä kaikki raaka-aineetkin.
Olen jo aloittanut ja voi herran tähden, että sitä kiinalaista roinaa on kaupat pullollaan.
Enää en osta ainoaakaan vaatetta, mikä on tehty Kiinassa.
Jokohan viimeinkin alkaisimme vastuullisesti hyväksymään suomalaisia tavaroita, jotta niitä kannattaisi alkaa tekemään enemmän Suomessa.
Mieluummin ostan vähemmän, mutta mieluummin ostan suomalaisia tuotteita, vaikka ne olisivatkin vähän kalliimpia. Työtä Suomeen ja kunnollisia suomalaisia vaatteita arkeen ja juhlaan.
Suosi Suomalaista on lopetettu. Kun päättäjämmekään ei sitä suosi. Alasajavat tuotannon ja tehtaat täällä, niin ulkomailla kannattaa paremmin sitten🙈
Osta Makian vaatteita, Erdoganin tytöt tekee halavalla ihmisoikeuksien ihmemaassa Turkissa.
Onneksi Euroopassa kuitenkin vielä tehdään vaatteita, joten satsataan niihin ja suositaan suomalaista.
Euroopassa maita joissa poljetaan ihmisoikeuksia, sallitaan silpominen yms. Pahempaa kyin Kiina.
Hyvänä esimerkkinä kunniamurhien suurvalta Ruotsi. Ehdottomasti Ruotsi boikottiin ennen Kiinaa. Ikea krääsää ei tosin ole muutenkaan tullut ostettua.
Totta, Euroopan väkivaltaisin, vaarallisin, rikollisin maa laitettava ensin boikottiin.
Missä maassa se juhataja on jonka nimi suukyy?
Minäkin kannatan kiinalaisten boikottia ja turhan krääsän ostamista.
Boikotoin Usaa, sotivat monissa maissa. Nytkin Ukrainassa sähläämässä,joka lisää kärsimystä.( aseellinen tuki,lisää uhrimäärää,ja sodan pituutta). Ja pelottelivat eu n kanssa, Suomen Natoon.
Nato= sota Suomelle
Ostan Kiinasta, mitään haittaa eikä maksuja joutunu maksaa niille
EU tulee kalliiksi!
OLemme jo boikotoineet kinuskien tuotteita jo vuosia
No et ole kun tänne kirjoittelet vai lähetitkö viestisi pullopostilla?
Poikotoikaa länsi yrityksiä niiden tuotteet valmistetaan kiinassa heheh!
Jep, länsiyritykset boikottiin.
Vastaus: Kiina on yksi BRICS-valtioista ja korona tehtailtiin juurikin näihin valtioihin.
Epäselvää puolen valinnassa?
https://en.wikipedia.org/wiki/BRICS
Kannatan ja olen jo aloittanut tämän. Jatkossa sivistyneiden maiden ympäri maailmaa pitää huomioida näiden roistovaltioiden teot entistä tarkemmin!
Kuten Ruotsin tapaiset ääri-islamistiset maat?
Ei oikein voi,kun kaikki nykyään tehdään siellä. Muualla tehty olisi sikahintasta.
Ihan hyvin voi jättää alipapat ja muut vastaavat ja ostaa muualta.
Nevö kun muualta ei saa !
Suomaliset voisivat adoptoida kaikki uiguurit ja ei tarvitsisi boikotoida!Suomihan on kovasti kallellaan muslimeihin!Enslin tajusi,että muslimit pitivät kristityistä silloin,kun olivat uhrautumaan heidän puolestaan!
Voit olla varma että Suomen hallitus haaveilee juuri tuosta. Kiinallakaan tuskin olisi mitään sitä vastaan että pääsisi terroristeista eroon.
Lopeta samalla tänne kirjoittelu kiinalaisilla laitteilla.
Älä mainosta robert berriesin terveys side effect pakkuksia
Eipä ole Kiina missään ilmoittanut hyväksyvänsä raiskauksia ja murhia jne.
Toki on hyväksynyt venäjän toimet länttä kohtaan. Kiinan ajatus arvaten sama kuin putinin. Jos demokratia astuu Ukrainaan ja menestyy, se on uhka putinin vallalle sillä demokratia saattaisi tuolloin levitä venäjälle. Tuolloin kiina jäisi yksin demokratiaa vastaan eli häviäisi maailmanvallan . Tästä saattaisi seurata levottomuuksia ja demokratia mikä on myrkkyä kiinan johdolle.
Tarkkana saa olla jos kiinalaisia tuotteita aikoo välttää.
Kiinassa tehtyjä osia on vähän joka laitteessa nykyään, joten ei voi ihan totaalisesti alkaa boikottiin. Mutta olen boikotoinut koko ikäni Kiinalaista krääsää ja en ole koskaan tilannut Kiina-kaupoista yhtään mitään. Enkä edes ymmärrä sellaisia ihmisiä, jotka sieltä jotain hölyn pöly sekundaa tilaavat. Suosin Suomalaista ja Suomessa valmistettua kaikessa, missä suinkin vaan voin. Kiinan krääsät saa jäädä sinne minne ne kuuluukin = kaatopaikoille ja sielläkin ne saaastuttavat.
Joka ikinen router ja repeater on kiinassa tehty. Myös aika monet eri automerkeissä käytetyt elektroniset komponentit.
Juttu nyt vain on niin, että kiinan teollisuus on jo asettunut niin lujasti valmistajaksi ettette asialle enää mitään voi.
Ostatte japanilaisen Nissan merkkisen auton, tai saksalaisen BMW:n, aina tuette kiinalaista teollisuutta.
Niin no katsos nämä boikotoijat eivät osta BMW:n, Applen, Sonyn tapaista Kiina krääsää.
no mitä muuta kiina krääsää on olemassa? En ole koskaan kuullutkaan. Itsellä juurikin Nissan Apple, Samsung, Huawei, TP-Link, ja sen sellaista.....
Maailmalla suunnitellaan ja kiinalainen tekee piirustusten mukaan.
Jaketaan vielä, että luulenpa että Panasonic televisionikin on varmaan kiinassa tehty. Ajattelin ostaa seuraavaksi joko Philips tai jonkun oled television, mutta Panasonikin toimiessa kuin junan vessa, ei ole ajankohtaista...
Noinkin, mutta Kiinalaiset kiipeää jalostusarvossa koko ajan ylöspäin.
Japanilaisia tuotteita pidettiin aikanaan ihan samaan tapaan krääsänä kuin jotkut pitää vielä kiinalaisia tuotteita.
Suomi kommunisti porvaripuolueet vielä kieltä kiinatuonnin jollain pakotteilla. Odottakaa vaan. Sitte ollaan vapaata länttä...
ketä kiinnostaa sinun ostot.
Eipä jää montaa tavaraa jäljelle, jos boikotoi kiinalaisia tuotteita.
Jos ei itse tuote ole kasattu Kiinassa, niin useimmiten iso osa komponenteista on valmistettu Kiinassa.
Vältän kaikkea Kiinassa valmistettua
en halua tukea Ukrainan
Tuhoamista
Venäjällä ei tuoteta mitään,
kaikki on tuontikamaa,
Made on China.