Venäjän puolustusmenot ovat 5% prosenttia Naton vastaavista ja joku Stallari täällä ihan tosissaan esittää että rutiköyhä venäjä vanhanaikaisella jo Ukrainassa turpiin saaneella ontuvalla armeijallaan voisi villeimmissä kuvitelmissaankaan haastaa Natoa ja sen nykyaikaista sotakoneistoa.
Koittakaa nyt pitää edes pieni suhteellisuuden taju asioissa ...
Koittakaa nyt pitää edes pieni suhteellisuuden taju asioissa ...
Vastaukset 4
Vanhimmat
USimperiumiin kuuluu yli miljardi ihmistä
Ja+voidaan+nyt+todistetusti+todeta+että+tuosta+5%:sta+ainakin+2%:ia+menee+korruptioon.+Tälläkin+hetkellä+venäjän+joukot+taistelee+Ukrainassa+70-luvun+kalustolla.
Venäjällä ei ole mitään mahdollisuuksia. Venäjän sotapäälliköt haluaisivat varmaan sanoa Putinille, että lopetetaan ennen kuin saadaan vielä pahemmin turpaan. Diktaattori vastaa kiiluvin silmin että ei, hänen harhansa on muututtava todeksi.
Lopputulos on, että Venäjän armeijasta jää rippeet jäljelle, talous tuhoutuu ja hylkiökansa tuntee asemansa vielä vuosikymmenien päästä.
Venäjä haluaa että muut maat eivät liittoudu, eivät taloudellisesti eivätkö sotilaallisesti. Silloin Venäjä on vahvoilla esim. Suomen kokoisten maiden kanssa. Mutta Eu ja Nato on Venäjälle kauhistus. Ei sen takia että se pelkää niiden hyökkäävän Venäjää vastaan vaan siksi ettei Venäjä voi peloitella ja hyväksikäyttää pieniä maita.