Ei nykyajan sodassa rynnäkkökiväärillä mitään tee.

Vihollinen torjutaan kaukaa, tai sitten on jo kaikki menetetty.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Eikä suksilla talvella!

Äänestä
  • Eikä polkupyörillä kesälläkään. Panssareilla näyttävät hyökkäävän.

    Äänestä

Sotaan yllyttäjä vaan oikeuden eteen, niin sillä päästään sodista!

Äänestä
  • Monesti sodat aloitetaan diktaattorin tai vastaavan tyylisen poliitikon tai valtiomiehen toimesta.

    Äänestä

Ai että jos pääsee lähelle, niin pitäisi luikkia pakoon? Pelkurin puhetta.

Äänestä

Ukrainassa on ollut paljon lähitaisteluita. Väite ei todellakaan pidä paikkansa.

1Äänestä
  • Sinne vaan lähitaistelemaan, jos pleikkarin sotapelit maistuvat puulta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinne vaan lähitaistelemaan, jos pleikkarin sotapelit maistuvat puulta.

    Natsiryssä on ottanut pleikkareiden sotapelitkin todesta.

    Niin todesta, että on ryssinyt maineensa perin pohjin.

    Äänestä

Eikä koko sodassa ole mitään järkeä.

Äänestä
  • Harvoin missään sodassa on paljonkaan järkeä. Myös uskontojen nimissä on kautta historian käyty versisiä sotia.

    Äänestä

Kaupunkisodankäynnissä ihan välttämättömiä vielä kun jahdataan jalkaväkeä. Kivääri on kevyt ja luoti tehoaa vieläkin elävään ihmislihaan. Työkalut tilanteen mukaan.

1Äänestä
  • Varsovan kansannoususta on kyllä filmejä, joissa näytetään saksalaisten taktiikkaa kaupunkisodankäynnissä. Saksalaiset eivät jahdanneet puolalaisia kivääreillä, vaan käyttivät järeää tykistöä, joka tuhosi suorasuuntauksella talon ja korttelin kerrallaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varsovan kansannoususta on kyllä filmejä, joissa näytetään saksalaisten taktiikkaa kaupunkisodankäynnissä. Saksalaiset eivät jahdanneet puolalaisia kivääreillä, vaan käyttivät järeää tykistöä, joka tuhosi suorasuuntauksella talon ja korttelin kerrallaan.

    Sotarikos: elävää maalia ei saa tulittaa suorasuuntauksella.

    Äänestä

Aloittaja tuntuu olevan just sellainen tyyppi joka on omasta mielestään jokaisen mahdollisen alan asiantuntija. Me kaikki tunnetaan näitä tyyppejä.

Äänestä
  • On ihan eriasia leikkiä sotaa pleikkarilla, kun ampua oikealla rynkyllä. Antaa lasten olla luulossaan onnellisia.

    Äänestä

Sotilailla liian hyvät suojavarusteet ei mee luoti läpi. Vähintään singolla pitää ampua jos tulosta haluaa. Muutoin on lähitaistelutkin vähän sillai hernepyssy taisteluja.

Äänestä
  • Rynkyn patin pysäyttämiseksi tarvitaan vähintään NIJ III -luokan suojaliivi. Suurin osa suojaliiveistä antaa lähinnä sirpalesuojaa ja pysäyttää pistoolin luodin. Suomen armeijan uuden liivin pitäisi kyetä pysäyttämään myös kiväärikaliberin luoteja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vihollinen torjutaan kaukaa, tai sitten on jo kaikki menetetty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu