oluetta..olin oluetta

Olin oluetta 12 päivää ja nyt kolmantenatoista päivänä ennen viikon pääsiäispaastoa otan olutta ja pähkinöitä. lidlin superpähkinöitä. Ainoastaan voin humalassa lentää partsilta alas.
Olen tehnyt ruoka-annoksia pakkaseen. Koska on tiukat ajat ja pitäisi kerrankin paastota ennen pääsiäistä. Aloitan siis paaston pähkinöillä ja halvalla oluella.

Tiesittekö että ensimmäiset kirjoitukset maailmassa olivat kuitteja muinaisbaarien ja kauppojen olutannoksista. Myytiinkö olutta ruukuissa vai kalebasseissa vai nahkaleileissä? Mitä luulette? Minä en tiedä vaikka toisin voisi luulla.

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muutama sivuhuomio:

      1. Suomessa EI ole halpaa olutta - ei ole milloinkaan ollut. Jopa pieni tölkki alkoholitonta olutta maksaa kaupassa 2 euroa. Tämä johtuu pelkästään siitä "olut"- sanasta purkin kyljessä.

      2. Miten sinä katsoisit kohdetta, jos kauppoihin ilmestyisi halpaa olutta? Halpaa makkaraa katsotaan ainakin nenänvartta pitkin. Luulisi, että joku köyhä katsoisi himoitenkin, mutta ei.

      3. Jos maailman vanhin ammatti on se mikä se on, niin millä asiakkaat maksoivat, jos heillä ei ollut työtä? Maksoivatko luonnossa?

      4. Aioin perustaa jatulitarhan, kun muuan kansallispukuinen mies oli erään tarhan edustalla myymässä jatuleita halvalla. Sitten otin asioista selvää ja se olikin jatulintarha!

      5. Junnu Vainio aloitti aina keikkansa näin: "Anteeksi,että olen hieman kaljoissa, mutta Kai Lindin pullo kaatui tuolla takahuoneessa päälleni."

      6 Arabimaissa esiintyy kaikista vähiten syöpää. Tutkijat olettavat se johtuvan Ramadan- paastokuukaudesta. Syöpäsolut tarvitsevat sokeria kehittyäkseen ja pienelläkin paastolla on vaikutusta.

      7. Ilmaston radikaaliin lämpenemiseen liittyy sään ääri- ilmiöt, kuten ilmaston radikaali kylmeneminen. Jos olis uutta jääkautta ennustettu parikymmentä vuotta, niin nyt luultaisiin sen toteutuneen.

      • 1. Mitähän ohralimua sitten oli 4,5 alkoholivoltilla 0,99 senttiä josksu..nyt rainbow voltilla 4,3,. Alkoholittomat on kalliita ja mauttomia. Alkoholi tekee SEN.. siinä on sitä voimaa.. Alkoholimiehen voimaa.. vie mut känniin humalamies..lauloi kikka..

        2. jaa minä katsoisin himoiten koska olen perso alkoholille. Joskus suorastaan himoan viinaa. mutta perskänneilystä en enää tykkää. Joskus se vaan "menee" siihen.

        #3. Silloin maksettaisiin oravannahoilla tai vaihtotaloutta. kelpais nykyäänkin.

        4. liittyykö munsalan kansallispuku tähän?

        5.sisäisesti ja ulkoisesti i believe.

        6. minä luulen että kun siellä se on se tolkuton auringonporotus ja säteily ettei syöpä viihdy siellä. samasta syystä arabit on sotaisia ja vihaisia. oon käynyt turkissa ja hellettä oli pahimmillaan 47 astetta. Kyllähän se sekottaa pään.

        7 radikaali kylmeneminen johtuu ilmastonmuutoksen vuoksi tapahtuvasta golfvirran hiipumisesta. Jäätikkövesi (makea) syrjäyttää suolasen veden. Suolanen virta painuu pohjaan. Emmekä kärsi enää korkeasta verenpaineesta mutta radikaalista kylmistymisestä.Sitten noin 8 vuoden kuluttua kun alkaa se arvioitu auringon väliaikainen hiipuminen. Se povaa meille todella kylmiä aikoja. silloin korvatunturin joulupukkikin todella ASUU pohjoisnavalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2342
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      140
      1507
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      155
      1214
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      937
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe