oluetta..olin oluetta

Olin oluetta 12 päivää ja nyt kolmantenatoista päivänä ennen viikon pääsiäispaastoa otan olutta ja pähkinöitä. lidlin superpähkinöitä. Ainoastaan voin humalassa lentää partsilta alas.
Olen tehnyt ruoka-annoksia pakkaseen. Koska on tiukat ajat ja pitäisi kerrankin paastota ennen pääsiäistä. Aloitan siis paaston pähkinöillä ja halvalla oluella.

Tiesittekö että ensimmäiset kirjoitukset maailmassa olivat kuitteja muinaisbaarien ja kauppojen olutannoksista. Myytiinkö olutta ruukuissa vai kalebasseissa vai nahkaleileissä? Mitä luulette? Minä en tiedä vaikka toisin voisi luulla.

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muutama sivuhuomio:

      1. Suomessa EI ole halpaa olutta - ei ole milloinkaan ollut. Jopa pieni tölkki alkoholitonta olutta maksaa kaupassa 2 euroa. Tämä johtuu pelkästään siitä "olut"- sanasta purkin kyljessä.

      2. Miten sinä katsoisit kohdetta, jos kauppoihin ilmestyisi halpaa olutta? Halpaa makkaraa katsotaan ainakin nenänvartta pitkin. Luulisi, että joku köyhä katsoisi himoitenkin, mutta ei.

      3. Jos maailman vanhin ammatti on se mikä se on, niin millä asiakkaat maksoivat, jos heillä ei ollut työtä? Maksoivatko luonnossa?

      4. Aioin perustaa jatulitarhan, kun muuan kansallispukuinen mies oli erään tarhan edustalla myymässä jatuleita halvalla. Sitten otin asioista selvää ja se olikin jatulintarha!

      5. Junnu Vainio aloitti aina keikkansa näin: "Anteeksi,että olen hieman kaljoissa, mutta Kai Lindin pullo kaatui tuolla takahuoneessa päälleni."

      6 Arabimaissa esiintyy kaikista vähiten syöpää. Tutkijat olettavat se johtuvan Ramadan- paastokuukaudesta. Syöpäsolut tarvitsevat sokeria kehittyäkseen ja pienelläkin paastolla on vaikutusta.

      7. Ilmaston radikaaliin lämpenemiseen liittyy sään ääri- ilmiöt, kuten ilmaston radikaali kylmeneminen. Jos olis uutta jääkautta ennustettu parikymmentä vuotta, niin nyt luultaisiin sen toteutuneen.

      • 1. Mitähän ohralimua sitten oli 4,5 alkoholivoltilla 0,99 senttiä josksu..nyt rainbow voltilla 4,3,. Alkoholittomat on kalliita ja mauttomia. Alkoholi tekee SEN.. siinä on sitä voimaa.. Alkoholimiehen voimaa.. vie mut känniin humalamies..lauloi kikka..

        2. jaa minä katsoisin himoiten koska olen perso alkoholille. Joskus suorastaan himoan viinaa. mutta perskänneilystä en enää tykkää. Joskus se vaan "menee" siihen.

        #3. Silloin maksettaisiin oravannahoilla tai vaihtotaloutta. kelpais nykyäänkin.

        4. liittyykö munsalan kansallispuku tähän?

        5.sisäisesti ja ulkoisesti i believe.

        6. minä luulen että kun siellä se on se tolkuton auringonporotus ja säteily ettei syöpä viihdy siellä. samasta syystä arabit on sotaisia ja vihaisia. oon käynyt turkissa ja hellettä oli pahimmillaan 47 astetta. Kyllähän se sekottaa pään.

        7 radikaali kylmeneminen johtuu ilmastonmuutoksen vuoksi tapahtuvasta golfvirran hiipumisesta. Jäätikkövesi (makea) syrjäyttää suolasen veden. Suolanen virta painuu pohjaan. Emmekä kärsi enää korkeasta verenpaineesta mutta radikaalista kylmistymisestä.Sitten noin 8 vuoden kuluttua kun alkaa se arvioitu auringon väliaikainen hiipuminen. Se povaa meille todella kylmiä aikoja. silloin korvatunturin joulupukkikin todella ASUU pohjoisnavalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7781
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5325
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      124
      4237
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      68
      2847
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2469
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2380
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      10
      2284
    8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    9. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2169
    10. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      82
      2147
    Aihe