Pohdintoja

Anonyymi

Koitan kasvaa ja oppia ihmisenä tässä yli 20v liitossa, mutta ajoittain ja viime aikoina yhä enemmän tekisi mieli luovuttaa. Auttakaahan nyt ihmiset.

Sanotaan, että toista ei voi muuttaa, vaan tulisi tarkastella omaa suhtautumista asioihin. Kun oppii hyväksymään tämän, niin asiat ei enää ärsytä niin paljon , kunhan siis vaan tarkastelee omaa toimintaansa ja tunteitaan. No, miten te tähän pystytte? En voi muuttaa toisen mielipiteitä, käytöstä jne. Mutta koska omat mielipiteet ovat ihan ristiriidassa toisen ajatusten kanssa toisen käytös on ajoittain moukkamaista. Pystyykö joku vaan ohittamaan tästä aiheutuvat ärsytyksen tunteet ja ajattelemaan, että tuollainen hän vaan on ja sen hyväksyn? Minua suututtaa, mutta koitan nyt vaan oppia suhtautumaan jollain muulla tunteella tähän?

Saatte kipinän /rakkauden tunteet takaisin, kun muistelet mihin häneen ihastuit jne.. no juu muistanhan minä, mutta kun hän ei ole enää se sama ihminen ja niitä piirteitä, joihin ihastuin, en hänestä enää löydä. Mitä sitten pitää tehdä? Voiko sen ihmisen kaivaa vielä jotenkin esille ?

Viettäkää aikaa yhdessä. Jep, jep. Ja tehdään mitä? Hän haluaisi seksiä, mutta itteä ei kiinnosta. Miksi ei kiinnosta. No kun ei ole enää yhdessä hauskaa. Kaikki on vaan väkisin pinnistelyä ja hampaiden kiristelyä.

Tälläistä tänään pohdin. Huomenna, ehkä taas parempi päivä.

5

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hip! Sä oot vielä niin hotti, että se haluu sua. Piristy! :)

    • Anonyymi

      Nojaa, aloittakaa siitä, että teillä on läheisyyttä ja seksiä. Ei kiinnosta, on todella lapsekas syy olla hoitamatta parisuhdetta ja sen seksielämää. Kukaan ei pysy samanlaisena läpi elämän, et sinä ,ei puolisosi eikä kukaan muukaan. Siinäpä ne parisuhdetaidot usein mitataaankin kun kumpaakin ärsyttää ihan varmasti jokin piirre toisessa ja myös ihastuttaa. Tuijottaako kumpikin silloin omaan napaansa, kuten valitettavan usein käy, ei anna periksi ja erotaan vaan haluaako molemmat käydä läpi yhdessä eri parisuhteen vaiheita.

    • Anonyymi

      No minä en usko tuohon "voit muuttaa vain itseäsi" -soopaan. Tai tavallaan se on totta, mutta avioliitossa molempien pitää mielestäni työskennellä suhteen eteen, siis pitää olla valmis myös tekemään muutoksia omaan käytökseensä. Ei parisuhde voi toimia niin, että saa käyttäytyä ihan miten huvittaa, ja kaikki vastuu on sillä toisella, että miten se siihen reagoi. Kumppani ei ole mikään räsynukke, jota voi kohdella miten haluaa.

      That being said, moni asia on kyllä sellainenkin, johon pitää vain sopeutua. Toisen persoonallisuus, kiinnostuksen kohteet ja muut sellaiset esimerkiksi. Kenenkään kahden ihmisen ajatukset eivät koskaan kohtaa 100 %. Silloin auttaa opetella suvaitsevaisuutta, miten voi kunnioittaa myös eri tavalla ajattelevan näkökantaa. Kukaan ei myöskään ole täydellinen eli pienet luonneviat menevät ehkä tähän kategoriaan myös, mutta tämä ei saa olla tekosyy siihen, että ei edes yritä tai ei ota vastuuta omasta toiminnasta.

      Onko jotain, mitä haluaisit tehdä kumppanisi kanssa? On normaalia, ettei seksi innosta, jos ei pysty kokemaan, että kumppani välittää ja arvostaa tai hänen kanssaan ei ole kiva olla. Tämä on toisalta myös sellainen kohta, jossa voi yrittää tulla itse ensin vastaan. Mies on vastaanottavaisempi naisen pyynnöille, jos seksielämä toimii hyvin.

      Tämä viesti on näköjään kuukauden vanha, miten teillä on tässä välissä mennyt?

      Tsemppiä, muista että avioliitto on tärkeä lupaus. <3

    • Anonyymi

      Ihastuminen ja arjen sujuminen?
      Vuosien saatossa tuon viimeeksi mainitun merkitys kasvaa.
      Kiima laimenee, kiintymys kasvaa!
      Voimistuva kiintymys ylläpitää kiimaakin riittävästi.
      Eli, ratkaisevaa on se millä perusteilla kiinteä suhde on muodostettu.
      Parinkymmenen vuoden jälkeen tuskin on muuta mahdollisuutta kuin mukautua tilanteeseen. Suvaita tai lähteä.
      Kommenttini perustuu yli 50:n vuoden kokemukseen saman naisen kanssa.
      Molemminpuolinen vilpitön halu tuottaa kumppanille mielihyvää ja tehdä hänen olonsa ja elämänsä mahdollisimman miellyttäväksi, merkitsee paljon.
      Itseään pakottamalla se ei synny.

    • Anonyymi

      Miten olisi muutaman viikon hajurako?
      Asuisitte erillään kokeilumielessä jonkin aikaa. Saattaa olla etta väliaikainen ero tuulettaisi tukahtunutta ilmapiiriä.
      Ainakin saisitte esimakua millaista olisi elää ilman toisen jatkuvaa fyysistä lvheisyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      155
      4337
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4078
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      45
      3649
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2855
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      78
      2669
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1978
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1248
    9. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      404
      1202
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      61
      1201
    Aihe