Pohdintoja

Anonyymi

Koitan kasvaa ja oppia ihmisenä tässä yli 20v liitossa, mutta ajoittain ja viime aikoina yhä enemmän tekisi mieli luovuttaa. Auttakaahan nyt ihmiset.

Sanotaan, että toista ei voi muuttaa, vaan tulisi tarkastella omaa suhtautumista asioihin. Kun oppii hyväksymään tämän, niin asiat ei enää ärsytä niin paljon , kunhan siis vaan tarkastelee omaa toimintaansa ja tunteitaan. No, miten te tähän pystytte? En voi muuttaa toisen mielipiteitä, käytöstä jne. Mutta koska omat mielipiteet ovat ihan ristiriidassa toisen ajatusten kanssa toisen käytös on ajoittain moukkamaista. Pystyykö joku vaan ohittamaan tästä aiheutuvat ärsytyksen tunteet ja ajattelemaan, että tuollainen hän vaan on ja sen hyväksyn? Minua suututtaa, mutta koitan nyt vaan oppia suhtautumaan jollain muulla tunteella tähän?

Saatte kipinän /rakkauden tunteet takaisin, kun muistelet mihin häneen ihastuit jne.. no juu muistanhan minä, mutta kun hän ei ole enää se sama ihminen ja niitä piirteitä, joihin ihastuin, en hänestä enää löydä. Mitä sitten pitää tehdä? Voiko sen ihmisen kaivaa vielä jotenkin esille ?

Viettäkää aikaa yhdessä. Jep, jep. Ja tehdään mitä? Hän haluaisi seksiä, mutta itteä ei kiinnosta. Miksi ei kiinnosta. No kun ei ole enää yhdessä hauskaa. Kaikki on vaan väkisin pinnistelyä ja hampaiden kiristelyä.

Tälläistä tänään pohdin. Huomenna, ehkä taas parempi päivä.

5

1157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hip! Sä oot vielä niin hotti, että se haluu sua. Piristy! :)

    • Anonyymi

      Nojaa, aloittakaa siitä, että teillä on läheisyyttä ja seksiä. Ei kiinnosta, on todella lapsekas syy olla hoitamatta parisuhdetta ja sen seksielämää. Kukaan ei pysy samanlaisena läpi elämän, et sinä ,ei puolisosi eikä kukaan muukaan. Siinäpä ne parisuhdetaidot usein mitataaankin kun kumpaakin ärsyttää ihan varmasti jokin piirre toisessa ja myös ihastuttaa. Tuijottaako kumpikin silloin omaan napaansa, kuten valitettavan usein käy, ei anna periksi ja erotaan vaan haluaako molemmat käydä läpi yhdessä eri parisuhteen vaiheita.

    • Anonyymi

      No minä en usko tuohon "voit muuttaa vain itseäsi" -soopaan. Tai tavallaan se on totta, mutta avioliitossa molempien pitää mielestäni työskennellä suhteen eteen, siis pitää olla valmis myös tekemään muutoksia omaan käytökseensä. Ei parisuhde voi toimia niin, että saa käyttäytyä ihan miten huvittaa, ja kaikki vastuu on sillä toisella, että miten se siihen reagoi. Kumppani ei ole mikään räsynukke, jota voi kohdella miten haluaa.

      That being said, moni asia on kyllä sellainenkin, johon pitää vain sopeutua. Toisen persoonallisuus, kiinnostuksen kohteet ja muut sellaiset esimerkiksi. Kenenkään kahden ihmisen ajatukset eivät koskaan kohtaa 100 %. Silloin auttaa opetella suvaitsevaisuutta, miten voi kunnioittaa myös eri tavalla ajattelevan näkökantaa. Kukaan ei myöskään ole täydellinen eli pienet luonneviat menevät ehkä tähän kategoriaan myös, mutta tämä ei saa olla tekosyy siihen, että ei edes yritä tai ei ota vastuuta omasta toiminnasta.

      Onko jotain, mitä haluaisit tehdä kumppanisi kanssa? On normaalia, ettei seksi innosta, jos ei pysty kokemaan, että kumppani välittää ja arvostaa tai hänen kanssaan ei ole kiva olla. Tämä on toisalta myös sellainen kohta, jossa voi yrittää tulla itse ensin vastaan. Mies on vastaanottavaisempi naisen pyynnöille, jos seksielämä toimii hyvin.

      Tämä viesti on näköjään kuukauden vanha, miten teillä on tässä välissä mennyt?

      Tsemppiä, muista että avioliitto on tärkeä lupaus. <3

    • Anonyymi

      Ihastuminen ja arjen sujuminen?
      Vuosien saatossa tuon viimeeksi mainitun merkitys kasvaa.
      Kiima laimenee, kiintymys kasvaa!
      Voimistuva kiintymys ylläpitää kiimaakin riittävästi.
      Eli, ratkaisevaa on se millä perusteilla kiinteä suhde on muodostettu.
      Parinkymmenen vuoden jälkeen tuskin on muuta mahdollisuutta kuin mukautua tilanteeseen. Suvaita tai lähteä.
      Kommenttini perustuu yli 50:n vuoden kokemukseen saman naisen kanssa.
      Molemminpuolinen vilpitön halu tuottaa kumppanille mielihyvää ja tehdä hänen olonsa ja elämänsä mahdollisimman miellyttäväksi, merkitsee paljon.
      Itseään pakottamalla se ei synny.

    • Anonyymi

      Miten olisi muutaman viikon hajurako?
      Asuisitte erillään kokeilumielessä jonkin aikaa. Saattaa olla etta väliaikainen ero tuulettaisi tukahtunutta ilmapiiriä.
      Ainakin saisitte esimakua millaista olisi elää ilman toisen jatkuvaa fyysistä lvheisyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3111
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2249
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      71
      2123
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1919
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1613
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      41
      1421
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1339
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1285
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      113
      1123
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1086
    Aihe