Ostimme appiukon talon. Hän on alkoholisti eikä pystynyt enää asumaan siinä. Appiukko käy nyt meillä päivittäin ja käytös häiritsevää. Haluaa tulla saattamaan poikaamme kouluun mutta vaikuttaa päihtyneeltä. Jos hänelle soittaa illalla on niin juovuksissa ettei puheesta saa selvää.
Olen tehnyt etätöitä ja appiukko tuli joka päivä klo 10 meille omilla avaimilla. Keksii milloin mitäkin tekosyitä käyntiinsä. Mieheni otti häneltä avaimet pois nyt pääsee vain autotalliin. Siellä käy edelleen päivittäin. Ongelmaksi on muodostunut että käy minua kohden. On lähettänyt asiattomia viestejä nii että olen joutunut hänet estämään. Tulee silti edelleen meille jos ovi sattuu olemaan auki lukosta. Järkipuhe ei auta kun hän ei tiedosta olevansa alkoholisti tai että hänen käytöksessä olisi mitään outoa. Olen alkanut pelätä appiukkoa. Uhkailee, ahdistelee, määräilee jne.. Teen etätöitä lukkojen takana kun hän kuljeskelee pihalla. Hän on ollut pitkään sairaseläkkeellä mielenterveysongelmien takia. Lähettää viestejä henkisestä väkivallasta ja hautaan joutumisesta.
Appiukon häiritsevä käytös
3
1908
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaisiko kysyä neuvoa jostain muualta kuin täältä palstalta jos asia tosiaan oikeasti on noin. Ei tosin ole mikään neuvon antaja. Mutta kirjoituksesi sinänsä aika hauska tai surullinen.
- Anonyymi
Ei todellakaan tuossa mitään hauskaa. Miehesi tehtävä on suojella perhettään vaikka oma isä onkin. Rajat pitää pistää ehdottomasti. Vaihdatte lukot ja hälytysjärjestelmän tai otatte vahtikoiran ajamaan tunkeilijat tiehensä. Poliisinkin saa soittaa jos uhkailee, järkipuhetta ei juopot ymmärrä. Toinen vaihtoehto on ohjaaminen hoitoon jos suinkin. Kolmas muutto kauas appiukosta. Sinun tai perheesi ei tule pelätä omassa kodissaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741