Appiukon häiritsevä käytös

Anonyymi

Ostimme appiukon talon. Hän on alkoholisti eikä pystynyt enää asumaan siinä. Appiukko käy nyt meillä päivittäin ja käytös häiritsevää. Haluaa tulla saattamaan poikaamme kouluun mutta vaikuttaa päihtyneeltä. Jos hänelle soittaa illalla on niin juovuksissa ettei puheesta saa selvää.

Olen tehnyt etätöitä ja appiukko tuli joka päivä klo 10 meille omilla avaimilla. Keksii milloin mitäkin tekosyitä käyntiinsä. Mieheni otti häneltä avaimet pois nyt pääsee vain autotalliin. Siellä käy edelleen päivittäin. Ongelmaksi on muodostunut että käy minua kohden. On lähettänyt asiattomia viestejä nii että olen joutunut hänet estämään. Tulee silti edelleen meille jos ovi sattuu olemaan auki lukosta. Järkipuhe ei auta kun hän ei tiedosta olevansa alkoholisti tai että hänen käytöksessä olisi mitään outoa. Olen alkanut pelätä appiukkoa. Uhkailee, ahdistelee, määräilee jne.. Teen etätöitä lukkojen takana kun hän kuljeskelee pihalla. Hän on ollut pitkään sairaseläkkeellä mielenterveysongelmien takia. Lähettää viestejä henkisestä väkivallasta ja hautaan joutumisesta.

3

1940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaisiko kysyä neuvoa jostain muualta kuin täältä palstalta jos asia tosiaan oikeasti on noin. Ei tosin ole mikään neuvon antaja. Mutta kirjoituksesi sinänsä aika hauska tai surullinen.

    • Anonyymi

      Ei todellakaan tuossa mitään hauskaa. Miehesi tehtävä on suojella perhettään vaikka oma isä onkin. Rajat pitää pistää ehdottomasti. Vaihdatte lukot ja hälytysjärjestelmän tai otatte vahtikoiran ajamaan tunkeilijat tiehensä. Poliisinkin saa soittaa jos uhkailee, järkipuhetta ei juopot ymmärrä. Toinen vaihtoehto on ohjaaminen hoitoon jos suinkin. Kolmas muutto kauas appiukosta. Sinun tai perheesi ei tule pelätä omassa kodissaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3223
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      349
      2896
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1820
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      58
      1624
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1416
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1413
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      440
      1303
    9. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1300
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1294
    Aihe