Appiukon häiritsevä käytös

Anonyymi

Ostimme appiukon talon. Hän on alkoholisti eikä pystynyt enää asumaan siinä. Appiukko käy nyt meillä päivittäin ja käytös häiritsevää. Haluaa tulla saattamaan poikaamme kouluun mutta vaikuttaa päihtyneeltä. Jos hänelle soittaa illalla on niin juovuksissa ettei puheesta saa selvää.

Olen tehnyt etätöitä ja appiukko tuli joka päivä klo 10 meille omilla avaimilla. Keksii milloin mitäkin tekosyitä käyntiinsä. Mieheni otti häneltä avaimet pois nyt pääsee vain autotalliin. Siellä käy edelleen päivittäin. Ongelmaksi on muodostunut että käy minua kohden. On lähettänyt asiattomia viestejä nii että olen joutunut hänet estämään. Tulee silti edelleen meille jos ovi sattuu olemaan auki lukosta. Järkipuhe ei auta kun hän ei tiedosta olevansa alkoholisti tai että hänen käytöksessä olisi mitään outoa. Olen alkanut pelätä appiukkoa. Uhkailee, ahdistelee, määräilee jne.. Teen etätöitä lukkojen takana kun hän kuljeskelee pihalla. Hän on ollut pitkään sairaseläkkeellä mielenterveysongelmien takia. Lähettää viestejä henkisestä väkivallasta ja hautaan joutumisesta.

3

1908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaisiko kysyä neuvoa jostain muualta kuin täältä palstalta jos asia tosiaan oikeasti on noin. Ei tosin ole mikään neuvon antaja. Mutta kirjoituksesi sinänsä aika hauska tai surullinen.

    • Anonyymi

      Ei todellakaan tuossa mitään hauskaa. Miehesi tehtävä on suojella perhettään vaikka oma isä onkin. Rajat pitää pistää ehdottomasti. Vaihdatte lukot ja hälytysjärjestelmän tai otatte vahtikoiran ajamaan tunkeilijat tiehensä. Poliisinkin saa soittaa jos uhkailee, järkipuhetta ei juopot ymmärrä. Toinen vaihtoehto on ohjaaminen hoitoon jos suinkin. Kolmas muutto kauas appiukosta. Sinun tai perheesi ei tule pelätä omassa kodissaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe