Luin aamulla Etelä-Suomen-Sanomista "Juuri-nyt" osiosta omituisen jutun. Vahinko, kun enää sitä ei näy, joten en voi sitä kopioida.
Siinä Ukrainalaiset koittavat selvittää, että mistä kaatunut venäläinen on kotoisin, että voisivat ilmoittaa omaisille. Kaatuneita sotilaita oli paljon. Oliko jopa yi 1000. Tutkimuksissa on selvinnyt, että yksikään kaatunut venäläinen sotilas ei ole kotoisin Moskovasta. Kaikki kaatuneet venäläiset sotilaat ovat ns. Venäjän köyhien alueiden miehiä.
Miksi noin? Osaako joku selittää?
Siinä Ukrainalaiset koittavat selvittää, että mistä kaatunut venäläinen on kotoisin, että voisivat ilmoittaa omaisille. Kaatuneita sotilaita oli paljon. Oliko jopa yi 1000. Tutkimuksissa on selvinnyt, että yksikään kaatunut venäläinen sotilas ei ole kotoisin Moskovasta. Kaikki kaatuneet venäläiset sotilaat ovat ns. Venäjän köyhien alueiden miehiä.
Miksi noin? Osaako joku selittää?
Vastaukset 40
Vanhimmat
Kun äo on alle 100, niin vanha sananlasku : "rahalla saa ja hevosella pääsee" toimii köyhiin ja yksinkertaisiin. Eivät vaan ymmärtäneet, että sananlasku on Venäjällä muuttanut muotoaan : "ruplalla ei enää saa ja hevonen tapettiin javelinilla".
Jos venäjä miehittää Suomen niin meidät laitetaan sotimaan johonkin Kirgisiaan venäläisten puolesta
Ei meitä miehitetä me olemme Natossa.
Nato pistää meikäläiset taistelemaan minne USA määrää "demokratian puolesta", jos hyökättävässä maassa on heidän asukkaiden pään menoksi jotain arvokkaita luonnonvaroja.
Oletko noin tietämätön, vai valehteltko vain mustamaalataksesi Natoa?
Venäjän propagandaumpiossa eläneet tollot on valjastettu romuralliin Ukrainaan
Sopimussotilas Venäjällä saa palkkaa kuolemanvaarastaan noin 300 euroa kuussa. Tuolla hinnalla tarjoukseen tarttuvat vain maaseudun huonosti kouluttamattomat muuten näköalattomat työttömät.
Raakaa touhua. Myös ukrainalaisia on tuhoutunut suuria määriä, ja sitä ei kerrota!! Myös siviilit ovat ukrainan ihmiskilpinä ja panttivankeina.
Länsi rahan valtaan nostama ukrainan hallinto ja zelenski mussolini tuhoaa säälittä omaa kansaa.
Kun ymmärtämättömät vielä tukevat mieletöntä kansan tuhontaa, niin aseavun antajat ovat itsekin rikollisia!
NatZi-Venäjän sotilaiden sivityksen tason ymmärtää katsomalla seuraavan videon. Videolla ukrainalaiset eläkeläiset ihmettelevät sitä, että natZi-venäläiset sotilaat veivät mennessään jopa wc-pöntön, kun saivat kuulla laitteen "ihmeellisistä" perusominaisuuksista:
https://www.youtube.com/watch?v=M-qXF7_YI1E
Mun mielestä tuollainen on kivaa että sotilaat ei joudu tehtävissään liian koville Elä siellä sillai kokoajan kamalassa kuolemanpelossa vaan niillä on aikaa irroitella vessanpyttyjä ja ajatella kotinsa sisustamista.
Yleensähän pyritään antamaan kuva että tuolla vaan kärsitään tapetaan ja raiskataan. Eikä ajatella kotien sisustamista ja kodinkoneiden tarvetta.
Onhan tietenkin kivempaa puuhastella wc-pöntön parissa, kuin miettiä edellisenä päivänä tappamaansa viatonta lasta.
Kyseessä saattaa olla myös voimakas trauma, joka saattaa johtaa jopa persoonallisuuden jakautumiseen. Psyykkisen häiriön yhtenä näkyvänä merkkinä on mm. sairaalloisen kasvanut kiinnostus oman suoliston ja sitä kautta wc-pönttöjen toimintaan.
Ei taida sivistymätön ja barbaarinen luolamiesryssä edes ymmärtää, että se vessanpönttö ei toimi ilman siihen liittyvää monimutkaista viemäröintiä ja lvi-tekniikkaa. Ilman niitä se pönttö on pelkkä ämpäri.
Moskova:
Väkiluku (2019) 12 646 679
Siellä asuu niin vähän ihmisiä että olisi suoranainen ihme jos sieltä väkeä olisi sotaan joutunut ensinnäkään Ja jos on joutunutkin niin että niitä nyt juuri olisi kaatuneiden joukoissa. Taitaa Moskovassa myös asustella vielläpä suhteessa enempi varakkaita eläkeläisiä kuin muualla eikä ikäihmiset rintamalle lähde.
Lisäksi Ukrainassa sotii ammattisotilaat. Tuskin ammattisotilaan palkalla on varaa moskovassa asustella.
Onhan tästä ollut juttuja jo aiemmin. Varakkaammat pystyvät keplottelemaan pois varusmiespalveluksesta lahjuksilla tai väärennetyillä lääkärintodistuksilla. Lisäksi taitaa yhä olla voimassa neuvostaikainen käytäntö, että yliopisto-opinnot vapauttavat palveluksesta.
Enemmistö porukasta on tietojen mukaan niin sanottuja sopimussotilaita, jotka ovat varusmiesaikanaan tehneet määräaikaisen palvelusopimuksen. Jos varusmiesajan jälkeen odottaisi työttömyys, on sotilasura yksi vaihtoehto. Ja syrjäseuduilla on paljon työttömyyttä. Tämän vuoksi sota ei paljoa näy isoissa kaupungeissa.
Vastauksena avaajan kysymykseen: Kyseessä on yksi haara Putinin suosion tavoittelun politiikkaa. Samaa asiakokonaisuutta, joka jarruttelee Kremliä julistamaan yleistä asevelvollisuutta. Kas kun sen yhteydessä saattaisi (vahingossa) joutua armeijaan myös varakkaiden moskovalaislähiöiden nuorukaisia.
Mitäs luulet, olisikos Moskovan yläluokka ja vauraat suvut hipi-hiljaa, jos tulevia oligargintaimia alkaisi kaatumaan Ukrainan lihamyllyssä?
---> On Putinin etu lähettää teurastamoon syrjäalueiden vähemmistönuoria. Vaikka heitä joku kaipaisi, itku ei kantaisi Moskovaan saakka.
Putinin taktiikkaa. Kuollut syrjäseudulla ei saa aikaan purnausta, mutta 10000 kuollutta Moskovasta aiheuttaisi kysymyksiä ja varmasti tyytymättömyyttä. Tämä hyökkäyssotahan on kerrottu olevan vain pieni eritysoperaatio jolla poistetaan natsit ja pelastetaan venäläiset heidän kidutuksesta.
Tuskin on USAnkaan etulinjassa varakkaiden edustajia.
Joo eikä taatusti ole Ukrainassakaan. Jos eliitti olisi aina etulinjassa niin taatusti kelpaisi huonommatkin rauhanehdot ja nopeasti.
USA:ssa on palkka-armeija. Venäjällä on "yleinen" asevelvollisuus.
(D!)
-Pystyykö kukaan mainitsemaan yhden yhtä hallinnon edustaja poikaa Venäjällä tavallisena varusmiehenä?
...mitä nyt presidntti Zelensky itse ei lähtenyt livohkaan vaan jäi johtamaan Kiovan ja Ukrainan puoluistusta paikan päältä.
USAn on saatava aina töitä armeijalleen ja aseita käyttöön - kiihotus Venäjää vastaan oli odotettua.
Taitaa olla Zelensky tuolla luksushuvilallaan naisten kanssa. Ei tullut Suomeenkaan. Nostatti vain suomalaiset poliitikot polvilleen ja välillä ylöskin - ei sentään vaatinut natsitervehdystä suomalaisilta palvojilta??
Tuo jo ihme että venäjällä sentään kenraalit johtaa joukkoja edestä. Lännessäkään ei taatusti tuontason heput alueilla kävele jossa luodit lentää.
...ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että etulinjan toiminta ei ole 60-kymppisten kenraalien tehtäviä ei USA:ssa ei muualla.
Ei olisi Venäjälläkään, mtta kun kaikki menee päin *****ä niin kenraalienkin on ollut pakko lähteä etulinjaan potkimaan **rsiille.
Ylioppilas?
Aah Pirkkalassa
Se selittää....
Jäävät armeijaan nämä ilman ammattia olevat Ym. sopimus kahdeksi vuodeksi saavat siitä pienen kuukausi palkan,oli juttua tästä jossain lehdessä.
Niin jenkeissäkin köyhälistö värvää lapsensa armeijaan.
Se myydään köyhille mahdollisuutena.
Näyttää siltä, että siellä tapatetaan sodalla nuorisoa,
samaan aikaan eurooppa piikittää kansaa
kumoon.
Joku johtajissa haluaa lisää hilloa itselleen.
Odotan uutista, että jenkit ovat lähettäneet sotilaitaan Ukrainaan.
Ne haluaa avointa yhteenottoa Venäjän kanssa.
Miks haluais? Mutta voitko sanoa, että Venäjä ei ole uhka Euroopalle ja demokratialle? Ei se USA mikään mallivaltio sitä ole, mutta silti.
Jenkit elää sodista ja jokaisella jenkkipressalla
on oma sota.
Biden on pelle ja se ... on teollisuuden palveluksessa.
Piikitykset, paljon muitakin mokia, kuten vaalivilppi...
Sota täyttää mediatilan.
Jokainen ”johtaja”, kuten mariinikin
hoitaa omaa kannatustaan,
ei mitään taivaassa kirjoitettua ”kansan etua”.
sanna kulkee nahkarotsi päällä,
ilmaisemassa kannatustaan, se ostelee miljoonalukaaleja ja
valmistelee eID eli natsipassia
KOSKA SAKSA KÄSKEE.
sanna teki ”kansanmurhan”,
antamalla piikitysten tapahtua.
SE teko .. on olemassa.
Kiovassa on Vapauden aukio. Ennen se oli nimeltään Maidanin aukio, Moskovassa on Punainen Tori aivan Kremlin vieressä. Putin pelkää, että Punaisella Torilla alkaisi tapahtua samaa kuin mitä tapahtui Maidanin aukiolla.
Kun tarpeeksi moni moskovalainen saisi tiedon, että poika tai aviomies on kuollut Ukrainassa niin ihmiset alkaisivat ihmetellä, että mitä oikein on tekeillä. Kun moskovalaisia sotilaita palaisi Ukrainasta niin he kertoisivat, mitä on tekeillä. Sana alkaisi kiertää. Suurkaupungissa sana leviää tehokkaasti puskaradiossa, jota on vaikea sulkea ja sensuroida.
Kun arkut tai tuhkauurnat leviävät pikin laajaa Venäjänmaata samoin kuin hengissä selvinneet sotilaat niin tieto hajoaa kuin tuhka tuuleen. Siellä Venäjän takamailla katsellaan ja kuunnellaan vain Venäjän medioita ja uskotaan kaikki, mitä propaganda ulos työntää - eikä ole mitään isoa toria, minne ihmiset voisivat kokoontua protestoimaan. Putin voi olla hullu, mutta Putin on myös ovela.
> Kaikki kaatuneet venäläiset sotilaat ovat ns. Venäjän köyhien alueiden miehiä.
Tuo ei ole mikään ihme. Eilen Hesarissa oli juttua, että Venäjän armeijaan palkkasotilaaksi pestautunut saa esimerkiksi kersanttina palkkaa 300 €/kk.
Jos menee sotatoimialueille töihin, palkka saattaa jopa kaksinkertaistua, eli on huikeat 600€/kk.
Moskovan tyyppisessä metropolissa ei tuolla rahalla asuta, Jossakin Ural-vuorien maaseuduolla 300 egeä kuussa on loistava palkka.-
Kansa voi olla älykästä,
sen johtajat eivät koskaan.
Ihmiskunta ei kehity, kun
seulan ja pullonkaulan läpäisee
aina vaan merkelit ja mariinit.
Ei ole ratkaisua venäjän sisäiseen rikollisuuteen.
Ne oppii sen ... ja vievät sen mukanaan minne menevät.
Euroopan mantereella on kaupunkeja, joissa
venäläiset mafiat ja jengit hallitsee. Eikä ne ole ainoita.
Miehillä on edelleen tarve laumaantua ja
muodostaa jengejä, lapsena ja aikuisena.
mamujengit on merkelin spesialiteettiä.
Se tykkää pahispojista.
Onkohan nuo "jutut" puoliksikaan tosia? Hmmmm....
Venäjällä+on+yleinen+asevelvollisuus,+mutta+vain+10%+suorittaa+sen.+
Muut+väistää+lahjuksilla+ja+välttämällä+kutsuntoja+ja+menemällä+piiloon.
Miksi luet näitä roskalehtiä ??? Etkö koskaan käytä omia aivojasi?
USA hoitaa kaiken tiedottamisen nykyään, myös paikallisradioissa luetaan näitä samoja uutisia - eivät saa muuten avustuksia.
Kannattaa katsoa myös muitten maitten uutiset!
Meitä ei kusetettu plandemiassa piikeillä eikä nytkään jenkkien aivopesu istu.
"Meitä ei kusetettu plandemiassa piikeillä eikä nytkään jenkkien aivopesu istu"
-𝙑𝙤𝙞𝙨𝙞𝙩𝙠𝙤 𝙢𝙖𝙞𝙣𝙞𝙩𝙖 𝙠𝙤𝙡𝙢𝙚 𝙠𝙚𝙨𝙠𝙚𝙞𝙨𝙩𝙖 𝙡𝙪𝙪𝙡𝙚𝙢𝙖𝙖𝙨𝙞 "𝙠𝙪𝙨𝙚𝙩𝙪𝙨𝙩𝙖 𝙥𝙖𝙣𝙙𝙚𝙢𝙞𝙖𝙖𝙣 𝙡𝙞𝙞𝙩𝙩𝙮𝙚𝙣?
Sama juttu yhdysvalloissa, värväävät sotilaita kaikista köyhimmiltä alueilta jos tarvitsee lähettää sotimaan.
Joukothan on koottu kauempaa Ukrainaa , syystä ettei mitään ambitiota ole .