Parodontiitti

Anonyymi

Voiko parodontiitti parantua ja mikä sitä mahtaa pitää yllä kun ei ole hammaskiveä, plakkia eikä tupakointia?
Voiko suuhun laittaa yksittäisiä hammasimplantteja jos on parodontiitti?

14

1405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei voi parantaa! Mutta voi pitää ylläpito hoitoa .Käydä putsaa hampaat 2 kertaa vuodessa alan asiantuntijalla. Kun sinulla on se. Et vuosin käyttänyt hamaslääkäriä. Joten se on tehnyt pesää siellä ien taskussasi.Jota itse et näe ja vain hammasläkäri hampaasi olisi nähnyt,kosketelemalla ien taskut ja löytänyt heti sen jos oli tulossa. Menetät hampaasi yksi kerralla,jos et ylläpito hoidossa käy sen todettua kuuden kk.välein hammaslääkärillä. Valinta on sinun!

      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Esim. viime vuonna 2 kertaa hammaslääkärillä ja muutenkin säännöllisesti, ei hammaslääkäri nähnyt vuosiin mitään vaikka valitin joka kerta yhtä hammasta et sitä vaivaa. Sitten meni viime hammaslääkärikäynnistä 4 kk ja hammas tuli niin kipeäksi, menin taas hammaslääkärille ja omakannassa lukee pitkäaikainen parodontiitti. Eikä aiemmin missään mitään mainintaa sellaisesta eikä ole sanottukaan koskaan mistään parodontiitista. Siistit hampaat vaan.


      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Hammaslääkärit eivät ole huomanneet ko. sairautta kunnes itse kysyin miksi kaikki hampaani heiluvat. Nyt minua on ohjeistettu miten tehdä hoitovirheilmoitus. Rahaa saattaa saada mutta millä korjata tapahtunut vahinko kun ei hammaslääketieteen asiantuntijat auttaneet kun olisi ollut vielä toivoa.

        ap


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. Hammaslääkärit eivät ole huomanneet ko. sairautta kunnes itse kysyin miksi kaikki hampaani heiluvat. Nyt minua on ohjeistettu miten tehdä hoitovirheilmoitus. Rahaa saattaa saada mutta millä korjata tapahtunut vahinko kun ei hammaslääketieteen asiantuntijat auttaneet kun olisi ollut vielä toivoa.

        ap

        Miten tämä on mahdolllista, ettei hammaslääkärit huomaa hampaiden tilannetta ja hoitoa vaativaa. Itsekin joskus kun valitin hammasta, jouduin itse sormella näyttämään missä kohtaa kipu on, sitten vasta huomasi, että siinähän on kaksi pientä halkeamaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten tämä on mahdolllista, ettei hammaslääkärit huomaa hampaiden tilannetta ja hoitoa vaativaa. Itsekin joskus kun valitin hammasta, jouduin itse sormella näyttämään missä kohtaa kipu on, sitten vasta huomasi, että siinähän on kaksi pientä halkeamaa.

        Niinpä. Luottamus koko terveydenhoitojärjestelmään on hyvin pitkälti tuhottu omalta osaltani.

        ap


    • Anonyymi

      ??? Kysy hamaslääkäriltä,mistä me tiedämme?

      • Anonyymi

        Miksi sinä vaivaudut vastaamaan kun siitä ei ole mitään apua??? Hain nyt vertaistukea lähinnä, hammaslääkäreillä on erilaisia näkökulmia, on tullut huomattua. Saman kokeneen mielipide saattaa auttaa ihmistä jolla on hätä. Sulle kaikkea paskaa.

        ap


    • Anonyymi

      Implantteja ei mielellään asenneta suuhun, jossa on parodontiittia, sillä ennuste on huono. Implantteihin kehittyy peri-implantiitti ja ne menetetään ennenaikaisesti.

      Parodontiittia harvoin saadaan kokonaan parannettua, mutta sitä voidaan pitää kurissa äärimmäisen huolellisella suuhygienialla.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta.

        ap


    • Anonyymi

      Ei parane, on perinnöllinen sairaus, voi hypätä omien lasten yli ja siirtyä lapsenlapsille. Tämän kertoi hygienisti. Ei auta huolellinenkaan hoito, en tiedä mistä johtuu, että toisilla auttaa ja toisille ei. Minulla ei. On ollut ammattihoitajat ja ylettömän tarkka omahoito, ihan saman syvyiset taskut olleet 10 v. Oikein harmittaa että ne jaksaa jankata sähköhammasharjaa ja hammasväliharjoja. Ei vaan auta. En tupakoi, enkä lipitä sokerijuomia enkä syö karkkeja, vain perusterveellinen ruoka.
      On laitettu implantteja n. 20 v sitten, ovat pysyneet. Nyt pitäisi laittaa yksi lisää, kun hammas tulehtui ja jouduttiin poistamaan. On nyt tilapäinen vain ulkonäön vuoksi mutta kuljen asiantuntijalla, milloin on ien siltä kohtaa siinä kunnossa että voi laittaa implantin, vai voiko koskaan. Jää nähtäväksi.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Harmittaa itseänikin kun puhutaan vaan hygienian hoidosta ja kuitenkin ihmetellään mikä pitää tulehdusta yllä kun omahoito onkin selkeästi hyvä, ei hammaskiveä ei mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Harmittaa itseänikin kun puhutaan vaan hygienian hoidosta ja kuitenkin ihmetellään mikä pitää tulehdusta yllä kun omahoito onkin selkeästi hyvä, ei hammaskiveä ei mitään.

        Ja vielä minä 17.04.2022 08:49. Kävin myös Finlabissa otattamassa CRP-arvon. Kun tulehdus oli päällä, arvo oli 0,8 (ihan ok-taso sekin) ja kun tulehdus helpotti, arvo putosi 0,2:een. Ei silti ikenistä lähtenyt verenvuoto, joka on tulehduksen merkki. Miten senkin selittää, ei selittänyt h.lääkärikään.
        Ja vielä ottaa päähän nuo linkkien laittajat, niin kuin en olisi yökaudet lukenut nettiä ja kaikki mahdolliset tiedot taudista silloin kun sain tietää sairastavani. Voiko tosiaan joku luulla että olisin tietämätön. Missään vain ei selitetä mistä johtuu toisella ihmisellä, että vaikka kuinka hoitaa niin paro ei tokene. Syyttelyä vaan ja ohjeistusta.


    • Anonyymi

      Hammasimplantit: https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00370
      Parodontiitti
      https://www.terveystalo.com/fi/tietopaketit/parodontiitti/#Mikä on parodontiitti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1363
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      851
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe