Mikä on vaimon / äidin rooli

Anonyymi

Mikä on perheen äidin (vaimon) rooli perheessä. Onko hän siivooja ja pyykkäri joka livahtaa kavereiden luo kylään kun on saanut työnsä tehtyä. Vai kuuluisiko hänelle myös suurempia vastuullisia asioita, suunnittelu ja päätöksenteko yhdessä miehensä kanssa vaikka perheen tulevaisuuteen liittyvissä asioissa. Kuuluisiko hänen olla emäntä vai piika?

5

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikkia noita ja molemmat. Naisen osa on jaksaa, tehdä ja minimoida itsensä uhraten toisten hyväksi.

      • Anonyymi

        Mitkä katsotaan työksi ja mitkä velvollisuuksiksi yleensä perheessä? Onko työtä siivota lakaista ja pestä astiat ja onko se työtä että rakentaa vaikka perheelleen talon? Pitäisikö kotityöt aina jakaa tasapuolisesti aviopuolisoiden kesken vai voiko se kuulua vain toiselle? Jos vaikka mies tekee jotain sellaista johon vaimo pysty, vaikka kodin rakentaminen, täytyisikö vaimon silloin tehdä kaikki kotityöt, vai pitäisikö ne jakaa aina tasan?


    • Anonyymi

      Meillä ei ole ollut mitään varsinaista roolitusta. Kumpikin on tehnyt kykyjensä, taipumustensa ja mahdollisuuksiensa mukaan perheen asioita.
      Koska aktiiviaikana minä toin perheen tuloista noin 80% niin tietenkin se vaikutti tehtäväjakoon. Vaimo oli vuosikaudet kotona kunne meni virkistymään osa-aikaisesti.

      Vastaavasti elimme 12 vuoden jakson jolloin minä en tehnyt yhtään mitään. Tuli kotiin perjantai iltana ja lähdin puutteen torjuntaan maanataisin anivarhain. Vaimo hoiti kaiken. Rinnetalon hoidosta perheen maksuliikenteeseen.

      Viimeiset 22 vuotta olemme eläneet järjestelyllä jossa vaimoni ostaa omat leipänsä ja banaaninsa sekä panostaa ja tyhjentää pyykkikoneen sekä tiskarin vaikka minä saatan joskus tyhjentää sen.

      Eipä näistä töistä ole ollut koskaan erimielisyyttä. Emme ole tehneet mitään sopimusta. Se tekee jolla on tilaisuus, osaa paremmin tai inhoaa vähemmän.

      78v / 73v ikäisinä biologiamme ovat rappeutuneet eri tahtia mutta siihenkin olemme mukautuneet. "Seurustelu" tapahtuu heikomman astian mieltymysten ja mahdollisuuksien mukaan.

    • Anonyymi

      Hänen tulee olla vastuullinen yhteisen perheen toimeentulosta joten hän käy töissä tuoden tilipussin kuten mieskin . Pennut hoitaa yhteiskunta hyvin halvalla . Kodin sisäiset toimet tehdään yhdessä eikä niistä luistella .

    • Anonyymi

      Vaimon/äidin rooli perheessä on käyttää aivojaan ja kouluttaa muutkin perheensä jäsenet tekemään samoin!
      Naisen rooli vanhempana perheessä on miehensä kanssa yhdessä perheen hyvinvoinnin ylläpitäminen!

      KUMMALLEKIN vanhemmalle automaattisesti kuuluu:
      - kodin puhtaus (kuka nyt läävässä haluaa elää?!).
      -puolisonsa tukeminen tukeminen, kunnioittaminen, rakastaminen ja arvostaminen.
      -Lasten hyvinvoinnista huolehtiminen
      -Lasten opetus ja koulutus. Se on vanhempien VELVOLLISUUS, suomalainen yhteiskunta tulee pitkälle vastaan.
      -Korvata velvollisuutensa antamalla vain rahaa lapselle, oman ajan sijasta, on niin väärin kuin olla voi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2106
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1868
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1140
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      895
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      879
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      763
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe