Venäjä ottaa läsimaiset yritykset itselleen käytännössä ilmaisksi

Kun ne lähtevät sieltä pois.
2093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Suomalaiset sijoittavat aina muualle huonosti. Milloin Saksaan milloin amerikkaan.

Äänestä
  • Suomen ei olisi pitänyt alunperinkään itsenäistyä vaan liittyä takaisin osaksi Ruotsia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen ei olisi pitänyt alunperinkään itsenäistyä vaan liittyä takaisin osaksi Ruotsia.

    Jos Aatu olis hoitanut homman vähän paremmin niin venäjällä olisi rauha, demokratia ja saksalainen elintaso.
    Mieti rölli sitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos Aatu olis hoitanut homman vähän paremmin niin venäjällä olisi rauha, demokratia ja saksalainen elintaso.
    Mieti rölli sitä.

    Valitettavavasti Aatu kaatui taistelussa bolsevismia vastaan

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Valitettavavasti Aatu kaatui taistelussa bolsevismia vastaan

    Aatun suunnitelma oli vallata Neuvostoliitto Uralille saakka, joten Neuvostoliitto jossain muodossaan olisi jäänyt olemaan.

    Äänestä

No siinähän nyt ottaa. Ei yksinkertaisen venäläisen äly riitä noin hienojen bisnesten pyörittämiseen. Kannattaa satsata hapankaalitehtaisiin kun sen osaatte.

Äänestä

Nokian kumiluistin tehtaan saavat omia itselleen ja ruottin hapan silakan myös!🤣😂😅

Äänestä

Fortumilla on voimaloita venäjällä

Äänestä
  • No ei slaavilaiset osaa niitä yksin pyörittää jos ei joku ole koko ajan sanomassa mitä pitää tehdä.

    Äänestä

Halavalla menee

Äänestä

Niistä tulee vastaavia menestystarinoita kuin Lada vanhan Fiatin pohjalta. Kopioivat jopa korroosiokestävyyden

Äänestä

Ihmettelen vaan kun antavat ilmaiseksi.

Äänestä

Ai ilmaiseksi. Venäjän tappiot vuositasolla tulee olemaan satoja miljardeja dollareita seuraavan sadan vuoden ajan. Jos sinne joku tehdas jääkin joka muuttuu muutamassa vuodessa ryssien käsissä arvottomaksi romuläjäksi on se kusitippa valtameressä.

Äänestä
  • Oikein, pelkät öljytulot supistuvat tänä vuonna noin 300 miljardia dollaria. Ja siihen muut toimialat päälle. Putlerin erikoisoperaatiolle on kertymässä historiallisen kova hintalappu. Jos arvioidaan että Putler saa hengiltä 50 tuhatta omaa sotilasta ja saman verran Ukrainalaisia on hinta/pää kolme miljoonaa dollaria. Siis ensimmäisenä vuonna.

    Äänestä

Lähtevät voisivat käyttää samaa mitä Venäläiset aina eli ulostaa paikat täyteen ennen lähtöään.

Äänestä

Joutuvat sulkemaan tehtaat saman tien, koska tuotteille ei ole markkinoita. Lisäksi tuotteita ei kyetä edes valmistamaan, koska länsimaista ei saada tarvittavia aineksia.

Äänestä

Tehdään samoin venäläisten omaisuudelle, kun heidät tullaan ajamaan maasta pois.

Äänestä
  • Kannatan 👍👍👍

    Äänestä

Siinäpä yrittävät pyörittää niitä yrityksiä, kun yhteydet muuhun maailmaan on katkaistu.

Äänestä

Tämä on kuitenkin kun syöttö heille lapaan. Se auttaa vain venäjää kehittymään. Kyllä ne oppivat sen juuston teon siellä kun täältä ei tule.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun ne lähtevät sieltä pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu