Venäjä on ilmoittanut että se olisi tuhonnut jo paljon enemmän Ukrainan helikoptereita ja muuta sotakalustoa kuin Ukrainassa olisi pitänyt ollakkaan?
Yksi selitys tälle on että USA on evakoinut osan Afganistanin sotilaskalustosta Ukrainaan. On selvää että Ukrainaa avustetaan myös muualtakin. Esim. koko läntinen Eurooppa lahjoittaa Ukrainalle sotilastarvikkeita ja myös USA antaa Ukrainalle melkein miljardin arvosta sotakalustoa, aseita ja ammuksia.
Yksi selitys tälle on että USA on evakoinut osan Afganistanin sotilaskalustosta Ukrainaan. On selvää että Ukrainaa avustetaan myös muualtakin. Esim. koko läntinen Eurooppa lahjoittaa Ukrainalle sotilastarvikkeita ja myös USA antaa Ukrainalle melkein miljardin arvosta sotakalustoa, aseita ja ammuksia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Enemmän odottaisin näkeväni jotain Afganistan-roinaa Venäjän ja sen alaisten joukkojen käytössä. Lähes varmasti he ovat maksaneetkin Talebanille saadakseen esim. läntistä elektroniikkaa tiskin alta.
Ukrainan armeijalla hyvä osa läntistä kalustoa on vieläkin odotusjonossa, koska useimmillaa heidän yksiköillään ei ole koulutusta niin vieraisiin asejärjestelmiin.
Venäjä pisti vanhat romut alkuun , oikeissa taisteluissa käytettyä kalustoa ei ole näkynyt, koska ei ole ammuttu paskaksi 🤣
Tarkoitat t90 vaunuja joita on tuhottu pitkin Ukrainaa? Se on tietääkseni nykyaiksisin vaunu, joita teillä on. Se uudempi armaatta kun ei kestä edes paraateissa.
Semmoinen lisäys vielä että oliko ne miehetkin vanhoja romuja jotka ruhjoutuivat tulituksessa kaluston mukana?
CIA on perinteisesti siirtänyt pimeää sotakalustoa tukemilleen diktaatoreille tai kapinallisjoukoille joiden he haluavat uhmaavan tai jopa kaatavan maiden hallituksia. Osama Bin Laden on vain yksi esimerkki tuosta.
USA aseisti aikanaan Osama Bin Ladenin terroristijoukkoja koska Afganistanin hallitus oli alkanut veljeilemään silloisen Neuvostoliiton kanssa. Vastaavia esimerkkejä on Etelä-Ameriikka täynnänsä.
T90 tankit ovat siis CIA:n Venäjälle kuskaamia vai mitä yrität sanoa?
Totta tuokin.Osama koki että tuli petetyksi ja kosti.
Mutta mikäs venäjän ilmoitus tai uutinen olisi ollut joskus totuudenmukainen?
putleri on jo vanha mies. millähän hän hoitaa miehiset velvollisuutensa? Onko joutunut ottamaan vaihtuvan suorittakan rouvillensa vai joutuvatko rouvat tyytymään kaalimatoon?
Putlerin puppua taas. Kuulostaa isot luvut paremmilta, mitä sen on väliä mikä todellisuus on. On vissiin tuohon lukuun tullut laskettua omiakin niin kansa on tyytyväisempi