https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/48034df5-ee15-471d-8f8a-89bd2278ebc3
"Luulitko kuuluvasi jo nostoväkeen? Määräys kertausharjoituksiin voi nyt kolahtaa keski-ikäisillekin.
Reserviin kuuluu yhteensä noin 900 000 suomalaista. Puolustusvoimien sodan ajan vahvuus on 280 000 sotilasta. Tätä vahvuutta täydennetään tarvittaessa muilla reserviläisillä. Reserviläiset muodostavat Suomen puolustuskyvyn perustan, sillä 97 prosenttia armeijan sodan ajan vahvuudesta on reserviläisiä.
Nyt tilanne kuitenkin muuttuu. Pääesikunnan mukaan käskykirje kertausharjoituksiin voi saapua myös niille, jotka lähestyvät reserviläisiän yläpäätä.
Asevelvollinen kuuluu varusmiespalveluksen jälkeen reserviin:
– Miehistössä sen vuoden loppuun, jona hän täyttää 50 vuotta.
Varareservi tarkoittaa niitä asevelvollisia, jotka eivät ole vakinaisessa palveluksessa eivätkä kuulu reserviin. Varareservi jaetaan kolmeen ryhmään. Sen entinen nimitys on nostoväki."
Tässä ei tullut selville tuleeko kutsu kertausharjoituksiin varareserville vai onko yli 45 vuotias reserviläis iän yläpäätä.
Meikäläinen lähestyy 52 ikävuotta eli olen nostoväessä ja B-luokan mies.
Varmaan kutsu kertausharjoituksiin tulee, no sitten saavat kantaa meikäläisen pois metsästä, kun jaloilla ei pääse enää liikkelle, on meinaan senverran huonot jalat, että kun muutaman tunnin tasausella kankaalla on marjastamassa, niin ei saapasta meinaa jalasta saada pois, nilkkoihin sattuu.
Lisäksi on likinäköä senverran, että ampua et näe, jos silmälasit
2015 tuli tornipostia, ei mainintaa sodanajan sijoituksesta.
Ainoastaan kerran tuli vapaaehtoinen kertauskutsu, johon ei tarvinut edes reagoida.
Onko tornipostia tulossa
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
No ei ainakaan ykxsinäisiä palstalaisia kutsuta armeijaan.
- Anonyymi
Se että kertauksien määrää lisätään muutamalla tuhannella ei tarkoita että kaikki saisivat kutsun.
- Anonyymi
Ai ihanaa! Kerrankin jotain hyödyllistä , runkukkuukoilta käsi munalta.jes.
- Anonyymi
Ai että mä nautin🙂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai että mä nautin🙂
Sitä saitte mitä tilasitte. Tilatkaa lisää jos lisää tahdotte. Olisitte olleet miehiä niin ei mihiksi tarviis opettaa. Nyt opettelette.
- Anonyymi
Mahtaako hullun paperit saanut isänmaallinen jo kelvata kertausharjoituksiin, vai pitääkö lähteä vapaaehtoiseksi Ukrainaan? Ukrainan puolelle ei kelvattu, mutta Venäjän palkka-armeija etsii uusia kykyjä.
- Anonyymi
Hullu ei lupia sodassa tarvinne..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hullu ei lupia sodassa tarvinne..
Puolensa voi silti valita itse,eikä muiden tahdosta ,toiveesta jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851778Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1201194YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621070- 62946
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74866Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli79808Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029806- 57800
Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.46800Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.116763