Onko tornipostia tulossa

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/48034df5-ee15-471d-8f8a-89bd2278ebc3
"Luulitko kuuluvasi jo nostoväkeen? Määräys kertausharjoituksiin voi nyt kolahtaa keski-ikäisillekin.
Reserviin kuuluu yhteensä noin 900 000 suomalaista. Puolustusvoimien sodan ajan vahvuus on 280 000 sotilasta. Tätä vahvuutta täydennetään tarvittaessa muilla reserviläisillä. Reserviläiset muodostavat Suomen puolustuskyvyn perustan, sillä 97 prosenttia armeijan sodan ajan vahvuudesta on reserviläisiä.
Nyt tilanne kuitenkin muuttuu. Pääesikunnan mukaan käskykirje kertausharjoituksiin voi saapua myös niille, jotka lähestyvät reserviläisiän yläpäätä.
Asevelvollinen kuuluu varusmiespalveluksen jälkeen reserviin:
– Miehistössä sen vuoden loppuun, jona hän täyttää 50 vuotta.
Varareservi tarkoittaa niitä asevelvollisia, jotka eivät ole vakinaisessa palveluksessa eivätkä kuulu reserviin. Varareservi jaetaan kolmeen ryhmään. Sen entinen nimitys on nostoväki."

Tässä ei tullut selville tuleeko kutsu kertausharjoituksiin varareserville vai onko yli 45 vuotias reserviläis iän yläpäätä.
Meikäläinen lähestyy 52 ikävuotta eli olen nostoväessä ja B-luokan mies.
Varmaan kutsu kertausharjoituksiin tulee, no sitten saavat kantaa meikäläisen pois metsästä, kun jaloilla ei pääse enää liikkelle, on meinaan senverran huonot jalat, että kun muutaman tunnin tasausella kankaalla on marjastamassa, niin ei saapasta meinaa jalasta saada pois, nilkkoihin sattuu.
Lisäksi on likinäköä senverran, että ampua et näe, jos silmälasit
2015 tuli tornipostia, ei mainintaa sodanajan sijoituksesta.
Ainoastaan kerran tuli vapaaehtoinen kertauskutsu, johon ei tarvinut edes reagoida.

8

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei ainakaan ykxsinäisiä palstalaisia kutsuta armeijaan.

    • Anonyymi

      Se että kertauksien määrää lisätään muutamalla tuhannella ei tarkoita että kaikki saisivat kutsun.

    • Anonyymi

      Ai ihanaa! Kerrankin jotain hyödyllistä , runkukkuukoilta käsi munalta.jes.

      • Anonyymi

        Ai että mä nautin🙂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai että mä nautin🙂

        Sitä saitte mitä tilasitte. Tilatkaa lisää jos lisää tahdotte. Olisitte olleet miehiä niin ei mihiksi tarviis opettaa. Nyt opettelette.


    • Anonyymi

      Mahtaako hullun paperit saanut isänmaallinen jo kelvata kertausharjoituksiin, vai pitääkö lähteä vapaaehtoiseksi Ukrainaan? Ukrainan puolelle ei kelvattu, mutta Venäjän palkka-armeija etsii uusia kykyjä.

      • Anonyymi

        Hullu ei lupia sodassa tarvinne..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hullu ei lupia sodassa tarvinne..

        Puolensa voi silti valita itse,eikä muiden tahdosta ,toiveesta jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      200
      6778
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      196
      3481
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      26
      3239
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      182
      2218
    5. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1757
    6. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      85
      1697
    7. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      116
      1444
    8. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1066
    9. Etkö vieläkään ole löytänyt ketään??

      😅😅😅😅😅😅😅
      Ikävä
      124
      1038
    10. Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset

      Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii
      Tv-sarjat
      18
      924
    Aihe