Onko tornipostia tulossa

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/48034df5-ee15-471d-8f8a-89bd2278ebc3
"Luulitko kuuluvasi jo nostoväkeen? Määräys kertausharjoituksiin voi nyt kolahtaa keski-ikäisillekin.
Reserviin kuuluu yhteensä noin 900 000 suomalaista. Puolustusvoimien sodan ajan vahvuus on 280 000 sotilasta. Tätä vahvuutta täydennetään tarvittaessa muilla reserviläisillä. Reserviläiset muodostavat Suomen puolustuskyvyn perustan, sillä 97 prosenttia armeijan sodan ajan vahvuudesta on reserviläisiä.
Nyt tilanne kuitenkin muuttuu. Pääesikunnan mukaan käskykirje kertausharjoituksiin voi saapua myös niille, jotka lähestyvät reserviläisiän yläpäätä.
Asevelvollinen kuuluu varusmiespalveluksen jälkeen reserviin:
– Miehistössä sen vuoden loppuun, jona hän täyttää 50 vuotta.
Varareservi tarkoittaa niitä asevelvollisia, jotka eivät ole vakinaisessa palveluksessa eivätkä kuulu reserviin. Varareservi jaetaan kolmeen ryhmään. Sen entinen nimitys on nostoväki."

Tässä ei tullut selville tuleeko kutsu kertausharjoituksiin varareserville vai onko yli 45 vuotias reserviläis iän yläpäätä.
Meikäläinen lähestyy 52 ikävuotta eli olen nostoväessä ja B-luokan mies.
Varmaan kutsu kertausharjoituksiin tulee, no sitten saavat kantaa meikäläisen pois metsästä, kun jaloilla ei pääse enää liikkelle, on meinaan senverran huonot jalat, että kun muutaman tunnin tasausella kankaalla on marjastamassa, niin ei saapasta meinaa jalasta saada pois, nilkkoihin sattuu.
Lisäksi on likinäköä senverran, että ampua et näe, jos silmälasit
2015 tuli tornipostia, ei mainintaa sodanajan sijoituksesta.
Ainoastaan kerran tuli vapaaehtoinen kertauskutsu, johon ei tarvinut edes reagoida.

8

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei ainakaan ykxsinäisiä palstalaisia kutsuta armeijaan.

    • Anonyymi

      Se että kertauksien määrää lisätään muutamalla tuhannella ei tarkoita että kaikki saisivat kutsun.

    • Anonyymi

      Ai ihanaa! Kerrankin jotain hyödyllistä , runkukkuukoilta käsi munalta.jes.

      • Anonyymi

        Ai että mä nautin🙂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai että mä nautin🙂

        Sitä saitte mitä tilasitte. Tilatkaa lisää jos lisää tahdotte. Olisitte olleet miehiä niin ei mihiksi tarviis opettaa. Nyt opettelette.


    • Anonyymi

      Mahtaako hullun paperit saanut isänmaallinen jo kelvata kertausharjoituksiin, vai pitääkö lähteä vapaaehtoiseksi Ukrainaan? Ukrainan puolelle ei kelvattu, mutta Venäjän palkka-armeija etsii uusia kykyjä.

      • Anonyymi

        Hullu ei lupia sodassa tarvinne..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hullu ei lupia sodassa tarvinne..

        Puolensa voi silti valita itse,eikä muiden tahdosta ,toiveesta jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      154
      7714
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      222
      5735
    3. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4638
    4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4246
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      76
      3963
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      32
      3888
    7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3001
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      109
      2926
    9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      73
      2433
    10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      115
      2352
    Aihe