https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008770279.html
Saksalaiset ovat olleet typeryksiä, koska ovat tehneet itsestään riippuvaisia venäjän maakaasusta. Kun vertaa ranskaan, hollantiin tai espanjaan , niin niissä suurin osa maakaasusta tulee muualta kuin venäjältä.
Tämän takia saksa ei niin mielellään tue ukrainaa sotilaallisesti.
Saksalaiset ovat olleet typeryksiä, koska ovat tehneet itsestään riippuvaisia venäjän maakaasusta. Kun vertaa ranskaan, hollantiin tai espanjaan , niin niissä suurin osa maakaasusta tulee muualta kuin venäjältä.
Tämän takia saksa ei niin mielellään tue ukrainaa sotilaallisesti.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Saksan johdossa vätys jolla ei munaa ollenkaan
Stasi Merkelin perintönä Saksa on ajettu katastrofiin samoin kuin Tavja Halonen kumppaneineen yrittävät edelleen syöstä Suomea Ryssänmaan kylmään syliin. .
Saksassa annettu viherkoirille liikaa valtaa. Ajettu ydinvoimalat alas yms. Sairasta touhua.
Saksa on Vihreiden kuristusotteessa eivät saa tuottaa päästötöntä atoomienergiaa koska joku viheriä sanoo niin Saksasssa
Saksan talous romahtaisi, jos kaasuhanat menisi kiinni
Saksassa on epäilemättä tehty laskelmat, kuinka syvä lama syntyisi ja paljonko tulisi työttömiä Saksaan ja koko Eurooppaan, mutta se on salaista tietoa.
Se oli sitä aikaa kun Euroopan maat ajattelivat strategian niin, "kun potentiaalinen vihollinen sitoutetaan taloudellisesti niin se on parasta rauhanturvatyötä".
Niin Suomessakin ajateltiin, että kun ostetaan venäjältä öljyä, maakaasua, sähköä, ydinvoimaloita niin mitä ihmeen tarvetta venäjää olisi pelätä sotilaalisesti?
Mutta yksi pieni mielisairas ukkeli kusi kaiken tuon käsitteistön päälle kertaheitolla ja riippuvuussuhteet menivät remonttiin. Kallista riippuvuutta monelle valtiolle kuten Saksalle ja Italialle.
"Kallista riippuvuutta monelle valtiolle kuten Saksalle ja Italialle."
Päinvastoin nehän saa nytten öljyä ja kaasua huomattavan edullisesti. Kyllä kalliiksi öljyt ja kaasut tulee niille valtioille jotka ovat riippuvaisia USAn ja lähidän toimituksista.
Onneksi ryssä ydinvoimala peruuntui suomessa.
Ydinvoima ainoaksi energialähteeksi maailmassa
"Vuonna+2020+ydinvoimalla+tuotettiin+4,3+prosenttia+maailman+primäärienergiasta.+Fossiilisilla+polttoaineilla+tuotettiin+noin+83+prosenttia+primäärienergiasta."
"Ydinpolttoaineen+valmistus+alkaa+uraanikaivokselta.+Tyypillinen+tuhannen+megawatin+ydinvoimalaitos+kuluttaa+vuodessa+polttoainetta+noin+kolmen+kuutiometrin+verran,+minkä+polttoaineen+valmistusta+varten+kaivetaan+noin+50+000+tonnia+uraanimalmia"
Aika+paljon+pitäisi+maata+ruveta+lisää+tonkimaan+mikäli+koitettas+ydinvoimaa+lisätä+lähelle+100%a
Jos Venäjä päättää uhkailla Suomea, katkaisemme Nord Stream ykkäsen välittömästi.
Opetetaan Saksalle ja Venäjälle reaalipolitiikkaa niillä välineillä, jotka meillä on.
Saksa on nato maa? Saksa pitäisi tuota tekoa hyökkäyksenä sitä vastaan. Tuskin suomen asevoimat pärjäisi NATOa ja Venäjää vastaan yhtä aikaa.
Suomi voi koska tahansa katkaista venäjän internet yhteydet maailmalle.
Kerran kun vielä inisevät Natosta niin piuhat irti.
USA puolustaa suomea, koska suomessa valtava Googlen datakeskus.