Mutta nykyään on neuvolat, hoitajat, kaverit, wilma ja netti. Joten tuleeko nykyajan nuorista fiksumpia kuin ennenvanhaan?
Tosin ennenvanhaan lapsilla oli mielikuvitusta miten leikitään ja miten leikitään yksinään. Ehkä tehtiin äitin kanssa ruokaa ja isän kanssa käsitöitä. Osallistuttiin maataloustöihin.
Nyt lapset ovat netissä.
Minkälaisena näet tulevaisuuden?
Ennenvanhaan lapsen kasvatus perustui oikeastaan siihen mitä omalta äidiltä oli opittu.
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kohta ei enää haluta lapsia, ne hankaloittavat elämää.
- Anonyymi
Kyllä moni lapsia haluaa, mutta he eivät vaan ymmärrä vastuuta. Oma hauska elämä on päämääränä kaikessa tekemisessä.
Korona-aikana haastateltiin lapsia kun he eivät päässeet harrastuksiin ja moni heistä oli sitä mieltä et on mukavaa vain olla vanhempien kanssa. Oikeasti aikuisten pitäisi kuunnella lapsia enemmän mitä he haluavat eikä täyttää sitä kalenteria omilla menoilla. Lapset kasvaa ja se oma-aika tulee varmasti.
- Anonyymi
Vois sanoa et niin kuin eräässä naapurimaassa eli ei kasvattamista vaan nopeaa kaikille suunnattua informaatiota mistä ei tiedä onko totta vai ei. No kyllähän ne vanhemmatkin lapsen elämässä piipahtaa kännykuvia ottamassa ja harrastuksiin kuskaamassa.
Mut katsotaan mitä tällaisista lapsista tulee aika näyttää.- Anonyymi
Netti ja harrastus, siinä on nykyajan lapsen tekemiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348